iPhone sim kart pin kodunu kaldırma kapatma

iPhone pin kodunu kapatma nereden yapılır? İlk baktığınızda pin kodunu değiştirme ve kaldırma gibi seçenekleri göremiyorsunuz. Ama alt başlıklarda yer alıyor.

iPhone sim kart pin kodunu kaldırma kapatma
müşteri hizmetleri

GSM hattı kullanan kullanıcıların adını sıklıkla duydukları bu kodlardan haberimizde bahsedeceğiz. iPhone telefonlarda pın kodunu nasıl açabileceğinizi başlıklar halinde anlatmeya başlayalım;

Eski iOS versiyonlarında, Ayarlar - Telefon - SIM PIN adımlarını takip edilerek yapılmakta. iPad'de ise Hücresel Veri adımlarını takip ediniz.

 1. Bu bölümden SIM' i ister açabilir ister kapatabilirisniz.
 2. Size verilen sayı kadar yanlış girme hakkınız var.
 3. Kod girilmiyor sorunu yaşayanların başka cihazda test etmesini öneriyoruz.
 4. Son olarak yaptığınız ayarların aktif olabilmesi için "Bitti" yazısına basınız. 

Android telefonlarda çeşitlilik olduğundan farklı bölümlerde bu ayar bulunabilmektedir. Fakat genellikle bu ayar güvenlik bölümünde bulunmaktadır. 

Sim kartlarınızda bulunan PIN ve PUK kodlarını hattınızın güvenliğini sağlayan numaralardır. Telefonunuzun sizden habersiz başlarının kullanmasını engelleyen bir güvenlik önlemidir. Turkcell,  Vodafone veya çoklu operatör hizmeti veren Türk Telekom (Bimcell / Pttcell) için hattınıza ait PIN kodunuzu öğrenebilmek için aşağıdaki başlığımız altında yer alan yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Sim kart Pin kodu nasıl açılır

Pin, 4 rakamdan oluşan ve üç defa üst üste yanlış girdiğinizde kilitlenmektedir. Puk ise 8 rakamdan oluşan 10 defa üst üste girdiğinizde kilitleniyor. Bu durumda ise kartınızın değişmesi gerekmektedir.

Hattınız ait güvenlik numaralarını öğrenebilmeniz için sim kartınıza ait numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Eğer hattınızı yeni aldıysanız numaranızı kart üzerinden bulabilirsiniz. Bu karta numara dışında seri numaranın yer aldığını belirtelim. Çoğunlukla eşleştirme işlemlerinde önem arz etmektedir. 

Turkcell hatlarda PIN kilini açmak isteyenler;

İlk olarak Turkcell online işlemlerden kaldırabilirsiniz. Eğer online işlemlere giremiyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayınız.

 • TC kimlik numaranızı kulllanarak turkcell.com.tr/yardim/yardim-araclari/puk-sorgulama adresinden kilidinizi açabilirsiniz.
 • Turkcell merkezlerinden veya 532' i arayarakta işleminizi yapabilirsiniz.

Vodafone PIN kilidi için işlem yapmak isteyenlerin;

Online self servise girerek işlemi yapabilirler. Ayarlarım başlığı altında yer alan Hat ayarlarına girerek bu sorunu çözebilirsiniz.

 • 7000 sesli yanıt sistemini arayarakta PIN kilidinizi açabilirsiniz.
 • Son olarka ise 542 542 00 00 numarasını arayarak müşteri hizmetleri yardımıyla sorununuzu çözebilirisniz.

Türk Telekom PIN kilidi nasıl açılır diyenlerde;

Online işlemler bölümünden PUK kodunuzu alarak PIN kilidini açabilirsiniz. 

 • Sesli yanıt sistemini arayarak gerekli işlemi yapabilirsiniz.
 • PUK kodunuzu 9 defa yanlış girdiğinizde ise iletişim merkezlerinden yeni bir sim kart almanız gerektiğini sizlere hatırlatalım.

iPhone pin kodu nasıl kapatılır

Sim kart pin şifresini değiştirmek isteyenlerin aynı başlık üzerinden işlemlerini yapabilirler. Kullanıcılar bazen bu işlem için bazen bocalamakta. İşte bu adımlara zahmetsiz ulaşmanız için aşağıdaki adımlar hazırlandı. 

Yeni yazılım güncellemelerinden sonra artık pin kodu değiştirme seçeneği farklı bir bölüme taşındı. 

 • "Ayarlar / Hücresel / Sim pin" bölümünden pin' in açılmasını ve pin şifre değişikliğini yapabilirsiniz. Eğer yanlış girerseniz 2 deneme kaldı gibi uyarı ekrana gelecek ve son denemeden sonra pin bloke olacak ve puk' u girmeniz gerekecek.

iPhone sim kart pin kodunu kaldırma kapatma

iPhone sim kart pin kodunu kapatma

Aşağıdakinde olduğu gibi şifreyi yanlış girdiğinizde kilitleniyor ve açılması için puk girilmesi gerekmekte.

iPhone pin kodunu kapatma

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2021, 15:24