iPhone 5C’yi İnceledik

Apple 20 Eylülde satışına başladığı yeni nesil iPhone telefonları ile ilgili o kadar çok şey söyledik ki artık söylenecek kurulabilecek bir cümle kalmadı diye düşünüyorum. Artık telefonu inceleme zamanı diyorum ve resimler eşliğinde telefonu sizlere kısaca anlatıyorum.

Andronova

Telefonun dış kasası plastik fakat bu diğer plastiklere pek benzemiyor. Apple kullanılabilecek en iyi kaliteli plastiği kullanarak telefonun Samsung telefonlar gibi kalitesiz görünmesinin de önüne geçmiş. Telefon iPhone 5 gibi kaliteli görünmese de burada kıyaslamamız gereken telefonların plastik kasalı olanlar olduğunu düşündüğümden Samsung örneğini veriyorum. Lütfen gereksiz tepki vermeyelim.

iPhone 5C yepyeni bir tutuş hissi veriyor fakat bu his asla iPhone 5′ in verdiği kaliteyi temsil etmiyor. Plastik kasa tecrübesini Apple’ın bir daha deneyeceğini pek düşünmüyorum. İOS 7 iPhone 4 ve 4S’ te en iyi kullanıcı deneyimini sunmasa da iPhone 5, 5C ve 5S’ te mükemmel bir deneyim yaşatıyor. Bunu herkesin kabul etmesi lazım, bir Note 2 kullanıcısı olarak rehbere girerken bile takılan bir işletim sistemini yıllardı kullandığım için İOS bana su gibi geliyor.

20131012_215306 20131012_215424

20131012_220557 20131012_220454 20131012_220442

iPhone 5C donanım olarak iPhone 5′ in donanımına sahip olduğu için performans anlamında farklı bir şeyler söylemek abartıdan başka bir şey olmayacaktır. Telefon belki iPhone 5 kadar kaliteli değil fakat aynı performansı veriyor. Daha ucuza satılacağı söylenen ama  (şimdilik en azından ülkemizde) daha pahalıya satılan iPhone 5C’ nin satış başarısızlığından daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Gelelim iPhone 5C’nin kamera performansına. Kamera konusunda da bir değişikliğin olmadığı iPhone 5C’ yi iPhone 5S ile kıyasladığımızda oldukça geride kalıyor ama günümüzün amiral gemisi telefonlarının kamera performans sıralamasında da başı çekeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bu amiral gemisi telefonlar içinde Lumia 925 ve 1020′ nin olmadığını belirtmek isterim!

20131012_220802

Yazımın sonunda sizinle bir resim daha paylaşacağım. Bu resimde ibretlik bir resim olacak.

20131012_215508

Evet resimlerdeki kabloların USB taraflarına değilde diğer uçlarına dikkat ettiğinizde Apple’ın taklit edilemez dediği uzay şarj teknolojisi!!! “lightning” kablolarını görüyoruz. Takribi 3 – 5 dolara satılan bu kablolardan da anladığınız üzere incelemesini yaptığım iPhone 5C en basit tabirle “çakma” telefon.

Bu klon telefonlara kanmamanız için bu yazıyı paylaşıyorum. Telefon satın alırken mutlaka cihazların imei’ lerinin (telefonunuzdan*#o6#  yaparak cihazınızın imei numarasına ulaşabilirsiniz) orjinalliğini //www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php sitesinden onaylattırın. En yakınımdaki insanların bile kandırıldığı bir teknoloji kirliliği yaşadığımız şu günlerde benim bile zor ayırabildiğim klon ürünlere ve ehil olmayan satıcılara asla güvenmeyin. Bu telefonları almayın demiyorum paranız buna yetiyorsa tabi ki bunları alabilirsiniz; fakat bu telefonları gerçek iPhone 5C olarak satan uyanıklara aldanmayın. Son olarak şunuda belirtmekte fayda var telefonu kullandığım süre boyunca  bu cihaz en ufak bir takılma yaşamadı.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.