Instagram Reels simgesi görünmüyor çıkmıyor

instagram Reels simgesi çıkmıyor veya Reels işareti görünmüyor diyenler olabileceğinizden dolayı çözümde neler yapılabilir anlatmaya çalıştık.

Instagram reels, TikTok benzeri bir tasarıma ve yapıya sahip olan bu ağda ilk zamanlar 15 saniyeye kadar video paylaşımı yapılabiliyorken şimdilerde bu 1 dakika olarak yükseltildi. Geçmişte Reesl kullanımı adlı yazımızda görsellerle nasıl paylaşım yapılacağını anlatmıştık. Bu haberde ise Instagram Reels görünmüyor meselesini ele alacağız. Bir şeyler yapmadan önce, sıkıntının sizle mi yoksa geliştirici ile ilgili mi bir sıkıntı var bunun incelenmesi gerekiyor.

Tik Tok’ un son zamanlarda yaşadığı büyük sıkıntılar nedeniyle bir çıkış arayan şirketin zorunlu satışı gündemdeyken instagram’ ın fırsat bu fırsat diyerek bu özelliği devreye aldı. Yetmedi rakibini kopyaladı diyebiliriz. Bu yazıda özelliğin çıkmaması gibi durumla karşılaşanlar için ne gibi işlemler yapılması gerekiyor örneklerle anlatmaya çalıştık.

Öncelikle anlatılanlar daha önce karşılaşılan sorunlardan ele alınarak hazırlanmıştır. Bu genelde aynı nedenlerle ortaya çıkan bir sorun.

Reels çıkmıyor mu?

Bu terimi arayanların çoğunun ilk işlem sırasında ne yapacağını bilmediğini görüyoruz. Reels simgesi çıkmadığında bir dakika veya daha az süreye sahip bir videoyu paylaşırken ilgili seçeneği görecekler. Paylaştıktan sonra kendi kendine Reels çıkacaktır.

Reels neden çıkmıyor bir bakalım:

 • Yeni hesap açanlarda kesin görünmeyecektir. (Video paylaşımında bulunmanız ve yaparken yayını Reels olarak seçerek yayınlayınız)
 • Daha önce çıkıyor ama şimdi çıkmıyorsa başka cihazla ve hesapla test ediniz.
 • Kullanılan cihazda hala önceki sürümün kullanılması.
 • Telefonun eski olmasından dolayı bu özelliği yazılımı destekleyemeyebilir.
 • Profilin doğrulanması gerekebilir.
 • Dondurulan hesaplarda açıldıktan sonra belli bir gün tüm özelliklerin kullanılamaması.
 • Hesaba gelen ceza veya şüpheli durumlar algısı sonucu yapılan kısmi engel.
 • Geliştiricinin yaptığı bir durum olabilir ve iletilmesi gerekebilir.

Diyebileceğimiz nedenler olabilir ve çözümde neler yapılabilir deneyerek ulaşacaksınız. Öncelikle uzun zamandır telefonunu kapatıp açmayanların bunu arada bir yapmalarını öneriyoruz.

Reels işareti görünmüyor için çözümler şöyle:

 • Hesabınızı başka bir telefonda açıp kontrol edilmesini öneriyoruz veya başka hesabınız varsa onla test edin.
 • Cihazın ve uygulamanın güncellenmesi gerekebilir.
 • Profilinizde eksik yerlerin doldurulması ve doğrulama yapılmadı ise yapılması. Yani telefon numarası eklenip telefona mesajla gelen kodun yazılması.
 • Bir dakikadan daha az paylaşım yaparken bu özelliğin ekrana geldiğini göreceksiniz. Paylaşımdan sonra ekrana simgenin eklendiğini göreceksiniz.
 • Herhangi bir yaptırım varsa veya şikayet sonucu işlem yapıldı ise belli bir süre bu ve buna benzer bazı özellikler çalışmayabilir.
 • Uygulamada bazen çıkan birden fazla bu özelliğin yer aldığı sürümde sıkıntı görülebiliyor. Bizde önceki sürümlerin cihazda test edilmesini öneririz.
 • Çok sık yapılan denemelerden sonra belli bir zamana kadar özelliklerden bazıları çalışmayabiliyor. Şüpheli görülen hesaplarda da böyle olabiliyor.
 • Üçüncü part denilen uygulamalar kullanılarak bunlar üzerinden instagram’ a girilip kontrol edilmesi çoğu zaman işe yarar. Örnekte uygulama parallel space olabilir veya ücretsiz olanlardan bir kaçı denenebilir.

Instagram Reels simgesi görünmüyor çıkmıyor

 • Problem olmayanlarda aşağıdaki gibi bir butonun çıkması gerekiyor. Olmayanlarda normal bir çekim simgesiyle karşılaşılacaktır. 

Reels gözükmüyor diyenlerin deneyeceği resimli anlatım

Reels gözükmüyor diyenlerin çoğunun test ediği hesapta daha önce video yayınlamadığını söyleyebiliriz. İlk defa paylaşım yapacaklar 1 dk veya daha az süreli bir içeriği yayına alacak ve aşağıdaki resimdeki gibi işlem yaparak işaretin gelmesi sağlanacak.

reels çıkmıyor çözümü

Kısaca paylaşım sırasında bu seçeneği seçerek otomatik olarak eklenmesini sağlayacaksınız.

Çıkmadığında sürekli aynı şeylerin yapılmaması öneriyoruz. Çoğu ağda bundan dolayı kullanıcının engellendiğini görüyoruz. Ya da hesabının ona ait olduğunu kimlikle, kodla veya ek bir yöntemle doğrulanması istenebiliyor.

Remiksle seçeneği ile Reels görünür yapma

Bir diğer öneri ise paylaşılan videoların alanına girdiğinizde ilk paylaşım videosu Reels olacak. Buna dokunup üç noktaya dokunun ve çıkan yazılarda “Videosunu remiksle” adlı seçeneğe dokunmanız yeterli olacaktır.

Bunlara rağmen çıkmayan hesaplarda bir kısıtlama olma olasılığını düşünebiliriz. Tabi kullanılan telefonun uyumlu sürüme sahip olması ve doğrulanmış hesap olması yeterli olacak.

Ceza alan bir hesabın bazı alanları kullanamadığı oluyor. Geliştiricinin kısmi dediğimiz engeli uyguladığı oluyor. Bir veya daha fazla özelliğin kullanımı belli bir süre kısıtlanmış oluyor. Test adına genel bir kontrol ve profil alanına girdiğinizde kendinizle alakalı alanda bir değişiklik yapmaya çalışınız. Yapılmıyorsa bu aklınıza gelecek seçenekler arasında bulunsun.