iPhone 7 ve iPhone 8 modellerini satmak yasaklandı

Apple' ın iPhone 8 ve iPhone 7 telefonlarını satmak yasaklandı. 2019 Satışlarında büyük bir düşüş yaşayan Apple, ara ara yasaklarla gündeme geliyor.

Andronova

2019 yılının en zor geçirecek şirketlerden bir tanesinin de Apple olduğunu söylemek çok da zor değil. Apple firmasının bu kötü gidişatı, 2018 yılının Mayıs ayından sonra başladı ve kısa süre içerisinde hızlandı. Hiç kimse iPhone ile ilgili, bu kadar ileri derece olacak bir kararın alınmasını beklemiyordu.

  • Kendi wifi ve modemini yapmak istemesi
  • Piyasa değerinin Son 3 ayda 452 milyar dolar düşmesi
  • Qualcomm gibi dünyaca ünlü büyük firmalarla çatışması
  • Ürün tasarımında büyük çentikler nedeniyle sıkça eleştirilmesi

Apple markasının iPhone cep telefonlarında zarara uğramasının en önemli maddeleri olarak görülüyor. Ancak gerçekleşen son gelişme; şirkete adeta büyük bir darbe vurmayı başardı. Almanya’da iPhone 7 ve iPhone 8 ürünleri yasaklandı.

Qualcomm ve Apple arasındaki savaş

Apple’ ın Alman sitesinin hızlıca kontrol edilmesi değişikliği onaylıyor. Bu web sitesi ayrıntılı olarak incelendiğinde; yalnızca daha yeni iPhone XR, XS ve XS Max listelenmiştir. iPhone 7 ve 8 hiçbir yerde bulunamadı. Almanya’daki yasak; Apple’ın Qualcomm’u 2017’de modem yongaları için haksız fiyatlar almakla suçlamasıyla başlayan Apple ve Qualcomm arasındaki devam eden çekişmenin en son yükselişiydi. Apple; Qualcomm’ un da patent ihlaliyle ilgili satış yasağı kazandığı Çin’ de de benzer bir durumla karşı karşıya.

iPhone 7 ve iPhone 8 modellerini satmak yasaklandı

Peki bu gelişme Türkiye’ ye nasıl yansıyacak?

Özellikle de ticaret savaşları ile birlikte Apple gibi dünyaca ünlü markalar; hem hisse değeri bakımından, hem de ürün güvenilirliği açısından zarar etmeye başladı. Bu zararlarını bir şekilde telafi etmeye çalışan Apple kuruluşu, aldığı son kararla ürünlerinin fiyatını artıracak. Basit bir örnek vermek gerekirse; iPhone X modelini 12000 liraya aldığınızı varsayalım. Bundan sonra en az 13400 TL gibi fiyatlardan bu cep telefonlarını almak zorunda kalacaksınız.

Apple, akıllı telefon sektörünü Huawei’ye kaptırıyor

Tüm bu şartlar göz önüne alındığında; Apple gibi devasa bir firmanın bile, hisse kaybına uğraması son derece doğal. 100 milyon satış rakamına ulaşmayı başaran Huawei firması ise, daha şimdiden Apple’ ın yerini almaya başladı. Huawei firması Mate 20 ve Mate 20 Lite gibi cep telefonlarıyla çok büyük atağa kalktı.


Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 18:10

Andronova