Instagram Türkiye lokasyonunda kısıtlı profil çözümü

Andronova
Andronova
3 Minimum Okuma

Instagram Türkiye lokasyonunda kısıtlı profil sorunu bugüne kadar var olduğunu duymadım. Kısıtlı lokasyon bir hata mı yoksa ağın kurallarında yer alıyor mu net bilmiyoruz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Sorun açıklamasına baktığımızda Türkiye’ ye profilin kısıtlandığı görülmekte. Yani başka ülkelerde paylaşılanlar görülüyor ama ülkemizde profili görüntülemek istediğinizde kısıtlı lokasyon sorunu çıkıyor.

İçeriğimizi tahminlerimize göre hazırladık. Zaten aşağıya ekleyeceğimiz nedenlerden birisi buna neden olmuştur diyebiliriz.

Sosyal ağların düzenli olarak güvenlik tarafında iyileştirme yaptığını söyleyebiliriz. Bu yıl içerisinde gördüğümüz kadarıyla şüpheli hareketler tarafında ciddi çalışmalar yapılmış. Sistemi çok hassas hale getirilmiş gibi duruyor. Şu aralar bu şekilde mi bilemiyoruz ama yakın bir tarihe kadar bu şekilde devam ediyordu.

Türkiye lokasyonu kısıtlı profil hatası

Instagram’ ın zaman zaman uyguladığı yaptırımlar arasında yer alan bir seçenek olabilir. Kullanıcının yapmış olduğu paylaşıma çok sayıda şikayet gelmesi sonucu inceleme yapılarak bölgesel kısıtlama uygulanabilir. İçerik ilgili ülke için sakıncalı görülebilir. Topluluk kuralları dediğimiz yönetmelik ülkelere göre değişken olabiliyor. Ülkeden ülkeye değişen hassaslık seviyesi olabilir.

Kısıtlı profil için aklımıza gelen nedenler şunlar:

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
 • Yayınlanan videoların o ülke için uygun görülmemesi.
 • Telif gönderilmesi nedeniyle ilgili hesabın ülkede görünürlüğünün engellenmesi.
 • Sistem arızalarından biri olarak çıkması.
 • Hesapla ilgili şüpheli davranışların görülmesi.
 • Hesap bilgilerinde yer alan ülke bilgileri ve diğer bilgilerinin doğru olmadığı düşünülmesi.

Şimdi bunlardan çıkma olasılığı değerlendirilerek gerekli denemeleri yapabilirsiniz.

Instagram kısıtlı lokasyon çözümü

 • Profilinizde yer alan bilgileri kontrol ediniz ve düzeltilmesi gereken alanları yeniden oluşturunuz.
 • Kullanılmamış giriş seçeneklerini açınız ve doğrulamayı başlatınız. Örnek mail ve numara ekleme gibi.
 • Uygulamanın ayarlarında bulunan “Hesap” adlı alandan “Hesap türünü” değiştirerek bir çözüme ulaşılabilir.
 • Son zamanlarda eklediğiniz videoların içeriklerini analiz ederek kaldırılması gerekenleri kaldırabilirsiniz.
 • Bilgisayardan da denemenizi öneriyoruz. Düzenlenecek şeyleri buradan yapınız.
 • Elle DNS kullanılıyorsa kaldırınız. VPN içinde bu şekilde olması gerekiyor. Yurtdışı olarak algılanıyor olabilir.
 • Sizden kaynaklı olmadığınızdan eminseniz destek talebini gönderiniz. Dönüş yapılmazsa bir kaç kes daha aralıklı gönderin.

Aşağıya eklediğimiz görsellerdeki önerileri uyguladığınızda bir yol bulacağınızı düşünmekteyiz. Ceza dışındaki olası nedenlerin bunlarla halledileceğini umuyoruz.

Kısıtlı profil devam ediyor mu?

Kısıtlı profil çözümündeki önerilerimizi denediniz ama olmadı diyorsanız, önce 1-2 gün üzerinden geçmesini beklemeniz gerekiyor. Sonrasında hesabın tekrardan doğrulanması yapılabilir.

Üçüncü seçenekte yer verdiğimiz önerimizin çoğu problemde işe yaradığını gördük. İşletme ya da diğer türlerden birine geçtiğinizde hesapta ufak bir değişim olacağından bunun kalkması gerekiyor.

Dil seçeneğinin de kontrol ettikten sonra birde hesap adlı alanda bulunan “Doğrulama talebi” seçeneğini kesinlikle kullanmanızı öneriyoruz. Onaylı hesap başvurusunda bulunduğunuzda hesabını incelemeye aldırmış olacaksınız. Aynı zamanda kimliğinizi “Dosya seç” alanından gönderebilirsiniz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
instagram Turkiye lokasyonunda kisitli 1
Instagram Türkiye lokasyonunda kısıtlı profil

Birinci resimdeki seçeneklerde yer alan yukarıda bahsettiğimiz iki yöntemin giriş adımıdır. Bu alanın açılması işlemlerde yeterli olacaktır.

instagram Turkiye lokasyonunda kisitli 2
Instagram kısıtlı profil çözümü

Hesaplar arasında tür geçişlerinde, önceki seçeneğe tekrardan geri dönüş yapılmakta. Herhangi bir şeyiniz silinmeyeceğini söyleyelim.

instagram Turkiye lokasyonunda kisitli 3
Hesabınızı doğrulayınız

Olumlu dönüş yapılırsa daha sağlıklı ilerleme sağlanacağını düşünmekteyiz. Gönderim sırasında daha sonra tekrar göndermenizi isteyen bir mesaj çıkıyorsa, ya çok fazla yaptığınız herhangi denemelerin sonucu ya da sistem tarafında aksaklık var.

Denemelerinizi daha önce bağlantı yapmadığınız bir internetle ve yine farklı telefonla denemeniz gerekebilir. Uyarının devam etmesi durumunda bir gün üzerinden geçmesi gerekiyor.

Bu uyarıyı alan kullanıcıların bize mail üzerinden sonucunu iletmelerini rica ediyoruz. Geçici engel oluşma olasılığının bulunduğunu söylemek istiyoruz. Belki belli zaman aralığından sonra kendiliğinden düzelecektir.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.