Kablosuz ağ yazıcının ip adresini öğrenme

Andronova

Ağ yazıcının ip adresini öğrenme konumuzda kablolu ve tüm kablosuz ağlara bağlı olan cihazları görmeniz mümkün. İşlemlerde modemden öğreneceğiniz gibi aynı zamanda ip öğrenme programı kullanımını da anlattık.

Gerek iş dünyasında gerek ise sosyal hayatta kullanılan bilgisayar ve ağ yazıcıları en çok kullanılan çözümler arasında bulunur. Teknolojinin gelişmesi ile de tasarruf etmek adına her alanda yer alırlar.

Bilgisayarda yer alan yer alan görsel ya da yazılı belgelerin bir makineye aktarılması ile görsel ya da yazılı belgelerin kâğıt üstüne alınmasına yarayan cihazlara yazıcı denir. Bu cihazlar, çıktıları bilgisayardan alır ve daha sonra verilen emri algılayarak çıktı almak için gerekli işlemleri yürütür.

Ağ yazıcısı ne işe yarar? 

Ağ yazıcısının en önemli görevi evde ya da iş yerinde birden fazla olan farklı bilgisayarlara erişim sağlamasıdır. Her bilgisayara ayrı yazıcı bağlamak yerine ağ yazıcısı ile birden fazla bilgisayarın tek bir yazıcı üzerinden kurulumu yapılır ve böylelikle her bilgisayara yazıcı bağlamak gibi masraflar son bulur. Birden fazla insanın olduğu bir ortamda ortak sunucu üzerinden paylaştırılarak hepsinin kullanabilmesi için pratik çözümler sunuyor. Oluşturulan sistem içinde her yeni bir kullanıcı eklendiğinde yazıcıdan ‘IP adresi’ yardımı ile kendi sistemine ekleyebilir.

Ağ yazıcı ip adresi nasıl öğrenilir?

Makul ölçülerde masrafları kısıtlamak adına kullanılan bu sistem içinde ağ yazıcının ip adresini öğrenme işlemi için öncelikle denetim masasına gidilir ve denetim masasında bulunan “ donanım ve ses” bölümünden “ aygıtları ve yazıcıları görüntüle” bölümüne gidilir. Bu bölümün ardından açılan pencerede yazıcılar listelenir, bu listeden kullanılan yazıcının üzerine sağ tıklanması gerekir ve bir menü açılır buradan da “ özellikler” menüsüne tıklanır. Özellikler menüsünden “ web hizmetleri” sekmesinden kullanılan yazıcı üzerinden “IP adresine” ulaşılır.

Ağda bulunan tüm ip adreslerini öğrenmek için aşağıdaki iki yöntemi kullanabilirsiniz.

1. Modem arayüzünden ip adreslerine bakmak için gerekli adımlar.

  • Arayüze 192.168.1.1 veya 2.1 ile tarayıcıdan girin.
  • Giriş bilgilerine admin parolaya admin, turktelekom veya hizmeti aldığınız yerin ismini Türkçe karakter kullanmadan yazın.
  • Yandan kablosuz / wlan.
  • Kablosuz duruma tıklayın.
  • Yanda bağlı olan cihazları görebilirsiniz. Bu görüntü TP Link’ ten alınmıştır ve modem markalarına göre değişir. 
Ağ yazıcının ip adresini öğrenme bulma
Kablosuz ağ yazıcının ip adresini öğrenme

2. Ağdaki ip adresini görme programı kullanma işlemi için aşağıdakilere bakınız.

  • Test ekran görüntüsündeki ip bulma programı “Advanced ip scanner”
  • Ücretsiz kullanıma sahip yazılımın “Scan” butonuna basıp 2-5 dakika bekleyin.
  • Cihaz adları, ip ve mac adresleri ilgili alanda çıkacak.
Ağdaki ip adresini görme programı kullanma.
Yazıcının ip adresini öğrenme programı
Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir