Facebook hesabıma hangi şehirden girilmiş IP tespit etme

Andronova
3 Minimum Okuma

Facebook hesabına hangi şehirden girildiğini öğrenmek isteyenler oluyor. Ya da hangi cihazdan girildiğini IP bulma programı ile öğrenmek isteyenler var. VPN olarak yani programsız hesaba giren kişiyi görmek için hesabın ayarlarına bakmanız yeterli olacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Facebook hesabınıza giriş yapan telefonları, bilgisayarları ve tabletlerin kontrol edildiği bir alan olduğunu biliyor musunuz? Ağın sunduğu imkanlardan yararlanmak için izlenilecek yola bakmanız için aşağıdaki resimli anlatımı inceleyebilirsiniz.

Daha detayların incelenmesi adına mahkeme kararının önemli olduğunu söyleyelim. Burada önemli olan giriş yapılmış ve hesap sahibine zarar verecek herhangi bir şeyin yapılıp yapılmadığından emin olunması gerekiyor. Aksi takipsizlik ile sonuçlanabilir. Kullanılan cihazların ve internet ağının güvenliğinin yeterli olduğundan emin olmadan şifre kullanımından kaçınınız.

Hesaba ulaştınız ama şüpheleniyorsanız ve cihazlarınızdan emin değilseniz daha güvenli bir yerden parolanın değişmesi ve ek önlemlerin eklenmesini sağlayınız. 

Giriş nasıl tespit edilir?

Ayarlar” / “Güvenlik“‘ / “Güvenlik Ayarları” bölümünden “Tanınan Cihazlar” ve “Giriş Yaptığınız Yer” seçeneklerini kullanarak görebilirsiniz. Aynı zamanda “Giriş Uyarıları” seçeneğinden de tanımlı olmayan her hangi bir cihazdan giriş yapıldığında uyarı almanız için tercih edebilirsiniz. 

Giriş yapılmış cihazları gördüğünüz yerde IP adresini görebilmeniz için mevcut oturumların üzerine dokunarak görebilirsiniz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
Facebook hesabıma hangi şehirden girilmiş IP tespit etme
Facebook hesabıma hangi şehirden girilmiş
facebook hesabına giriş yapılmış şehri görme
Facebook IP tespit etme

Görülen ip’ nin fake olma ihtimali (VPN kullanımı) veya karışık bir lokasyonu gösteriyorsa gerekli araştırmanın uzun sürebileceğini söyleyelim. Çok acil olmadığı sürece süreç yavaş ilerleyecektir.

İzinsiz yer tespiti için yapılan işlemlerin ilagal olarak sınıflandırılacağından dolayı yasal talebinizin olması gerekiyor. 

Giriş yapılan yerleri göremiyorum diyenlerin yapacağı şeyler şöyle:

  1. Kullandığınız cihazı değiştirip test ediniz.
  2. Parolanızı değiştiriniz ve oturumdan çıkışa alıop tekrardan açarak deneyiniz.
  3. Kullanılan uygulamadaki aksaklıklar hesaba katarak tarayıcıların kullanılması isteniliyor.
  4. Virüs yer alıyorsa erişimler kısıtlanabilir.

Facebook IP bulma programlarına dikkat

Facebook IP tespit etme programı şeklinde yapılan paylaşımlara dikkat edilmesi gerekiyor. Virüslü dosyaların paylaşımları yoğun görülmekte.

Facebook IP bulma programları çoğunlukla bölgesel yerlerin bilgisini vermekte. Şöyle ki, kullanıcının IP’ si internet bağlantısının hangi bölgeye bağlı olduğunu gösterir. Bazen il bilgisi tespit edildiği gibi yakın illerde çıkar. Örnek Erzincan’ dan bağlantı yapan birinin IP sorgulamasında Erzurum veya Sivas çıkma olasılığı var. Tabi internet hizmeti veren yerin bağlı olduğu lokasyonlarda değişecektir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Yasal bir durumda ne yapılmalı?

Adli olarak görülen durumlarda başvuru süreci genellikle işi bilen bir avukatla yapılması daha sağlıklı olur. Lakin avukatlık bir durum değilse veya ihtiyaç duymuyorsanız o zamanda anlaşılır ve kanıtlı şekilde başvurmanız gerekiyor.

Başvurunuzu yapmadan önce adli bir durum olmaması durumunda takipsizlik kararı çıkacaktır. Çoğu başvuruların sonucu böyle oluyor. Sudan sebeplerle yapılan şikayetlerin pek sonucu olumlu olmaz.

Facebook hesabıma hangi şehirden girilmiş sorgulamasını yapamayanların sorunu, hesap ayarlarındaki gizlilik ayarlarındaki bir kısıtlama ile açıklanacaktır. Artı hesaba giren kişinin kullandığı yöntemlere göre değişkenlik gösterecektir.

İlişkili haber: Instagram TikTok IP adresi nasıl bulunur

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir