Oyun Bitti: Samsung, Apple’a 930 Milyon Dolar Ödeyecek!

Samsung ve Apple arasında Ağustos 2012’den bu yana devam eden, haber akışımızda da dönem dönem konuk ettiğimiz ve mobil dünyasının en uzun soluklu hatta belki de teknoloji dünyasının en uzun süren patent davasında son karar verildi. Yaklaşık iki yıl süren dava sürecinde taraflar belirli aralıklarda mahkeme heyetine yeni yaptırımlar sunarken, sürecin bu kadar uzamasından rahatsız olan mahkeme heyeti dava devam ederken, tarafların uzlaşması için elinde geleni yaptı, ancak yapılan görüşmelerde herhangi bir sonuca varılamadı.

teknik destek

Apple ve Samsung’un Amerika’da süren davasında ismini sıklıkla duyduğumuz yargıç Luch Koh son karar olarak Samsung’un Apple’a 930 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi. Apple’ın ısrarla üzerinde durduğu ve yoğun mesai harcadığı ve belki de paradan daha değerli olan Samsung cihazların Amerika’da satışını engelleme istediği ise mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

Samsung ve Apple cephesinden mahkeme kararına ilişkin herhangi bir açıklama gelmezken, tarafların masa başında anlaşması konusunda ise ısrarın devam ettiği biliniyor. Bu ayın sonunda tarafların bir kez daha bir araya gelmesi bekleniyor. Olası anlaşmazlıkta daha doğrusu patent lisans anlaşmasının imzalanmaması durumunda ikiliyi Amerika’da Galaxy S III’ün de dahil olduğu yeni bir dava daha bekliyor.

Son dönemlerde Apple-HTC, Nokia-HTC, Samsung-Google ve Samsung-Ericsson arasında çapraz patent lisans anlaşmaları imzalandı. Samsung ve Apple arasında da kamuoyunun patent davalarından sıkıldığı ve artık anlaşmanın yapılması gerektiği şeklinde genel bir kanının oluştuğunu söyleyebiliriz.

kaynak: phonearena, gsmarena

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir