Samsung Galaxy GPU hız ve performans test sonuçları

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Samsung’un, çok cep telefonundan 3 kat daha hızlı 1 GHz Hummingbird işlemcili Galaxy S (i9000) modelini ilk açıkladığında, büyük bir heyecan ve ilgi oluşmuştu hatırlarsanız. 45nm Samsung chipseti (S5PC110) takılı yeni model PowerVR GPU mimarisini kullanarak cep telefonlarını bir üst seviyeye çıkarmıştı Samsung.
PowerVR mimarisi sizlere tanıdık gelebilir. Çünkü bunu şuanda Motorola’nın (Droid, Droid X, and Droid 2) serisi modelleri kullanmaktalar. Ancak Droid serisi ile Galaxy S arasında bir fark, Droid serisinin SGX530 ve Galaxy S’in ise SGX540 mimarisini kullanması. Bu farkı açıklamak gerekir ise, SGX540′ın SGX530′a göre iki kat daha hızlı çalıştığını söylemek sizlere yeterinde açıklayıcı bir örnek olacaktır diye düşünüyorum.
Aşağıda Samsung Galaxy S, Motorola Droid, Droid X,  Droid 2, Nexus One, Droid Incredible,HTC EVO ve myTouch 3G Slide‘ın yer aldığı, sizlere faydalı olabilicek karşılaştırmalı test sonuçlarını görebilirsiniz.
Android GPU Benchmarks

Andronova

Popüler performans testi uygulaması olan Neocore’da yapılan test sonucuna göre Samsung Galaxy S, 55.8 fps ile Droid X’ten %30 daha fazla performans gösterdi. Galaxy S ayrıca Nenamark ve GLBenchmark Pro performans testi uygulamalarında da ilk sırasını büyük bir farkla korudu.
Ayrıca belirtmek isterim ki, myTouch Slide’ın iyi performans göstermesindeki sebep, düşük çözünürlüklü küçük HVGA ekrana sahip olmasıdır.

Super AMOLED ekranı ve grafik işlemcisi ile şuanda piyasadaki en iyi performansa sahip cep telefonu olan Samsung Galaxy S, diğer telefonlara göre 2-3 kat daha fazla hızıyla bir süre daha liderliğini kaptıracak gibi görünmüyor.
Belirtmek isterim ki, yeni çıkan iPhone 4′ünde işlemci mimarisi PowerVR olmasına rağmen, bir düşük model olan SGX535 mimarisini kullanıyor. Bu da açıkca iPhone 4′ün Galaxy S’e göre daha yavaş olduğunu gösteriyor. Ancak yakında zamanda sizler için ayrıntılı bir Galaxuy S ve iPhone 4 karşılaştırması yapacağız.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.