Mesajları Facebook Messenger’ dan Kaldırma

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Akıllı telefonlarınıza GSM hattı üzerinden gelen mesajlarınız Facebook messenger uygulaması tarafından açılıyorsa bu yöntemi kullanarak iptal edebilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Dünyada en çok kullanılan sosyal medya aracı Facebook akıllı telefonların yaygınlaşması ile kullanıcı sayısı gittikçe artmaktadır. Facebook akıllı telefonlar için çıkarmış olduğu uygulamalarda sadece kendi uygulaması ile yetinmeyerek sistemde yer alan ana öğelere de müdahale edecek uygulamalar yayınlamaktadır. Bu müdahale ettiği öğelerden biride mesajlaşma yani sms uygulamasıdır. 

Facebook tarafından yazılan messenger uygulaması neredeyse firmanın ana uygulaması kadar beğeni topladı. Her yıl android marketlerde veya AppStore de en çok indirilen uygulamalara baktığınıza facebook messengeri muhakkak göreceksiniz. Ayrıca bu marketler tarafından hazırlanan olmazsa olmazlar bölümünde yine bu uygulama yer almaktadır. Tabiki bu uygulamanın bu kadar yayılmasının sebebi facebook uygulaması tarafından desteklenmesidir. Örnek verecek olursa facebook sisteminde sizlere gelen mesajlarınızı telefonunuzdan okuyabilmeniz için uygulama sizden facebook messengeri yüklemenizi isteyecektir. Buda bu uygulamanın kullanım oranını büyük miktarda artırmıştır.

Mesajları Facebook Messenger Uygulamasından Kaldırma

Mesajları Facebook messenger' dan kaldırma

Facebook mesenger uygulamasını yüklediğinizde ise bazı temel ayarlarınızında sonradan değiştiğini anlayacaksınız. GSM hattınıza gelen SMS’lerinizi okumak için  artık telefonunuzda bulunan mesaj uygulaması yerine facebook messenger uygulamasının açıldığını göreceksiniz. Aslında bu uygulamanın en çok eleştirilen özelliğide budur. Fakat uygulama bu özelliğini kullanabilmek için başta uygulama yüklenirken sizden izin istemektedir. Eğer karşınıza gelen onay kutusuna evet dediyseniz gelen mesajlarınız otomatikmen bu uygulama ile açılacaktır.

Mesajları Facebook Messenger’ dan Kapatma

Bu durumda ise facebook mesajlarınız ile SMS’leriniz birbirine karışacaktır. Bu özelliği nasıl kapatabileceğinizi bu haberimizde sizlerle paylaşacağız.

  • İlk olarak mesenger uygulamasına giriş yapınız. Ardından sağ üst kısımda yer alan profil bölümüne giriş yapınız.
  • Profil bölümüne girdiğinizde ise ayarlar bölümüne giriniz.
  • Ayarlar bölümünde ise SMS bölümüne giriniz.
  • SMS bölümünde ise “Messenger’da SMS” seçeneğine tıklayınız.
  • Bu bölümde mesajlarınızın facebook messenger tarafından görüntülenmesine izin verdiyseniz karşınıza açık yani mavi bir seçenek çıkacaktır.
  • Eğer mesajlarınızın messenger uygulaması tarafından okunmasını istemiyorsanız bu seçeneği sola doğru çekerek pasif konuma getiriniz.

Facebook Messenger’da Gönderilen Mesajları Kaldırma

Facebook Messenger üzerinden gönderdiğiniz bir mesajı kaldırmak istiyorsanız, işte adım adım uygulayabileceğiniz bir rehber:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Adım 1: Messenger Uygulamasını Açma

1.1. Cihazınızda Messenger uygulamasını açın.

1.2. Ana ekran üzerinde sohbet penceresini bulun, mesajı kaldırmak istediğiniz kişiyle olan sohbeti açın.

Adım 2: Mesajı Seçme

2.1. Kaldırmak istediğiniz mesajı bulun.

2.2. Mesajın sağ tarafındaki üç noktalı menü simgesine tıklayın.

Adım 3: “Sil” veya “Sil for Everyone” Seçeneğini Seçme

3.1. Açılan menüden “Sil” veya “Sil for Everyone” seçeneğini seçin. Eğer Türkçe dil kullanıyorsanız, “Sil” seçeneğini göreceksiniz.

3.2. “Sil for Everyone” seçeneğini seçerek gönderdiğiniz mesajın karşı tarafın da mesajın silinmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu özelliğin belirli şartlara tabi olduğunu unutmayın.

Adım 4: Onaylama

4.1. Silme işlemini onaylamak için ekrandaki çıkan pencerede “Sil” veya “Remove” gibi bir onay butonuna tıklayın.

Adım 5: Mesajın Silindiğini Kontrol Etme

5.1. Mesajı başarıyla sildikten sonra, sohbet penceresinden silinen mesajın kaybolduğunu görebilirsiniz.

Önemli Notlar:

  • “Sil for Everyone” özelliği, mesajın silinmesini karşı tarafta da sağlar ancak bu özellik belli bir süreyle sınırlıdır.
  • Mesajı sildikten sonra geri almak mümkün değildir, bu nedenle dikkatli bir şekilde seçim yapın.
  • Mesajlarınızı sildiğinizde, karşı taraf bir bildirim almayacak, ancak sohbet geçmişinizdeki o mesaj silinecektir.
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir