iPhone Açılmıyor Elmada Kalıyor Güncelleme Ekranında Kaldı

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Telefon güncelleme ekranında kaldı sorunu çoğunlukla iPhone açılmıyor elmada kalıyor şeklinde sorulmakta. Yazıda bu ekranın çıkma sebeplerine ve sonrasında ne yapılmalı bunda değineceğiz.

Ad imageAd image

Sanırım yakın yıllar içerisinde bir kez böyle durumla karşılaşmıştık. Ama bizde o kadarda uzun sürmemişti. Lakin geçenlerde bir yakınımız saatlerce sürdüğünü söyledi ve yardım istedi.

Önce uyarımızı yapıp sonra önerilerimizi sıralayacağız. Yazılım başlangıcında oluşan problemlerde kesinlikle araştırmadan bir müdahale de bulunmayın. Önemsiz gibi duran bir çok sorunun kullanıcı tarafında zorlaştırdığına şahit oluyoruz. Hele ki iOS ürünlerinde bazı işlemler ters sonuç vermekte.

iPhone Açılmıyor, Logoda Takılı Kalıyor

iPhone’unuzun açılma sürecinde logoda takılı kalması, birçok kullanıcının karşılaştığı yaygın bir sorundur. Bu durum, cihazın normalden daha uzun süre boyunca Apple logosunda takılı kalması anlamına gelir. İşte bu sorunla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek çeşitli yöntemler:

1. Zorla Yeniden Başlatma: Bu sorunu çözmenin basit bir yolu, iPhone’u zorla yeniden başlatmaktır. Bu işlem, donanımsal sorunlardan kaynaklanan küçük hataları düzeltebilir.

Ad imageAd image
 • iPhone 8 ve sonraki modeller: Sırasıyla Ses Açma, Ses Kısma ve ardından Güç düğmesine basılı tutun. Apple logosu göründüğünde düğmeleri bırakın.
 • iPhone 7 ve 7 Plus: Ses Kısma ve Güç düğmelerine aynı anda basılı tutun. Apple logosu belirdiğinde düğmeleri bırakın.
 • iPhone 6s ve önceki modeller: Ana Ekran düğmesi ve Güç düğmesine aynı anda basılı tutun. Apple logosu gözüktüğünde düğmeleri bırakın.

2. Güvenli Modda Başlatma: Güvenli mod, yalnızca sistem tarafından temel işlemlerin çalıştığı bir moddur. Bu modda açıldığında, sorun yaratan üçüncü taraf uygulamaları devre dışı bırakılır.

 • iPhone’u zorla yeniden başlatın.
 • Apple logosu belirdiğinde, Ses Açma düğmesini basılı tutun.
 • iPhone’un başlangıç ekranında “Güvenli Mod” ifadesini gördüğünüzde, Ses Açma düğmesini bırakın.

3. iTunes Kullanarak Kurtarma Moduna Geçme: iPhone’unuzu kurtarma moduna almak, yazılım sorunlarını gidermenin bir yoludur. Ancak bu işlem, cihazınızdaki verileri siler.

 • Bilgisayarınıza en son iTunes sürümünü yükleyin.
 • iPhone’u USB kablosuyla bilgisayara bağlayın.
 • iTunes’u açın ve iPhone’u kurtarma moduna almak için ekrandaki talimatları izleyin.

4. Profesyonel Yardım Alın: Eğer yukarıdaki yöntemler sorunu çözmezse, cihazınızda donanımsal bir sorun olabilir. Bu durumda, Apple Yetkili Servisi’ne başvurarak profesyonel yardım almanız önerilir.

iPhone Açılmıyor Elmada Kalıyor Sorunu

iOS güncellemelerinden sonra ortaya çıkma olasılığı en mümkün olan durum budur. iPhone elma simgesinde kalıyor şikayetlerinin temelindeki sebepler hep aynı oluyor.

iPhone elmada kalıyor nedenleri arasında şunlar olmakta:

Ad imageAd image
 1. Sürüm yükseltmeleri sırasında bağlantı kopmaları veya şarj sorunu olması.
 2. Yükleme sırasında yapılan herhangi bir müdahale.
 3. İşlemlere başlandığı sırada kullanıcıların yükledikleri bir şeylerin saklama alanını yetersiz duruma düşürmesi.
 4. Batarya ömrünün bitmesi veya sorunlu olmasından dolayı işlemlerin yarıda kesilmesine neden olması. Bu yarıda kesilme durumuna herhangi bir şey dahi neden olursa elma simgesi gider gelir ama telefon açılmaz.
 5. İlgili versiyonda sorun yaşanması.
 6. Yazılımın indirildiği sırada oluşan sorunların kurulumda sorun çıkarma olasılığı.

iPhone Güncelleme Ekranında Kaldı Ne Yapmalıyım?

Teknik bilginiz bulunuyorsa kesinlikle uygulayacağınız yöntemlerle bu sorununuz çözülecek.

iPhone elma ekranında kalıyor, ister telefonu açarken, ister yazılım güncellemesi yaparken karşımıza çıksın uygulayacağımız işlemler aynı olacak. Önemli olan uygulayacaklarınızı düzgün şekilde yapmanız.

Android tarafında hard reset yapamaya çalışırken yaşanan olumsuzlukların bir kısmı bu konu içinde geçerlidir. Sistemde bir arıza meydana gelmişse bir çok seçeneğin çalışmadığına şahit olduk. Burada da durum benzerdi. Bir kez işleme başlanmışsa çok çok cihazın kapatılması veya yeniden başlatılması sağlanır. Ama tekrar açtığınızda aynı yerde kalmaya devam eder.

Telefonun modeline göre bir kaç seçeneğin değişken olduğunu belirtelim. Mesela bu ekrandayken güç tuşuna uzun süre basılı tutmanız ekrandan çıkmasını sağlar. Ya da güç ve menü tuşu varsa buna basılı tutarak.

Cihazın ses yükseltme veya kısma butonuna ve güç butonuna aynı anda basılı tutarak ekrandan çıkma.

Ya da cihazın şarjı bitene kadar beklemeniz. Bazen bu bekleme sırasında yükleme kendi kendine yapılmış da oluyor.

iTunes yardımı ile yeniden kurulum yaparak sorunu ortadan kaldırmanız mümkün.

iTunes Kullanılarak Cihazın Açılması

Telefonunuzun kapatma butonuna uzun süre basılı tutup cihazın kapatılmasını sağlayın. Sonra DFU işlemini uygulamanız gerekiyor.

Telefonun DFU moduna alınması gerekiyor. Bunun için eski modellerde güç ve menü butonları ile bu işlemi yapıyoruz. Tabi cihazınız kapalı konumdayken. Yeni model kullananlar içinse sadece güç butonunun kullanılması yeterlidir.

Bilgisayarınızda iTunes açıksa yukarıdaki moda girip telefonunuza bağlı olan USB kablonun diğer uçucu bilgisayara bağlayın. Sonra güncelleme veya sıfırdan kurulumu başlatın.

iPhone acilmiyor elmada kaliyor 1
iPhone açılmıyor elmada kalıyor

Bizim denk geldiğimiz sorunlu model iPhone 7 ve iPhone 5 diye hatırlıyoruz. Şimdilerde iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13 ve yeni satışa çıkan iPhone 14 modellerinde henüz böyle şikayetlere denk gelmedik.

iPhone acilmiyor elmada kaliyor 2
iPhone güncelleme ekranında kaldı

Yeniden Yazılımın Kurulması

Sistemin bozulmasına sebep olan şeylerden dolayı sıfır bir kuruluma ihtiyaç duyulması bazen kullanıcıları endişelendiriyor. Mesela içerisindeki verilerin silinme endişesi kullanıcıları alternatif çözümlere yönlendirir.

Bilgisayarla işlem yaparken eğer güncelleştirme seçeneği çıkmıyorsa mecburen yeniden yüklemeyi başlatacaksınız. Daha önce aldığınız bir yedek varsa geri yüklemeyi çalıştırmanız yeterlidir. Tabi verileriniz çok yüksekse yarıda kesilme veya geri yüklemenin uzun sürme olasılığı var. Özellikle internet bağlantısının yüksek olmasında.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir