WiFi şifre değiştirme resimli anlatım ile çok basit

Herkesin internetinize bağlanmasını istemiyorsanız Wifi şifresini değiştirme zamanı geldi demektir. Unutmadan internet hızı yavaşladı ise kablosuz ağ hacklenmiş olabilir.

Andronova

Aşağıda modemde wifi şifre değiştirme işlemi için örnek olarak Huawei ve TL Link modemin görüntülerini kullandık. Bazı modemlerde arayüz ip adresi farklı olabilmekte ve bundan dolayı modem ip adresinizi bilmeniz gerekiyor. Bilgisayarlarda ağ bağlantı ayarlarından modem ip adresini görüntüleyebilirsiniz veya alternatif olarak internetten araştırabilirsiniz. 

Şifre unutuldu ve modemin içerisine giremezseniz kesin çözüm için reset atmayı deneyiniz. İşlemi birden çok denemeniz gerekbiliyor. Bazen cihaz tepki vermiyor ve güç bağlantısını prizden çıkarıp takıp biraz bekledikten sonra tekradan sıfırlama işlemini uygulamanız gerekebilir.

Konu destek numarası 11858′ i arayınız.

Çağrı merkezleri abonelerine yardımcı olmak için gerekli adımlarda yardımcı olurlar. Eğer hiç bir işlemi yapamacak bir kullanıcı aramışsa belli bir süreden sonra arayanı modem müşteri hizmetlerine yönlendirirler. Eğer modemin garantisi yoksa yazıda önerilen numara aranabilir. Şimdi gelelim wifi şifresini değiştirme detaylarına.

TP Link wifi şifre değiştirme resimli anlatım

İlk örnek modemimizn arayüzüne gireceğiz ve bu modemde wifi şifre değiştirme için girilecek bölümler sırasıyla belirtilecek. Diğer yazılarımızda çok sayıda modem kurulumu resimli anlatımı da yer almakta.

 • Google’ un tarayıcısı Chrome üzerinden modem ip adresine giriniz
 • Modemlerden kullanıcı adı her zaman ya da çoğunlukla admin olur. Bu modemin şifresi turk telekom
 • Sol kısımda “Kablosuz” yazısına tıklayıp ilk seçenek “Temel ayarlar” ile devam edin
 • SSID 1 ana ağ adı ve Türkçe bir karakter kullanmamanızı öneririz. Bu durum şifre içinde geçerli
 • SSID 2 nedir diye merak ediyorsanız burada ikinci bir wifi ağı oluşturmanızı sağlıyor. Misafiriniz olduğunda bu bölümü açıp ve daha sonra kapatabilirsiniz. Açmak için yanındaki iki kutucuğu işaretleyin
 • Mod olan kısımda görseldeki gibi bırakın
 • Kanal ise 11 olabilir. Çakışma durumlarında 6′ ya çekebilirsiniz
 • Kanal genişliğinde biz 20MHZ kullanıyoruz. Nedeni akıllı cihazlarda 40MHZ uyumsuzluk yaptığından
 • Ayarlar tamam ise altta bulunan kutucuk yayınlamayı etkin edin

Wifi şifresini unuttuğunuzda ilk aradığınız yer internet hizmetini aldığınız yer oluyor. Bazı kullanıcılar kablosuz ağın şifresini öğrenmek için ararken bazıları ise nasıl bulacağını öğrenmek için ararlar. İşte bu ilk kullanıcı profili her zaman çağrı merkezlerinde sorunlu müşteri olarak algılanır. Nedeni ise bu şifreyi müşteri hizmetleri göremez ama müşteri israrla öğrenmek ister. Bu parolayı kullanıcının kendisi belirler yani kişiye özel bir bilgidir.

TP Link wifi şifre değiştirme resimli anlatım

WiFi şifre değiştirme resimli anlatım ile çok basit

Modem ip adreslerine şöyle bir baktığımızda Asus, Tenda ve Zyxel IP adresi 192.168.1.1 olarak kullanılmakta. Airties ise 192.168.2.1 olarak erişim yapılmakta. Modem şifreleri genelde ttgalaksi, admin, turktelekom (ü olmadan), superonline veya 1234 olarak bağlantı yapılmakta.

Huawei şifresini değiştirme nasıl yapılır

Huawei wifi şifresi nasıl değiştirilir sizlere resimli olarak göstereceğiz. Bağlantı sorunlarında haberde yer verdiğimiz danışma numarası aranabilir. Bu tarz hizmet yerleri genelde gece 3′ e kadar destek vermekte ama bizim belirttiğimiz çoğunlukla 24 saat hizmet vermekte. www.andronova.net

 • Modemden arayüze giriniz
 • Kablosuz ağ ayarlarına giriniz (bazı modemlerde Wlan, Wireless ve Wifi ayarları başlığında yer almakta)
 • Doğru yere girdiyseniz şifreleme modu TKIP + AES, kanal olarak 11 ve kablosuz şifresi alanına 13 veya daha fazla karaktere sahip karşılık bir şifre belirleyiniz (örnek /1?U*6-#m28Y.. gibi)

Huawei wifi şifre değiştirme nasıl değiştirilir

Modem wifi şifresini değiştirme

Modem kablosuz şifresini değiştirme

Diğer modellerde ağ şifresini değiştirme

İkinci kablosuz şifre değiştirme işleminde bu sefer ki modemimiz Huawei oldu. Yine resimlerle gösterdiğimiz seçeneklere bakarak yapabilirsiniz.

 • Modem arayüzüne giriş yapınız
 • Deneme yaptığımız modemin ip adresi 192.168.1.1
 • Arayüze giriş yaptıktan sonra açılan sayfadan “Kablosuz ağ ayarları” bölümüne giriş yapınız
 • Çıkan seçeneklerden kablosuz şifresi bölümüne yeni wifi şifresini yazınız
 • Bazı modemlerde kablosuz ağ ayarları sol tarafta menüler içerisinde olabiliyor.
 • Kablosuz ağ ayarları, Wlan veya kablosuz şeklinde başlıktan wifi ayarlarına ulaşabilirsiniz

Modem arayüzüne giremiyorum ya da şifre yanlış çözümü nedir?

Eğer modem arayüz sayfası açılmıyorsa kablolu olarak ağ bağlantısını yapınız. Eğer kablolu olarak bağlantı yaptıysanız farklı bir ethernet kablosunda da deneyiniz. Aynı zamanda farklı bir tarayıcı ve bilgisayarda da deneyebilirsiniz. Destek için yorum bırakabilirsiniz. Modem şifresini değiştirme yazımıza da bakınız.

Modem arayüz standart şifresini bildiğinizden ve doğru yazdığınızdan eminseniz, modem arkasında yer alan reset çukuruna toplu iğne veya kürdan ile en fazla 20 saniye kadar basılı tutup modemi resetleyiniz. Fazla basılı tutulursa modem arızalanabilir.

Uyarı: Modemi resetlediğinizde tüm ayarlar fabrika ayarlarına dönecek. Yani ADSL internet şifrenizde silinecek. Bundan dolayı eğer internet hizmet bilgilerinizi bilmiyorsanız internet sağlayıcı müşteri destek hizmetini arayıp kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenebilirsiniz.

Ek olarak yeni şifreleme özelliği WPA3 çıktı ve yakında bazı modem arayüzlerinde WPA3 seçeneği olacak. WPA3′ ün çıkma nedeni WPA2′ nin kırılması.


Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2020, 11:13

Andronova