Playstation 5 Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür (PS5)

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Playstation 5 fabrika ayarları nasıl döndürülür? Kayıtlı bütün verilerin sıfırlanması şeklinde yapılacak işlem fabrika ayarı moduna geri dönüş olacaktır. Cihaz kullanımı fabrika ayarı ardından sistem durumu hakkında bilgi edinmek faydalı olacaktır.

Ad imageAd image

PlayStation 5 (PS5), oyun konsolu kullanıcılarına geniş bir oyun kütüphanesi ve yüksek performans sunan bir cihazdır. Fabrika ayarı, PS5’in orijinal yapılandırmasına ve ayarlarına dönmek için kullanılan bir terimdir. Bir PS5’in fabrika ayarlarına sıfırlanması, kullanıcının cihazdaki tüm özel ayarları, hesap bilgilerini ve verilerini siler.

Fabrika Ayarına Sıfırlamanın Nedenleri

 1. Satış Öncesi Hazırlık: PS5’in ikinci el olarak satılacaksa veya başka bir kullanıcıya devredilecekse, fabrika ayarına sıfırlanması, eski kullanıcının hesap bilgilerini ve kişisel verilerini silmek için önemlidir.
 2. Satış Sonrası: Satış yapılan ürünlerde alan kişi ya da satan kişi tarafından sıfırlanması.
 3. Teknik Sorunlar: Konsolun donanımında, yazılımında yaşanan belirli sorunlar veya hatalar, yavaşlama ve donma sorunlarında kullanıcıların cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamasını gerektirebilir. Bu, sorunların çözülmesine ve cihazın ilk günkü performansına dönmesine yardımcı olabilir.
 4. Yavaşlama veya Kilitlenmeler: Zamanla, bir oyun konsolu performansını kaybedebilir veya yazılım hataları nedeniyle kilitlenebilir. Fabrika ayarına sıfırlama, bu tür performans sorunlarını çözmede etkili olabilir.
 5. Güvenlik ve Gizlilik: Kullanıcılar, kendi hesap bilgilerini ve kişisel verilerini koruma amacıyla konsolu satacakları veya paylaşacakları zaman fabrika ayarlarına sıfırlamayı tercih edebilirler.

Playstation 5 Fabrika Ayarlarına Döndürme

 1. Ayarlar Menüsü Üzerinden:
  • PS5 ana ekranında “Ayarlar” sekmesine gidin.
  • “Sistem” seçeneğini seçin.
  • “Sıfırla ve Fabrika Ayarı Yap” seçeneğini bulun ve talimatları takip edin.
 2. Güç Düğmesi Kullanarak:
  • PS5 kapatıldığında, güç düğmesine basılı tutun.
  • İki kez bip sesi duyduktan sonra parmağınızı kaldırın. Bu, güvenli modda başlamasını sağlar.
  • Menüden “Fabrika Ayarına Sıfırla” seçeneğini seçin.
 3. Kurtarma Modu İle:
  • PS5’i kapatın ve ardından güç düğmesine basılı tutun.
  • İki kez bip sesi duyduktan sonra “Güvenli Mod” ekranı açılacaktır.
  • Menüden “Fabrika Ayarlarına Sıfırla” seçeneğini seçin.
Playstation 5 fabrika ayarlari 2
Playstation 5 fabrika ayarları nasıl döndürülür

PS5 Fabrika Ayarına Çevirmede Farklılık

Ps5 sıfırlamak için bazı işlem adımları takip edilmelidir.  Sistem depolamadaki verilerinizin silinmesini istediğinizde bu işlemi yapabilirsiniz. Sıfırlama işlemi yapıldığında ilk sistem ayarlarına geri dönülmüş olur.

 • Sistem yazılım güncellemesi yaptıktan sonra sıfırlama yapılması önerilir. Bu işlem, ayarlar bölümünden gerçekleşmektedir.
 • Ayarlar bölümüne gelin. Bu kısımda tamir çantası görseli vardır. 
 • Sıfırlama- PS5 sistemi sıfırlama işlemini yaparak verilen talimatları sürdürün.
 • Yazılım fabrika ayarlarına döndüğü anda bütün kişisel ayarlama ve bilgiler gidecektir. Yapacağınız işlem ardından USB bağlı ise buradaki verileriniz zarar görmeyecek, silinmeyecektir.
 • Yapılan sıfırlama işleminde önemli bir nokta, bunun geri alınamayacağıdır. Dolayısıyla ilerlemeler ve tüm aşamalarınız bir anda kalıcı şekilde yok olacaktır.

Fabrika ayarlarına dönme esnasında PS5 cihazı kapatmamalısınız. Aksi halde hasara neden olabilirsiniz. Bu durumda cihaz çalışmaz hale gelebilir veya ciddi bir arıza oluşabilir. Cihaz için çok miktarda yeni bir bütçe ayırmanız gerekebilir.

PS5 Sıfırlama Neden Önemli?

Playstation 5 cihaz yavaşladıysa veya satmak istiyorsanız fabrika ayarı döndürme işlemi yapılabilmektedir. Yavaşlayan PS5 sıfırlama işlemi yapıldığında yeniden eski hızı kazanmanıza yardım edecektir.  Uzun süre bakımsız kullanımlarda, eskimiş cihazlarda bu gibi durumlar daha fazla gerekebilmektedir.

Ad imageAd image

PS5 fabrika ayarı için başka bir neden satış öncesi hazırlıklardır. Başka birine satacağınız ikinci el PS5 için önceden sıfırlama yapılması gerekir.  Zorunlu bir durum olmasa da PS5 satmadan önce yapılması gereken bir işlem olarak satışları daha temiz hale getirecektir.  Satış ve performans arasında bağ olduğu için önemli bir işlem söz konusudur.

Playstation 5 fabrika ayarlari 1
Playstation 5 fabrika ayarlarına döndürme

PS5 Sıfırlama Ne Kadar Sürer?

Ps5 fabrika ayarına döndürme işlemi genellikle 1 saate kadar sonlanmaktadır. İşlem sonlandığı anda cihaz yeniden başlar ve kurulumu tekrar oluşturmak gerekir. Bu işlemi yapan herkes performansta belirgin bir artış gözlemektedir. Playstation 5 sıfırlama avantajlı olabilen bir durumdur.

Playstation 5 fabrika ayarları nasıl döndürülür adım adım bir kaç seçenekle anlattık. Konsolda herhangi bir sorun yaşadığınızda fabrika ayarına çevirmeden önce yardım almayı düşünebilirsiniz. Ürün içeriğindeki verilere ve ayarlara dikkat etmenizi öneririz.

Konu hakkında resmi sayfa: Playstation System Software

Sonraki Konu: PlayStation oyunları Android telefonda oynama

Ad imageAd image
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir