iPhone 7 DFU moduna nasıl alınır

media 9660

DFU modu nedir? iPhone 7 ve iPhone 7 Plus telefonda DFU mode nasıl alınır? Hangi tuşlarla, DFU mode nasıl açılır ve DFU çalışmıyor sorunu için çözüm detayları haberimizde…

Andronova

iPhone 7 de DFU moduna geçiş! iPhone 7 ile birlikte değiştirilen home tuşu ile beraber DFU moduna geçme metodu da değişmiş oldu. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus için DFU moduna geçme yöntemini sizlerle paylaşıyoruz.

iPhone 7 Plus ve iPhone 7 modelleri Taptic Engine adında yeni bir home tuşu bulunuyor. İlk çıkan iPhone’dan itibaren kullanılmaya başlanan mekanik tuş yerine, Apple artık taptik titreşim motoruyla size tuşa bastığınızı hissettiren ama aslında dokunmatik olan bir dijital tuş kullanıyor. MacBook modellerinde bulunan trackpad’ den örnek alınarak geliştirilen yeni home tuşu ile birlikte cihazın sonunda DFU moduna geçiş metodu da değişti.

DFU ne anlama gelmektedir?

iPhone 7 DFU moduna nasıl alınır

DFU modu nedir? Uzun adı Device Firmware Upgrade’tir. Cihazı ana ekran tuşu ve güç tuşu ile yazılım güncellemesi moduna getiren bir komuttur. Önceki iPhone’larda bulunan ana ekran tuşu mekanik olduğundan dolayı cihaz kilitlendiği zaman ya da yazılımsal bir problem olduğunda, cihazı DFU ile bu moda sokarak, iTunes üstünden sistem geri yükleme yaparak cihazın yazılımsal problemlerini düzeltebiliyorduk. Ancak ana ekran tuşu yenilerde mekanik olmadığından dolayı bu komut görevi ses kısma tuşuna verilmiştir.

Kısacası DFU modu için güç tuşunu ve ses kısma tuşunun kullanılması gerek. Apple bu tuşu 2017′ nin ilk aylarında tanıtılması beklenen iPad Pro 2’ye de koyacağı düşünülüyor.

iPhone 7’de DFU modunu aktifleştirmek

iPhone 7’de DFU modunu aktifleştirmek

Cihazı kapatarak iTunes açıkken Lightning Kablosu ile bilgisayara bağlanır. Sağda bulunan güç tuşuna 3 saniye basılı tutulur. Güç tuşuna basmayı sürdürürken, sol tarafta bulunan ses kısma tuşuna da 10 saniye basılı tutunuz. Daha uzun süre basarsanız telefon yeniden başlar yani moddan çıkmış olur.


Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2017, 10:12

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın