Android kamera hackleme ile gündemde

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Android telefonun kamerasına izinsiz erişim yapılabildiği haberi teknoloji haber sitelerinde hızla yayılıyor. Hack olayında antivirüs uygulamalarının yetersiz kaldığı da ortaya çıktı.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Android açık kaynağa sahip olmasından dolayı hem gelişim tarafında ilerleme kaydediliyor hem de güvenlik zafiyetleri açısından büyük ölçüde etkileniyor. iOS’ ın kapalı bir yapıya sahip olduğundan çok daha az bu durumdan etkileniyor. Tabi her iki durumda bu şekilde. Yeni tespit edilen bir açık kameraları izinsiz açabiliyor. Bir nevi kamera hackleme olayı diyebiliriz.

Güvenlik firmalarından biri önemli bir açık keşfetti. 100 Milyona aşkın cihaz tehlikede uyarısında bulundu. Google’ a iletilen açık sonrasında bir yama yayınlandı ve açık kapatıldı. Samsung tarafında da bu şekilde bir çalışma yapıldığı belirtiliyor. Peki sorun ortadan kalktı mı?

Güncellemeyi yapmayan çok sayıda Android kullanıcısı var. Tabi bazı telefonlar artık hiç bir güncelleme alamıyor ve yine baya bir kullanıcı hala eski modelleri kullanıyor. Bu konuda yapılabilecek ya cihaz yenileme ya da iyi bir virüs uygulamasının kullanılması.

Çoğumuz bir uygulamanın kameraya erişim yapmak istediğinde izin istediğini görüyoruz. Bu durum sadece Android cihazları kapsamıyor. iPhone’ da da aynı durumun olduğunu biliyorsunuzdur. Ama durum göründüğü gibi basit değil ve izin verilmeme yeterli olmuyor. İstenilirse izi verilmese dahi kameraya erişim sağlanabiliyor.

Facebook’ da ya da TikTok gibi uygulamalarda sık karşılaştığımız izinlerin pek bir anlamı olmayabiliyormuş. Acaba iyileştirme yaması yayınlanmadan önce kaç cihaza erişim yapıldı diye merak edenlerdeniz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kamera hack işlemde henüz çoğu antivirüs programı tehlikeli olarak görmüyor. Bunun nedeni güvenlik sertifikası onaylı uygulamaları bir tehdit olarak görmemesinden. Ama antivirüs uygulamasındaki ayarlarla kamera erişimini kesebilirsiniz.

Android kamera hackleme ile gündemde

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak