Microsoft Windows 10 Mobile desteğini sonlandırıyor

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Windows 10 Mobile desteği sona eriyor mu? Microsoft, Windows 8.1' den sonra şimdide Windows 10 Mobile için destek sonlandırıyor. Artık güncellemeler olmayacak.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Dışarıdan bakıldığında; Windows 10 mobil işletim sistemi ile ilgili verilen desteği sonlandırma kararı olumsuz görünse bile, zamanı gelmişti. Android ve iOS gibi çeşitli mobil işletim sistemlerine güçlü bir alternatif oluşturmayı başaran Windows 10, artık vaktini doldurdu. Windows 10 Mobile güncelleme yapılamayacak!

Microsoft, Aralık 2019 itibaren Windows 10 Mobile  için artık destek vermeyeceğini duyurdu. Şirketi 2017 yılında bir açıklamada artık Windows 10 Mobile için, donanım geliştirmeye ve özellik yenilemeye gidilmeyeceğini belirtmişti. Ama yazılım desteğine devam etmişti. Artık bu desteğini de Aralık 2019′ a kadar devam ettirecek.

  • Güvenlik yazılımlarının artık daha maliyeti hale gelmesi
  • Microsoft şirketinin Android ve iOS için hizmet vermek istemesi
  • Windows 10 işletim sisteminin çok sık güncelleme istemeye başlaması

Tüm bu kararların verilmesini ciddi ölçüde tetikledi.

Microsoft Windows 10 Mobile desteğini sonlandırıyor

Windows 10 kullanıcılarına Microsoft ne öneriyor?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Microsoft şimdi ise; kullanıcıların Android ya da iOS’ a taşınmalarını önerdi. Windows 10 Mobile ömrü içinde yardım kısmında detaylar paylaşıldı. Resmi sitesinden detayları inceleyebilirsiniz.

Microsoft, 2017 Temmuz ayında Windows Phone 8.1 için desteği sona erdirmişti. Bu duruma bakıldığında Windows 10 Mobile içinde akibetin bu olacağı beklenen bir durumdu. Microsoft’ un artık Android tabanlı ve iOS tabanlı cihazlara uygulama ve ek hizmetlere yönelik planlama yapıyor.

Windows 10 Mobile desteği yok mu

Peki Microsoft bu konuda ne öneriyor?

Dev yazılım Android için Windows uygulamasına yansıtma desteğiyle mobil Windows sürümü benimsemişti. Artık Windows 10 Mobile kullanıcıları mevcut iki sistemden birini tercih etmek zorunda kalacak.

  • Tam olarak işletim sisteminden ne tür beklentilerin olduğu
  • Güvenlik ve kişiselleştirme konularına ne kadar değer verildiği
  • Farklı cihazlar arasında aktarım yapılırken ekstra uygulamalar kullanılmak istenip istenilmediği

Gibi daha pek çok faktör sizlerin Android veya iOS işlemci seçimine etki edecektir. Windows 10 mobile sürümünü kullanıyorsanız, kasım ayına kadar bir an önce her iki işletim sisteminden bir tanesini tercih etmeniz gerekiyor. Andronova ekibi olarak sizlerin bu kararı vermesinde, içeriklerimizle katkıda bulunmaya çalışıyoruz.


Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 17:50

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir