iPhone şarj dolmuyor telefon açılmıyor

iPhone şarja taktım şarj simgesi var ama şarj etmiyor sorunu ile karşılaşan çok var mıdır bilmiyorum ama ben 2-3 kez karşılaştım. iPhone şarj simgesi var ama şarj olmuyor. Telefon şarj da ama bataryanın dolduğu görünmüyor.

Andronova

Akıllı cihazların bireylerin hayatlarına girmesi ile birlikte başlayan sorunlar silsilesi arasında kendisine en çok yer bulan sorunlardan bir tanesi cihazın şarjda olduğu halde şarj etmemesidir. iPhone cihazlarında da sık sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi olarak bu probleme neden olan bir çok sebep sayılabilmektedir. Cihazın şarj olmama sorunu genellikle bataryadan kaynaklı olmakla birlikte donanımsal da olabilmektedir.

iPhone şarj simgesi var ama şarj olmuyor. Sadece kablo takılı gösteriyor ve cihaz açılmıyor.

iPhone 5s, iPhone 6s, iPhone 8, iPhone SE, iPhone X ve iPhone 7 Plus telefon şarja takılıyken kablo takılı simgesi var. Batarya simgesi ekrana geliyor. Ama dolduğunu gösteren hiç bir belirti yok. Birde üstüne açma kapatma tuşuna bastığınızda telefon açılmıyorsa sorunun kesin nedenlerini aşağıda belirteceğiz.

Telefon şarj olmuyor / şarj dolmuyor

 1. Şarj da telefon açılmıyor mu? Bunun nedeni telefonun bataryasının ömrünü tamamlaması. Diyebilirsiniz ki benim bataryam yeni ya da çok kullanmadım ki! Bunun nedeni ise yan sanayı şarj cihazlarının kullanılması. Veya hem yan sanayi cihaz hemde yan sanayi kablo kullanılması. Daha doğrusu kalitesiz kablo kullanılmasından kaynaklı. Bazı kablolar 1.kalite diyerek satılıyor. Ama yarısı doğru söylemiyor.
 2. Düzensiz şarj yapılması bataryayı bozar mı? Evet bu da bir neden. Ama orjinal şarj aleti ile şarj edilen cihazlar düzensiz de şarj edilse uzun vadede batarya ömrünü devam ettirir. Bunu kısaca anlattırsak, her bir bataryanın şarj etme adeti var. Yani varsayalım 2000 kez gibi. Yani düzensiz şarj bataryanın daha fazla şarj edilmesine ve bunun sonucunda bataryanın daha kısa süre de ömrünü tamamlamasına neden olur.  
 3. Telefonun şarjını tamamen bitirdikten sonra şarja taktığımda artık telefon şarj olmuyordu diyen var mı? Varsa bataryanın belli bir alanının artık kullanılamaz hale geldiğinden tamamen şarjı bitmiş pil bir daha şarj edilemez. Taki batarya şoklanana kadar. Şoklanan batarya da azda olsa idare eder.
 4. Son olarak yüksek gerilimden dolayı telefonun şarj entegresinin yanması. Bu yine yan sanayi şarj aletlerinde daha çok görülmekte. Bunun dışında araba çakmaklığında telefonu şarj etme veya her hangi bir cihazın USB portundan şarj etmekten dolayı da olabilir.
 5. Başka bir şarj cihazında deneyiniz. 
 6. Bilgisayarın USB girişine bağlamayı deneyiniz.
 7. Şarj dolmuyor sorunu ile karşılaşmamak için telefonunuz yeni veya eski olsun. Öneri şarj seviyesi cihazın şarjının bitimine %5 kala şarja takınız. www.andronova.net

iPhone şarj dolmuyor telefon açılmıyor

iPhone şarj olmama nedenleri (genel)

iPhone cihazın şarj olmama nedenleri içerisinde;

 • Cihazın şarj soketi ile alakalı olarak bir aksaklık yaşanması
 • Cihazın şarj kablosu ile alakalı olarak bir aksaklık yaşanması
 • Yazılımsal bir sorun ile karşı karşıya kalınması halinde cihazın bilgisayara bağlanarak sorunun tespiti
 • Şarj entegresi ile alakalı olarak bir aksaklık yaşanması gibi bir çok farklı neden yer almaktadır.

iPhone şarj olmuyor çözümü nedir?

Telefon şarj olmuyor: iPhone cihazlarda meydana gelen şarj olmama sorununun çeşitli çözümleri bulunmaktadır. Sorunun şarj soketinden ya da şarj kablosundan kaynaklı olması halinde yeni bir şarj aleti satın alarak sorunun çözümü elde edilebilir. Yazılımsal bir hatadan kaynaklı olarak cihaz şarj olmuyor ise bilgisayara bağlayarak sorunun nerede olduğu görülebilir ve düzeltilebilir. Şarj olmama durumu şarj entegresinden kaynaklanıyor ise cihazın en yakın Apple teknik servisine götürülerek düzeltilmesi sağlanmalıdır. Bu durum kullanıcının düzeltebileceği bir durum olmamakla birlikte teknik servis kısa süre içerisinde çözüme kavuşturur. www.andronova.net

Telefon şarj olmuyor ve telefon açılmıyorsa yukarıdaki maddeler halinde sıraladığımız nedenlerden biriyse ya batarya değişilmesi gerekiyor ya da entegre. Ama çoğunlukla pil kaynaklı. iPhone iletişim için Apple müşteri hizmetleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 


Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2018, 04:03

Andronova