Facebook Hesabıma Hangi Şehirden Girilmiş IP Tespit Etme

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Facebook hesabına hangi şehirden girildiğini öğrenmek isteyenler oluyor. Ya da hangi cihazdan girildiğini IP bulma programı ile öğrenmek isteyenler var. VPN olarak yani programsız hesaba giren kişiyi görmek için hesabın ayarlarına bakmanız yeterli olacak.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Facebook hesabınıza giriş yapan telefonları, bilgisayarları ve tabletlerin kontrol edildiği bir alan olduğunu biliyor musunuz? Ağın sunduğu imkanlardan yararlanmak için izlenilecek yola bakmanız için aşağıdaki resimli anlatımı inceleyebilirsiniz.

Daha detayların incelenmesi adına mahkeme kararının önemli olduğunu söyleyelim. Burada önemli olan giriş yapılmış ve hesap sahibine zarar verecek herhangi bir şeyin yapılıp yapılmadığından emin olunması gerekiyor. Aksi takipsizlik ile sonuçlanabilir. Kullanılan cihazların ve internet ağının güvenliğinin yeterli olduğundan emin olmadan şifre kullanımından kaçınınız.

Hesaba ulaştınız ama şüpheleniyorsanız ve cihazlarınızdan emin değilseniz daha güvenli bir yerden parolanın değişmesi ve ek önlemlerin eklenmesini sağlayınız. 

Facebook Hesabınıza Hangi Şehirden Girildiğini Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Facebook hesabınıza hangi şehirden ve cihazdan girildiğini öğrenmek, hesabınızın güvenliği açısından önemlidir. Bu bilgi, hesabınızın izinsiz erişimini tespit etmek veya hesabınızın güvenliğini kontrol etmek için kullanılabilir. Bu yazı dizisinde, Facebook hesabınıza hangi şehirden girildiğini öğrenmek için kullanabileceğiniz adımları adım adım açıklayacağız.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
  1. Adım: Facebook Hesabınıza Giriş Yapın İlk adım olarak, Facebook hesabınıza bilgisayarınız veya mobil cihazınız aracılığıyla giriş yapın. Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra, sağ üst köşede bulunan açılır menüyü açın.
  2. Adım: Ayarlar ve Gizlilik Sekmesini Açın Açılır menüden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğini bulun ve tıklayın. Ardından, açılan alt menüden “Güvenlik ve Giriş” seçeneğini bulun ve tıklayın.
  3. Adım: Giriş Yapılan Cihazlar ve Konumlarını Kontrol Edin “Güvenlik ve Giriş” sayfasında, “Giriş Yapılan Cihazlar” başlığı altında “Daha Fazla Güvenlik Ayarı”na tıklayın. Bu bölümde, hesabınıza son zamanlarda hangi cihazlardan ve hangi şehirlerden giriş yapıldığını görebilirsiniz.
  4. Adım: Bilgileri Kontrol Edin ve Gerektiğinde İşlem Yapın Listelenen cihazlar ve şehirler arasında tanımadığınız bir giriş varsa veya hesabınızın güvenliğinden şüpheleniyorsanız, hemen önlem alın. Tanımadığınız bir girişi tespit ettiğinizde, sağ tarafta bulunan “Hemen Çıkış Yap” veya “Hesabını Güvenliğini Kontrol Et” gibi seçeneklerle hareket edebilirsiniz.
  5. Adım: Ek Önlemler Alın Hesabınızın güvenliğini artırmak için, “Güvenlik ve Giriş” bölümünde çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Örneğin, “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” seçeneğini etkinleştirmek, hesabınızın güvenliğini artırmak için etkili bir yoldur. Ayrıca, “Giriş Bildirimleri” seçeneğini etkinleştirerek hesabınıza yapılan tüm girişleri izleyebilirsiniz.

Giriş Nasıl Tespit Edilir?

Ayarlar” / “Güvenlik“‘ / “Güvenlik Ayarları” bölümünden “Tanınan Cihazlar” ve “Giriş Yaptığınız Yer” seçeneklerini kullanarak görebilirsiniz. Aynı zamanda “Giriş Uyarıları” seçeneğinden de tanımlı olmayan her hangi bir cihazdan giriş yapıldığında uyarı almanız için tercih edebilirsiniz. 

Giriş yapılmış cihazları gördüğünüz yerde IP adresini görebilmeniz için mevcut oturumların üzerine dokunarak görebilirsiniz.

Facebook hesabıma hangi şehirden girilmiş IP tespit etme
Facebook hesabıma hangi şehirden girilmiş
facebook hesabına giriş yapılmış şehri görme
Facebook IP tespit etme

Görülen ip’ nin fake olma ihtimali (VPN kullanımı) veya karışık bir lokasyonu gösteriyorsa gerekli araştırmanın uzun sürebileceğini söyleyelim. Çok acil olmadığı sürece süreç yavaş ilerleyecektir.

İzinsiz yer tespiti için yapılan işlemlerin ilagal olarak sınıflandırılacağından dolayı yasal talebinizin olması gerekiyor. 

Giriş yapılan yerleri göremiyorum diyenlerin yapacağı şeyler şöyle:

  1. Kullandığınız cihazı değiştirip test ediniz.
  2. Parolanızı değiştiriniz ve oturumdan çıkışa alıop tekrardan açarak deneyiniz.
  3. Kullanılan uygulamadaki aksaklıklar hesaba katarak tarayıcıların kullanılması isteniliyor.
  4. Virüs yer alıyorsa erişimler kısıtlanabilir.

Facebook IP Bulma Programlarına Dikkat

Facebook IP tespit etme programı şeklinde yapılan paylaşımlara dikkat edilmesi gerekiyor. Virüslü dosyaların paylaşımları yoğun görülmekte.

Facebook IP bulma programları çoğunlukla bölgesel yerlerin bilgisini vermekte. Şöyle ki, kullanıcının IP’ si internet bağlantısının hangi bölgeye bağlı olduğunu gösterir. Bazen il bilgisi tespit edildiği gibi yakın illerde çıkar. Örnek Erzincan’ dan bağlantı yapan birinin IP sorgulamasında Erzurum veya Sivas çıkma olasılığı var. Tabi internet hizmeti veren yerin bağlı olduğu lokasyonlarda değişecektir.

Yasal Bir Durumda Ne Yapılmalı?

Adli olarak görülen durumlarda başvuru süreci genellikle işi bilen bir avukatla yapılması daha sağlıklı olur. Lakin avukatlık bir durum değilse veya ihtiyaç duymuyorsanız o zamanda anlaşılır ve kanıtlı şekilde başvurmanız gerekiyor.

Başvurunuzu yapmadan önce adli bir durum olmaması durumunda takipsizlik kararı çıkacaktır. Çoğu başvuruların sonucu böyle oluyor. Sudan sebeplerle yapılan şikayetlerin pek sonucu olumlu olmaz.

Facebook hesabıma hangi şehirden girilmiş sorgulamasını yapamayanların sorunu, hesap ayarlarındaki gizlilik ayarlarındaki bir kısıtlama ile açıklanacaktır. Artı hesaba giren kişinin kullandığı yöntemlere göre değişkenlik gösterecektir.

İlişkili haber: Instagram TikTok IP adresi nasıl bulunur

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak