Samsung’tan Flaş Açıklama!

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Telefonlarda genellikle LED flaş kullanılmakta ve bu da gece çekimlerinde fotoğrafların kireç gibi çıkmasına sebep oluyordu. Nokia ise en basit telefonunda bile Xenon flaş kullanarak kamera konusunda her zaman farklı olmayı başarmıştı. iPhone 5S’e kadar üreticilerin pek önemsemedikleri bu teknoloji Apple’ın yenilikçi fikri sayesinde dikkat çekmeyi başardı.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Apple iPhone 5S’te 2 farklı renkte LED kullanmış ve ortamın renk ısısına göre farklı yanma oranları sağlayarak normal LED ışığa göre çok daha iyi sonuçlar alabilmemizi sağlamıştı. Aşağıdaki fotoğraf zaten ne söylemek istediğimizi gözler önüne serebiliyor.

Galaxy S4 Zoom Xenon Flash

Samsung bu sorunu ortadan kaldırmak ve LED teknolojisi rakiplerinden çok daha ileriye taşımak için iki farklı LED duyurusunda bulundu. Bu LED ışığın Galaxy S5’te de kullanılması yüksek ihtimal diyebiliriz.

Samsung ilk LED modülüne 3432 1.8T (FH341A) kod ismini veriyor. Bu modelin amiral gemisi telefonların da altını çiziyor. Bu LED ışığın geniş bir FOV değerine sahip olduğu belirtilirken kurşundan yapılmış bir çerçevede ışığın kendi optik yayılma özelliğinin kullanıldığı bilgisini veriyor. 80 farklı renk dönüşümü sağlayabilecek bu LED ışığın hem gündüz hem gece kullanıldığında çok daha kaliteli fotoğraflar çekmemiz sağlanmış olacak.

Samsung Flash 1

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

İkinci LED ise 3432 1.4T (FH341B) kod ismi ile anılıyor ve 7 mm’den daha ince cihazlar için geliştirildiği belirtiliyor. Samsung’un bu yıl içinde belkide bu incelikte bir telefon çıkartacağını de düşünmek çokta yanlış bir yorum sayılmayacaktır diye düşünüyorum.

Samsung’un 2016 (FH201A) kod adlı bir diğer LED flaşında ise “flip-chip” adı verilen bir teknoloji kullanıyor. Fosfor filmlerinden oluşan hücrelerin birleşiminden oluşan bu özel yapının normal LED flaşlara göre %40 daha fazla renk zenginliği verdiği belirtiliyor.

Samsung Flash 3

Samsung, Apple’ın iPhone 5S’te kullandığı Çift Led teknolojisinin bir değişik şeklini de yaparak buna 3810 0.6T (MS062F) kod adını veriyor. Bu LED ışıkların bu yıl çıkacak tüm telefonlarda ihtiyaca ve lens kalitelerine göre kullanılması planlanıyor. Tüm heyecanla beklenen Galaxy S5 lansmanı öncesi paylaşılan bu bilgiler ışığında Galaxy S5’in 20 megapiksellik kamerasından çok daha fazla şey bekliyoruz.

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak