iPhone saklama alanı dolu uyarısı gitmiyor

Andronova
4 Minimum Okuma

iOS kullanıcılarının sık gördüğü bildirimlerden biri iPhone saklama alanı dolu uyarısı gitmiyor sorunudur. Kapat dememe rağmen hale ekrana geliyor diyenler çoktur. Bizde zaman zaman bu metinle karşılaşmaktayız. Lakin bizde bir süre karşımıza çıkmadığını belirtelim.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

İçerikte saklama alanı açma uyarısını kapattıktan sonra sürekli saklama alanı dolu sorunu çıkmakta. Tabi bu herkeste bu şekilde değil. Lakin sanırız eski telefonların bir kısmında bu şekilde.

Apple’ ın sanırız bu yıl kazancında azalma beklendiği yönünde bilgiler vardı. Bu düşüş belki son zamanlardaki dünya genelindeki artışlarla alakalı olması mümkün. Kullanım olarak eski bir marka olan Nokia benzetiyoruz. Arayüz kolaylığı bu markayı andırıyor.

Öncelikle iCloud saklama alanının kapatılmasına yönelik adımları paylaşacağız. Sonrasında ise kalan süre hesaplama sorununa yanıt vereceğiz.

Sürekli iPhone saklama alanı dolu yazıyor

Telefonda saklama alanı yani depolama alanı önemli bir rol oynamakta. Hem hız açısından hem önemli anların kayıt edilmesi adına gerçekten önemlidir. İçerikte gereksiz görülen ne varsa kapatmanız önerilir.

Saklama alanı dolu hatası yaşayanların önce ne gibi işlem yapması gerektiği bilmeleri gerekiyor. Yer olmama sorunlarında kesinlikle ya bu alan kapatılacak ya da mevcut olan değişime uğrayacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Telefonda yer varmış gibi görenlerin cihazın yazılım için kullanılan alana bakmaları gerekiyor. Artı görmediğiniz alanlarda var.

Telefonun kontrol edilmesi

Gereksiz gördüğünüz uygulama, görseller ve oyunları kaldırın. İşlemlerden sonra yeniden cihazı başlatın. Yedek alma ayarını değiştirip gerekli kontrolü yapın. Baktınız yetersiz kalıyor o zamanda tarih doğruluğundan emin olun.

iPhone saklama alani dolu
iPhone saklama alanı dolu uyarısı gitmiyor
 • Telefonun ayarlarında bulunan ilk alana dokunun,
 • iCloud yazısını bulup içeriğine girin,
 • Nelerin yedeği alınması gerektiğini gösteren seçeneklerden gereksiz olanları kapatın,
 • iCloud yedeklemeye girin ve açık olduğundan emin olun. İsteyen mevcut yedeği kaldırır.

Birde saklama alanını yönetmeye girerek mevcut yedeğinizi silmeniz mümkün. Artı önemli bazı seçenekleri burada bulacaksınız.

iPhone saklama alani dolu 1
iPhone saklama alanı dolu sorunu
iPhone saklama alani dolu 3
Sürekli saklama alanı dolu yazıyor

iCloud kalan süre sorunu

Kalan süre hesaplanıyor ekranında kalıyor sorunu uzun yıllardır var ama kesin çözüm şundadır gibi bir açıklama yer almıyor. Apple konu hakkında bir açıklama yapmadığından bizde deneyerek çözüme ulaşmaya çalışıyoruz.

iPhone yedekleme işleminde iCloud kalan süre hesaplanıyor yazısının çıktığını gördüğümüz modeller iPhone 5 ve iPhone 7 değelim. Diğer bir kaç modelde şu an için karşılaşmadık. En azında yazı çıkıyor belli bir süre sonra işlem tamamlanıyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kalan süre sorunu ve yapmanız gerekenler

Önce ayarlardaki ilk alana girin, yedekleme alanı ayarlarına bakın ve açık olmayan seçeneği açın. İsteyen şimdi yedekle ile işini görmüş olacak.

 • iCloud alanının dolu olması ve baya bir süre sonra bu uyarıyı verebiliyor.
 • İnternet yetersizliği ve kopmalar.
 • Alandan çok verinin kopyalanması. Bu da belli bir süreden sonra uyarıyla sonuçlanır.
 • Yazılımla alakalı durumlar çıkabiliyor.

Yapılması gerekenlerde şöyle:

 • Başka kablosuz ağa bağlanılarak test edilmesi gerekiyor. Duruma göre başka bir telefonun internetini kullanın.
 • Telefonun ve modemin kapatılması.
 • İlk önce dns ve sonrasında vpn ile deneyelim.
 • iPhone’ un genel bölümünden sıfırlaya girerek ağ ayarlarının sıfırlanması.
 • Başka bir Apple hesabı açıp onu cihaza tanımlayıp deneyin.
 • iCloud yedeğini bilgisayara alarak yapınız.
 • iTunes kullanılarak güncelleme yapılıp test etmelisiniz. Aksi durumda yine bu yazılımla yedekleme yapılıp cihaz sıfırlaması yapacaksınız.
 • iCloud oturumunu çıkışa atıp tekrar oturum açmanızı da öneririz.

Kalan süre nedir cevaplamaya çalıştık. Bunlar denenip duruma göre yazanlara artı önerilerimiz olacak. Tabi karşılaşılan uyarılara göre. iPhone saklama alanı dolu yazısı umarız yararlı olmuştur.

iCloud alınan yedek kaç ay kalır haberimize bakmanızı öneriyoruz.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir