Özel numara nasıl aranır veya aranabilir mi?

Birini özel numara olarak aramak için iki yöntem kullanılabilir. Engelinde ise her operetör kullanıcısının aynı işlemi yapması yeterli oluyor.

Andronova

Özel numarayı arama, gizli numaralardan gelen aramaların engeli için kısa bir kodlama bulunuyor. Birde kendiniz numaranızı gizleyerek aramak istiyorsanız ilgili ayarlardan bunu sağlayabilir veya yine tuşlamayla işlem yapılabilir.

İlk olarak telefonunuzun tuşlar bölümümü açınız. Ve aramak istediğiniz numarayı yazmadan,aramadan önce numaranın önüne #31# kodunu yazmanız gerekmektedir. Bu kodu aramak istediğiniz numaranın önüne yazdığınız takdirde, Karşı tarafa sizin numara bilginiz gitmez. Yani aradığınız kişiyi gizli olarak ararsınız. Eğer aradığınızda başarısız olursanız, yahut telesekreterden aradığınız kişi özel numaraları kabul etmiyor. Tarzında cümleler duyarsanız o kişi kendi telefonunu özel numaralara kapatmış demektir. Yani o numarayı özelden arama gönderemezsiniz anlamına gelir.

Eğer sizlerde telefonunuzu özel aramalara kapatmak isterseniz:

  • Telefonunuzun ayarlar kısmından ya da kullandığınız operatörün uygulamasından bunu yapabilirsiniz. 

Sizleri arayan gizli numaraları bulmak isterseniz ilk akıllara gelen bilinmeyen numaralar servisleri oluyor. Eskiden farklı bir seçenek olarak uygulamadan sorgulama yöntemi vardı. BTK tarafında bazı düzenlemeler getirilerek Türkiye için sorgulama hizmeti durduruldu.

Özel numara ile arama

Bir görüşme yapacağınız zaman karşı tarafı tanımamanız gibi bazı sebeplerden dolayı numaranızı gizlemek isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda özel numara nasıl aranır sorusu, arama yapacağınız kişiden numaranızı ve bilgilerinizi gizlemek için cevap bulmanız gereken bir sorudur. İşte bu sorunun cevabını detaylarıyla beraber sizin için hazırladık. 

Bu soru genelde Turkcell için veya Türk Telekom için nasıl olur gibi gelir. Tümü için aynı yöntemin kullanıldığını belirtelim.

iPhone özel arama için:

  • iPhone’ un ayarlarını açınız.
  • “Telefon” yazana giriniz ve sonrasında “Numaramı göster” adlı başlıkla dokunun.
  • Göster veya gizlemek için butonu kullanın.

Özel numara nasıl aranır veya aranabilir mi?

Özel numara aranabilir mi?

Numarayı gizleyerek arama

Gizli numaradan arama yöntemleri herkesin kolaylıkla yapabileceği, basit yöntemlerdir. Bu durumda iki yöntem bulunmaktadır. İlk yöntem telefon ayarlarından basitçe uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem her telefonun işletim sisteminde farklılık göstermektedir. Diğer yöntem ise kişinin kod tuşlayarak arama yapabileceği bir yöntemdir. Peki bu yöntemlerin detayları nelerdir? 

Ayarlar yöntemini kullanacak IOS işletim sistemi kullanıcıları için takip edilmesi gereken yöntem şu şekildedir:

Ayarlar—Telefon—Numaramı göster/Gizle 

Burada numaramı gizle dediğiniz takdirde artık numaranız arama yapacağınız tarafa görünmeyecektir.

Ayarlar yöntemini kullanacak Android işletim sistemi kullanıcıları için takip edilmesi gereken yöntem şu şekildedir:

Ayarlar—Arama ayarları—Diğer ayarlar—Arayan kimliğimi göster/Gizle

Burada numarayı gizle dediğiniz takdirde artık arama yaptığınızda karşı taraftan numaranızı gizlemiş olacaksınız. 

Şunu unutmayınız; bu yöntem telefon ayarlarından yapıldığı için kalıcı bir yöntemdir. Yani bu yöntemi uyguladıktan sonra yapacağınız her aramada numaranız gizli kalacaktır. Bu yüzden numaranızı gizlemek istediğiniz kişiyle arama yaptıktan sonra aynı yöntemleri takip ederek numaranızı görünür hale getirebilirsiniz. 

Kod tuşlayarak numara gizlemek isteyenlerin ise yapması gereken şey çok basit. Kullanmanız gereken kod #31# şeklindedir. Yani numaranızı gizlemek istediğiniz kişinin numarasını #31# kodundan sonra tuşlayarak ( #31#0545…..)aramanızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde özel numara nasıl aranır sorusunu cevaplamış olduk.

Farklı operatörler için farklı yöntemler kullanmanız gerekmemektedir. Her bir operatör için aynı yöntemleri takip ederek de numaranızı gizleyebilirsiniz. 


Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2021, 00:09

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın