iPhone mesaj merkez numarası nereden değiştirilir?

blank

iPhone mesaj gönderemiyorum şikayetlerinin bir çoğu gerekli ayarların yapılmamasından kaynaklı. iPhone mesaj merkez numarası nasıl değiştirilir çoğu kullanıcının bilmediğini düşünüyoruz.

iPhone mesaj merkez numarası neden değiştirilir diyeniniz oldu mu? Bu soruyu pek soran olmuyor diye düşünüyorum. Soranda büyük ihtimal mesaj gönderemiyor olsa gerek. Bizde bazı çözüm önerilerini vermeye çalıştık.

SMS gönderemiyorum soruyla alakalı bir okurumuz Turkcell için yazmıştı. Yazdığı konunun yorum kısmına mesaj merkez numarasını girmesini önermiştik. Sorun eğer çözüldü ise büyük ihtimal geri dönüş yapmayacaktır. Yapılandırma işlemlerinde Türk Telekom kullanıcılarının eski verileri kullandığı zamanları biliyoruz. Şu aralar yaşanacağını düşünmüyoruz.

iPhone mesaj gitmiyorsa

 1. Telefonu kapatınız ve biraz bekleyip açınız. Çok basit ve önemsiz gibi dursa da evet bu bazen çözümün yarısı olabiliyor.
 2. Mesaj ayarlarını kontrol ediniz. Ayarlar’ dan bakınız.
 3. Bir numaraya mı mesaj gitmiyor ya da tüm numaralara mesaj gitmiyor mu?
 4. Hattınız faturasız ise yani kontörlü ise yeterli bakiye var mı? En az bir arama yapabilecek TL olması gerekiyor. Bu arama dakika veya saniye kuruşu ile hesaplanıyor. 50 Kuruş veya 60 kuruş gibi…
 5. Telefonun mesaj merkez numarasında sorun olabilir. Hat değişimi gibi durumlarda olabilir. Ya da operatör değişiminden sonra mesaj gitmiyor gibi sorunlar görülmekte.
 6. Hat kaynaklı olabilir. Hattı operatörünüzü arayarak resetletiniz.
 7. SMS gönderme engellemesi olabilir. Mesaj engelleme yapılmış olabilir.
 8. Test adına sms uygulamasıyla deneyelim. Mağazada yer alan sorunsuz bir uygulamayı seçiniz.

Kullanılan cihazlardaki sistemde yaşanan aksaklıklarında buna neden olma olasılığı var. Güncellemelerden sonra oluşan aksaklıklar için tekrardan yapılması önerilir. Yüklü olan uygulamalardaki olumsuzlukların tespiti içinde en son yüklenenden başlanması gerekiyor.

iPhone mesaj merkez numarası ayarları nasıl yapılır?

İlk önce mesaj merkez numarası ayarları doğrumu kontrol ediniz. Bunun için 1. maddeyi uygulayınız.

 • iPhone telefondan arama kısmına geçip *#5005 tuşlamasıyla başlayan birinci görseldeki tuşlamayı yapıp arama tuşuna basınız.

Gördüğünüz gibi ayar sorgulaması başarılı servis merkez adresi olarak +90532 diye başlayan numaralar çıktı.

 • Mesaj merkez numarası yanlış ise 2. görseldeki tuşlamayı yapınız. Yani 7672* mesaj merkez numarası sonra # arama tuşu olandan. Eğer + simgesi nerden çıkarılır diye soruyorsanız 0 tuşuna basılı tutunuz çıkacaktır.

iPhone mesaj merkez numarası nereden değiştiriliriPhone sms merkez numarası

Test işlemini Turkcell operatöründe yaptık. Sizde hangi operatörden hizmet alıyorsanız onun numarasını girebilirsiniz.

Ne yaptıysanız bir türlü çözüm sağlayamadıysanız, önce ayarların sıfırlanması ve sonrasında fabrika ayarına döndürülerek denenmesini öneriyoruz.

Operatör iPhone mesaj merkez numarası nedir?

 • iPhone Turkcell mesaj merkez numarası “+905329010000” faturasız hatlar için yani kontörlü hatlar için 535 olarak yazılabilir.
 • Vodafone mesaj merkez numarası iPhone “+905429800033”
 • Türk Telekom mesaj merkez numarası için yazmanız gereken “+905598008000”

Buradakiler çoğunlukla gereksiz olacaktır. Yeni modellerin çoğunda otomatik tanıma özelliği olduğundan dolayı herhangi bir ayar yapmanız gerekmiyor.

Yapılandırma işlemlerinden sonra cihazların kapatılıp açılması işleminin yapılması gerekebiliyor.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!