Özel ROM Geliştiricileri, Galaxy S III için TouchWiz Yüklü Android 4.4 Çalışmalarına Başladı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

2012 yılında tanıtılan ve elde ettiği satış rakamlarıyla mobil dünyasının en popüler telefonlarından biri olmayı başaran Samsung Galaxy S III için bildiğiniz üzere resmi güncelleme desteği geçtiğimiz günlerde sona erdi. Samsung yaptığı kısa bir açıklamayla Galaxy S III’te yer alan donanımın (1GB RAM) Android 4.4 çalıştırmak için yeterli olmadığını ve bu sebeple güncelleme dışında tutulduğunu bildirmişti. Android 4.4 KitKat her ne kadar 512MB RAM’e sahip cihazlarda stabil çalışacak şekilde tasarlanmış olsa da, işin içine TouchWiz arayüzü özelleştirmeleri girince değil 1GB RAM, 2/3GB’ye sahip Samsung cihazları bile arayüzde takılmalar yaşamaktadır. Galaxy S5’te söz konuus arayüz daha da hafifleşti ancak Samsung’un bu arayüzü Galaxy S III’e sunması satış planları açısından olumsuz bir durum ortaya çıkaracaktır.

teknik destek

Samsung’un resmi güncelleme desteğine son vermesiyle beraber Galaxy S III’e TouchWiz yüklü Android 4.4’ü yükleme konusunda bazı geliştiricilerin kararlı olduklarını görüyoruz. XDA Geliştiriciler Forumu’nun önde gelen üyelerinden Kryten2k35, arter97, forumber2 (Türk geliştirici) ve JustArchi, Galaxy Note II için yayınlanan Android 4.4 yazılımını Galaxy S III’e uyarlama çalışmalarına başladı ve ilk test ROM yayınlandı.

Galaxy Note II zaten resmi olarak Android 4.4 güncellemesini kavuştu. Güncellemenin ilerleyen haftalarda dünya geneline yayılması bekleniyor. Galaxy Note II ve Galaxy S III’ün donanım benzerliği dikkate alındığında Galaxy Note II için yayınlanan ROM’un Galaxy S III’e uyarlanması pek de uzun sürmedi.

Galaxy S III’ün eMMC yongası Galaxy Note II için hazırlanan Android 4.4 ROM’unu düzgün bir şekilde çalıştırmak için yeterli büyüklüğe sahip değil. Dolayısıyla bu bölümde hile yapıldı.

ROM’un Galaxy S III’e uyarlanmasından sonra planlandığı şekilde birçok özelliğin çalıştığı görüldü, fakat GPS ve sensörlerin ise çalışmadığı tespit edilmiş. Halen geliştirilmekte olan ROM’un ilerleyen günlerde daha stabil ve kararlı hale gelmesi bekleniyor.

Günlük kullanımda kimi hatalar alabileceğiniz ROM’u Galaxy S III’e yüklemek isterseniz gerekli olan yazılımı BURADAN indirebilirsiniz.

Not: Yükleme işlemi özel bir Recovery Modunda yapılacaktır.

XDA Forum konusu: forum.xda-developers

Alt bölümden ROM’un yüklendiği Galaxy S III videosuna göz atabilirsiniz.

JYEufNj2Vs8″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın