iPhone Gelen Aramaları Kendi Kendine Meşgule Atıyor

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

iPhone aramaları kendi kendine meşgule atıyor: iPhone rehberde kayıtlı olmayan numaralar meşgule düşüyor şikayetiyle karşılaştığınız oluyor mu? Telefonun kendisinde olan özellikle gelen aramalar engelleniyor.

Ad imageAd image

iPhone kullanıcılarının çoğunun böyle bir özelliğin olduğunu bilmediğini düşünüyoruz. Telefon kayıtlı olmayan aramaları kendi kendine engelliyor şikayetlerinden de bunun böyle olduğunu anlayabilirsiniz. Yakınlarda farklı bir markanın daha gelişmiş seçeneklerinde böyle bir şeyi görmüştük. İçeriğimizde resimli anlatıma yer vererek hangi bölümden yapılacağını göstereceğiz.

Eski dönemlerde numara kısıtlamanın şimdiki gibi geniş seçenekleri bulunuyordu. Ya gelen tümünü kısıtlardınız ya da yönlendirirdiniz. Öyle gelişmiş uygulamalarında olmadığını belirtelim.

iPhone Gelen Aramaları Kendi Kendine Meşgule Atıyor Sorunu

Bilinmeyen aramaları engellemek için:

  • Cihazınızın ayarlarını açınız ve “Telefon” yazılı alana geçiniz.  
  • “Bilinmeyenleri sessize al” ve içerisine girdiğinizde butonu açınız.
  • Bu hizmetin ne demek olduğunu anlatan kısa bir açıklamayı okumanızı öneriyoruz.
  • Rehber listesinden, son aramalar ve siri’ nin önerilerinden gelen aramaların bildirimleri gelir. Bilinmeyenler engellenir.

Kısıtlamanıza rağmen aramalar geliyorsa, aynı alana girip açık olduğundan emin olunuz ve tekrar pasif yapıp aktif ediniz. Duruma göre iPhone’ u yeniden başlatınız ve cihaz ayarlarının sıfırlamasını başlatın.

Ad imageAd image

Yapılandırma ayarlarınızı sıfırlamak için genel bölümünde en altan sıfırla ve “Tüm ayarları” olan ilk seçeneği kullanın. İkincisi format atacaktır. Belki bir gün Apple buradaki sıralamayı değiştirebilir ve yanlış bir şey yapmamanız için güncel bilgilere bakınız. iOS versiyonların çoğunda işlemler aynıdır.

Yukarıdaki son satır çoğu probleme çözüm sunacağını söyleyebiliriz.

Yazılımın sorun çıkarma ihtimaline karşın iTunes kullanılarak önce yedek ve sonrasında yeniden kurulumun yapılmasını öneririz.

iPhone gelen aramaları kendi kendine meşgule atıyor
iPhone aramaları kendi kendine meşgule atıyor

Mesajla yanıtlayı kullanarak cevaplamak istemediğinin kişilere hazır bir taslak oluşturabilirsiniz. Başlıkta bulunan özelliğin açılmasıyla karşıya meşgul mesajı veya direk arama sonlandırılır.

iPhone gelen aramalar meşgule atıyor
Telefon aramaları kendi kendine meşgule atıyor

iPhone Gelen Aramaları Meşgule Atma Çözümleri

iPhone sahipleri için gelen aramaları meşgule atma sorunu oldukça rahatsız edici olabilir. Bu sorun, cihazınızın düzgün çalışmaması, iletişim sorunları veya yanlış yapılandırılmış ayarlar gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Bu makalede, iPhone’da gelen aramaları meşgule atma sorununu anlayabileceğiniz ve çözebileceğiniz adımları ayrıntılı bir şekilde açıklayacağız.

Ad imageAd image

1. Gelen Aramaları Engelleme:

Gelen aramaları meşgule atma sorununu çözmenin bir yolu, belirli numaraları engellemek veya sessize almak olabilir. Ayarlardan “Telefon” > “Engellenenler ve Kimlikler” seçeneğine gidin. Burada, engellemek istediğiniz numaraları ekleyebilirsiniz. Ayrıca “Sessize Al” seçeneğini kullanarak belirli kişileri sessize alabilirsiniz.

2. Uçuş Modunu Kontrol Edin:

Telefonunuzun uçuş modu ayarlarına dikkat edin. Eğer uçuş modu açıksa, cihazınızın iletişim özellikleri devre dışı bırakılır, bu da gelen aramaları meşgule atabilir. Ayarlardan “Uçuş Modu” seçeneğini kontrol edin ve kapatın.

3. Çağrı Bekletmeyi Kontrol Edin:

Belirli operatörler, çağrı bekletme hizmetini kullanmaya izin vermez veya devre dışı bırakabilir. Ayarlardan “Telefon” > “Çağrı Bekletme” seçeneğini kontrol edin ve açık olduğundan emin olun.

4. Otomatik Yanıt Ayarlarını İnceleyin:

Otomatik yanıt ayarlarını kontrol edin ve meşgul durumunda otomatik yanıtın etkin olmadığından emin olun. Ayarlardan “Erişilebilirlik” > “Otomatik Yanıt” seçeneğini kontrol edin.

5. Ağ Sorunlarını Kontrol Edin:

Zayıf bir ağ sinyali veya ağ sorunları, gelen aramaları meşgule atabilir. Wi-Fi veya hücresel veri bağlantısını kontrol edin ve gerekiyorsa yeniden başlatın.

6. Yazılım Güncellemelerini Yapın:

iPhone’unuzdaki yazılım güncellemelerini kontrol edin ve en son sürüme güncelleyin. Güncellemeler, cihazınızın performansını ve iletişim özelliklerini iyileştirebilir.

7. Ağ Ayarlarını Sıfırlayın:

Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğini kullanarak ağ ayarlarını sıfırlayın.

8. SIM Kartı Kontrol Edin:

SIM kartınızı çıkarın, temizleyin ve tekrar takın. Ayrıca, SIM kartınızın operatörünüz tarafından doğru bir şekilde etkinleştirildiğinden emin olun.

9. Operatörünüzle İletişime Geçin:

Sorun devam ederse, operatörünüzle iletişime geçin ve iletişim sorunları hakkında yardım isteyin. Operatörünüz, ağ sorunlarını çözmek için size rehberlik edebilir.

iPhone aramaları meşgule atıyor sorunu için gerekli içerik buraya kadar.

Sonraki: iPhone karşı tarafa ses gitmiyor

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir