iPhone Zil Sesi Azalıyor (Ses Az Geliyor)

iPhone zil sesi kendi kendine azalıyor sorunu belki de değiştirdiğiniz bir ayardan dolayı karşınıza çıkıyor. Donanım arızası genelde bu yönde olmayacağını şimdiden söyleyelim.

Muhammed Hamza
Yazar Muhammed Hamza 8 Minimum Okuma
6 iPhone zil sesini yükseltme
iPhone zil sesi azalıyor sorunu

iPhone zil sesi azalıyor veya zil sesi kendi kendine azalıyor sorunu için ne yapmanız gerekiyor bu makalede cevabını bulacaksınız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Öncelikle, iPhone zil sesi azalıyor sorunu donanımsal mı yoksa bir kaç ayarlama ile giderilebilir mi bunun cevabı için denemeniz gereken seçenekler olacak.

İlk işlemler şöyle olmalı:

 • Telefonun zil ile ilgili ayarlarını kontrol edin.
 • Sesle alakalı modları inceleyin.
 • Telefonu kapatıp açmanız gerekiyor.
 • Kulaklık kullanarak denemeniz gerekiyor.
 • Yardımcı ses uygulamalarını kullanarak deneyin.

iPhone Zil Sesi Azalıyor Sorunu

iOS kullanıcılarının telefon görüşmelerinin sessizleştiği veya susma sorunları yaşadığı durumlar için çeşitli faktörler sorunun kaynağı olabilir. İşte bu tür sorunları gidermek için izleyebileceğiniz adımlar:

 1. Bilinmeyen Arayanları Susturma Özelliği: iOS 13 ve sonraki sürümlerde eklenen “Bilinmeyen Arayanları Sustur” özelliğini kontrol edin. Bu özellik, bilinmeyen numaralardan gelen aramalarda telefonunuzu sessize alabilir. Bu özelliği devre dışı bırakmak için Ayarlar > Telefon > Bilinmeyen Arayanları Sustur seçeneğine gidin ve geçiş düğmesini kapalı konuma getirin.
 2. Sessiz Mod (Sessizlik) Kontrolü: Telefonunuzun üst tarafındaki Sessiz Mod anahtarını kontrol edin. Eğer bu anahtar açıksa, telefonunuz sessiz moddadır ve çağrıları duymazsınız. Anahtar kapalı konumdaysa, telefon normal moddadır.
 3. Rahatsız Etme Modu (DND) Kontrolü: Rahatsız Etme Modu (Do Not Disturb – DND) açıksa, telefonunuz sadece belirlediğiniz öncelikli çağrıları kabul eder ve diğer çağrıları sessize alır. Ayarlar > Rahatsız Etme yolunu izleyerek bu modun durumunu kontrol edebilirsiniz.
 4. Çağrı Yönlendirme Ayarları: Eğer çağrılarınız başka bir numaraya yönlendiriliyorsa veya başka bir cihaza yönlendiriliyorsa, bu durum telefonunuzun görüşmeleri alamamasına neden olabilir. Ayarlar > Telefon > Çağrı Yönlendirme seçeneğiyle bu ayarları kontrol edebilirsiniz.
 5. Bluetooth Cihazları: Telefonunuz Bluetooth kulaklıklara veya başka bir cihaza bağlıysa, çağrılar bu cihazlara yönlendirilebilir ve telefonun hoparlörü sessiz kalabilir. Bağlı cihazların ayarlarını kontrol edin.
 6. Uyku Modu (Sleep Mode): Uyku modu veya benzeri modlar açıksa, telefonunuzun belirli bir süre boyunca sessiz kalmasını sağlayabilirler. Ayarlarınızı gözden geçirin ve bu tür modların kapalı olduğundan emin olun.
iPhone zil sesi azaliyor 1
iPhone zil sesi azalıyor

Sessiz Modu Kapatma

iPhone’da çağrıların sesini açmak için sessiz modunu kapatmak en basit yol olabilir. Sessiz modunu kapatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. iPhone’unuzun sol tarafında bulunan ses seviyesi düğmesini bulun. Bu düğme, telefonunuzun yan kenarına yakın bir konumda yer alır.
 2. Düğmenin konumuna bakın. Eğer düğme yukarıda ise, telefon sessiz modda demektir. Sesli moda geçmek için düğmeyi yavaşça aşağıya çevirin.
 3. Düğmeyi aşağıya çevirerek sesli moda geçtiğinizde, telefonunuzun çalma sesini ve bildirim seslerini duyabilirsiniz.

Bilinmeyen Aramaları Susturmayı Kapatma

iOS 13 ve sonraki sürümlerdeki iPhone’larda “Bilinmeyen Arayanları Susturma” özelliğini kapatmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 1. iPhone’unuzun ana ekranında “Ayarlar” uygulamasını bulun ve dokunun.
 2. Ayarlar uygulamasını açtığınızda, ekranda çeşitli ayar seçenekleri göreceksiniz. “Telefon” seçeneğini bulun ve dokunun.
 3. “Telefon” menüsüne girdiğinizde, sayfanın altına doğru kaydırın. “Bilinmeyen Arayanları Sustur” adlı bir seçenek bulmalısınız. Bu seçeneği bulun ve üzerine dokunun.
 4. “Bilinmeyen Arayanları Sustur” seçeneği etkinse, yanındaki geçiş düğmesi yeşil renkte olacaktır. Bu düğmeyi kapatmak için üzerine dokunun. Böylece “Bilinmeyen Arayanları Sustur” özelliğini devre dışı bırakmış olursunuz.

Rahatsız Etmeyin Modunu Kapatın

 1. iPhone modelinize bağlı olarak ekranınızın sağ üst köşesinden veya altından kontrol merkezini açın. Bunun için ekranın üstünden aşağıya doğru veya ekranın altından yukarı doğru kaydırabilirsiniz.
 2. Kontrol merkezini açtığınızda, “Rahatsız Etmeyin” seçeneğini bulun. Bu genellikle bir ayağın içine çarpan bir ay sembolü şeklinde görünebilir.
 3. “Rahatsız Etmeyin” seçeneğine dokunun. Bu sizi Rahatsız Etmeyin ayarlarına yönlendirecektir.
 4. Rahatsız Etmeyin ayarlarında, Rahatsız Etmeyin modunu kapatmak için “Rahatsız Etmeyin” seçeneğine tekrar dokunun.
 5. “Rahatsız Etmeyin” modunu kapatmak istediğinizi onaylayan bir ileti görebilirsiniz. Bu iletiyi onaylayarak Rahatsız Etmeyin modunu devre dışı bırakabilirsiniz.

Artık Rahatsız Etmeyin modu kapalı olacak ve çağrı bildirimleri normal şekilde alınacaktır. Ayrıca, Ayarlar > Odak > Rahatsız Etmeyin > İzin Verilen Bildirimler altında tercih ettiğiniz kişilerden çağrı bildirimleri almayı da seçebilirsiniz.

iPhone zil sesi azaliyor 2
iPhone zil sesi kendi kendine azalıyor

Zil Sesi Seviyenizi Ayarlayın

iPhone’unuzdaki zil sesi seviyesini ayarlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. iPhone’unuzun ana ekranında “Ayarlar” uygulamasını bulun ve dokunun.
 2. Ayarlar uygulamasını açtığınızda, ekranda çeşitli ayar seçenekleri göreceksiniz. “Sesler ve Dokunuş” seçeneğini bulun ve üzerine dokunun.
 3. “Sesler ve Dokunuş” menüsüne girdiğinizde, “Zil Sesi ve Uyarılar” başlığı altında bir kaydırıcı (slider) göreceksiniz. Bu kaydırıcıyı sürükleyerek zil sesi seviyesini artırabilir veya azaltabilirsiniz.
 4. Zil sesi seviyesini ayarladıktan sonra, aynı sayfa üzerinde “Düğmelerle Değiştirme” seçeneğini bulun ve yanındaki geçiş düğmesini açın. Bu seçenek, zil sesi seviyesini ses düğmeleri (ses açma/ses kısma) kullanarak ayarlamanıza olanak tanır.

Artık zil sesi seviyesini ayarlamak için ses düğmelerini kullanabilirsiniz. Ses düğmelerini kullanarak zil sesini açabilir veya kısabilirsiniz. Bu sayede gelen aramalarınızı daha rahat duyabilirsiniz.

Bluetooth Cihazını Kontrol etme

Bluetooth cihazının etkin olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. iPhone’unuzun ana ekranında veya kilidini açtığınızda, ekranın altından yukarıya kaydırarak kontrol merkezini açın. iPhone X veya daha yeni bir model kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesinden aşağıya kaydırarak kontrol merkezini açabilirsiniz.
 2. Kontrol merkezi açıldığında, Bluetooth simgesini görmelisiniz. Bu simge, Bluetooth’un etkin olduğunu gösterir. Eğer Bluetooth simgesi görünmüyorsa, Bluetooth kapalı demektir.
 3. Bluetooth simgesine dokunarak Bluetooth’u etkinleştirebilirsiniz. Simge mavi renge döndüğünde Bluetooth etkin hale gelir.
 4. Bluetooth’un etkin olduğundan emin olduktan sonra, bağlı olduğunuz Bluetooth cihazınızı kontrol edin. Cihazın açık olduğundan ve bağlı olduğundan emin olun. Ayrıca cihazın pilinin yeterli olduğunu kontrol edin, çünkü düşük pil seviyesi cihazın çalışmasını etkileyebilir.

Bluetooth cihazınızın etkin olup olmadığını kontrol etmek ve gerekirse Bluetooth’u etkinleştirmek, telefon görüşmeleri ve sesli aramalar için sorunsuz bir deneyim yaşamanıza yardımcı olabilir.

Çağrı Yönlendirmeyi Devre Dışı Bırak

 1. iPhone’unuzun ana ekranında “Ayarlar” uygulamasını bulun ve dokunun.
 2. Ayarlar uygulamasını açtığınızda, ekranda çeşitli ayar seçenekleri göreceksiniz. “Telefon” seçeneğini bulun ve üzerine dokunun.
 3. “Telefon” menüsüne girdiğinizde, “Çağrı Yönlendirme” seçeneğini bulun ve üzerine dokunun.
 4. Çağrı yönlendirmeyi devre dışı bırakmak için “Geçiş” düğmesini sola çevirin. Bu, çağrı yönlendirmeyi kapatacaktır.


Ekran Süresi Ayarlarını Değiştir

iPhone’daki Ekran Süresi ve İletişim Sınırları ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. iPhone’unuzun ana ekranında “Ayarlar” uygulamasını bulun ve dokunun.
 2. Ayarlar uygulamasını açtığınızda, ekranda çeşitli ayar seçenekleri göreceksiniz. “Ekran Süresi” seçeneğini bulun ve üzerine dokunun.
 3. Ekran Süresi menüsüne girdiğinizde, “İletişim Sınırları” seçeneğine dokunun.
 4. “Ekran Süresi Sırasında” seçeneğine gidin. Bu seçeneği değiştirmek için Ekran Süresi Parolanızı girmeniz gerekebilir.
 5. “İzin Verilen İletişim” bölümünde “Herkes” seçeneğini seçin. Bu, Ekran Süresi sırasında herkesle iletişim kurmanıza olanak tanır.

Uyku Programınızı Devre Dışı Bırakın

iPhone’unuzdaki Uyku Programını devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. iPhone’unuzun ana ekranında “Sağlık” uygulamasını bulun ve dokunun. Bu uygulama genellikle bir kalp simgesi içerir.
 2. Sağlık uygulamasını açtığınızda, ekranın sağ alt kısmında bulunan “Gözat” seçeneğine dokunun.
 3. Gözat’a dokunduğunuzda, ekranda farklı sağlık kategorilerini göreceksiniz. “Uyku” kategorisini bulun ve üzerine dokunun.
 4. Uyku ekranında, “Uyku Zamanlaması” seçeneğini bulun ve üzerine dokunun.
 5. “Uyku Programı” geçiş düğmesini kapatmak için düğmeyi sola çevirin. Bu, Uyku Programını devre dışı bırakacaktır.

iPhone zil sesi azalıyor sorunu
iPhone zil sesini yükseltme 6
iPhone zil sesi kısık çıkıyor tespiti 5
Gelen aramaların zil sesini artırma yöntemi 7
Uzun yıllardır hem teknoloji hem makale konusunda çalışmış biri. Zaman zaman karşılaştığı teknolojik sorunları araştıran ve bunlara yönelik çözüm içerikleri de hazırlamakta.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir