iPhone ekran kilidini kırma açığı

Apple yine bir güvenlik açığı ile gündemde. Apple ID kimliği, iCloud ve ekran şifre güvenliği ile övünen şirket son haberlerle sirkelendi. Ekran şifresini kırmak için açık bulundu.

Andronova

Apple‘ ın iOS sistemi yıllardır güvenliği ile övünmekte. Apple’ ın kullanıcı güvenliğine önem verdiğini her fırsatta dile getirmekte. Bunun için bazı kesimleri karşısına aldığı hep söylenmekte. Tabi ne kadar doğru bunu bilemeyiz. Ama güvenlik açısından Android’ den çok daha iyi olduğu aşikar. Ama son yıllarda ara ara güvenlik açıkları ile anılmakta. Tabi Android gibi olmasa da uçundan azıcık diyebiliriz. 🙂

İnternet’ e düşen bir videoda iPhone ekran kilidini kırmak için sınırsız deneme görüntüleri olay oldu. Bir araştırmacının bulduğu açık ile sınırsız şekilde şifre denemesi yapılabiliyor. Yani açık esasında şifre kırma denemesini sağlıyor.

iPhone tuş kilidini kırmak için yapılan denemede yüklü olan iOS sürümü 11.3. Video’ ya göre sınırsız şifre kırma denemesi yapılıyor. İlginç olanda güvenlik ayarları aktif bir cihazda normalde 10 şifre denemesinden sonra telefondaki tüm verileri silinmesi gerekirken bu durum burada olmuyor.

iPhone ekran kilidini kırma açığı

iPhone ekran kilidini kırma

Apple’ ın 10 denemeden sonraki güvenlik korumasıda kırılmış oldu. Araştırmacıya göre bu güvenlik açığı iOS 12 içinde geçerli. Tabi daha çıkmamış bir sürüm için bu kesin bir söylem olmaması gerekiyor. Yani olası diyebiliriz.

iOS 12 güncellemesinde önemli bir güvenlik koruması var. Her türlü saldırı en fazla 1 saat kadar yapılabiliyor. Yani 1 saatten sonra işlem yapılamıyor.

Apple ekran kilidini kırmak için yapılan denemeler bir yazılım aracılığı ile yapılıyor. Yazılım sistemin belli sayıdaki denemelerini cihaz güvenliğine yansıtmıyor.

iPhone güvenlik açığını bulan araştırmacı, Apple ile iletişime geçerek açık hakkında gerekli bilgileri paylaştığını belirtti.

YouTube video


Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2018, 15:54

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın