Televizyonda uyduda bazı kanallar çekmiyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Uyduda bazı kanallar çekmiyor mu? Kanalların bazılarında sinyal yok yazıyor ise, çanak, LNB ve kablo kontrolünü yapmanız gerekiyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Zaman zaman hava şartlarından ötürü kanallar çekmiyor sorunu ortaya çıkıyor. Bir çok kullanıcının kış aylarında yaşadığı bu sorun bazen yaz aylarında da yaşanıyor.

Haberin içeriğinde uyduda bazı kanallar çekmiyor sorununu anlatırken ne gibi işlemler yapılması gerektiğinden de söz edeceğiz.

Uyduda bazı kanallar çekmiyor mu?

Televizyonda kanallar çekmiyor sorununa neden olan etkenlerin bir sıralamasını aşağıya yapacağız. Yazının devamına baktığınızda da ne gibi adımlar atmanız gerektiğinden söz edeceğiz.

Bu başlığın altında alt başlıklar oluşturacağız. Bunların bir kısmı mevsimsel durumları içerecek. Net anlaşılması adına deneyeceğiniz adımlar olacak. Kısaca denemeye bağlı çözüm önerileri içerecek.

Kış ayında olan kullanıcıların çanak anten kontrolü yapması gerekiyor. Tabi normal zamanlarda rüzgar faktörüne göre yine kontrol gerektiği anlar oluyor. Genelde kablolarda ek varsa, çanak ve LNB giriş uçları kontrol edilmesi gerekiyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Yağmurlu havalarda ve kış aylarında oluşan sorunlar

Çanak antenin hareket etmesinde bir çoğunun fark etmediği kadar oynama oluşmakta. Milim oynasa bir çok kanalda sorun çıkar. Karlı ve aşırı rüzgarlı havalarda daha sık bu durumla karşılaşırız. Hele birde çanak antenin konumlandırıldığı yer çok açıkta ise kesinlikle sorun yaşarız.

Olası karşı karşıya kalacağınız etkenler şöyle olacak:

 • Antenin montaj edildiği alan kesinlikle sağlam olması gerekiyor. Oynamaya neden olacak bir alana kurulu olmaması gerekiyor. Plastik ve hareketli alanlardan da uzak durulması gerekir.
 • Çok açık alana kurulu çanağın karla mücadelesi her yıl devamlı olur. LNB’ nin kara maruz kalması veya çanağın içinin karla dolması yayını engeller.
 • Yağmurda ve karda sıvı teması sık olur. Özellikle ek kablo uçları sık su alır. LNB’ nin de etkilenmesi mümkün.
 • Uydu alıcının / televizyonun kablo girişi veya LNB girişinin kontrol edilmesi gerekiyor. Temas sorunu veya kısa devre sorunu oluşma ihtimali var.
 • Kanal ayarlarının kurcalanması. Ya da sıfırlanma durumu yaşanması.
uyduda bazi kanallar sekmiyor
Televizyonda uyduda bazı kanallar çekmiyor

Televizyonda bazı kanallar çekmiyor için genel adımlar

Yukarıdakilerin kontrolünden sonra ilgili sıralama aşağıdaki gibi olacaktır. Kesin problemin anlaşılması adına alternatif denemelerden yararlanılmalı.

Uydu ayarlarının incelenmesi gerekiyor. Ayarlarda sorun yoksa o zamandan LNB ve kablo testini yapın. Ek varsa iptal edilmesi önerilir. Tek kablo üzerinden yayın alınması daha iyi olacak. Artı çanağın temizliğinden ve LNB’ nin yönünü kontrol edin. Dönmüş ise bazı kanallarda sinyal zayıflığı yaşanır.

Komşunuzdan veya bir yakınınızdan test adına uydu alıcı alın ve çanak ve kablo testini yapın. Aynı zamanda harici cihaz kullanıcılarının cihazlarını başka bir çanak antende denemesini de öneriyoruz.

Kablo kontrolü yapma

Kablonuzu kontrol edin: Ek veya kırık kablolarda sinyal seviyelerinde düşüşler görülür. Eski kablolarda ise, yaz aylarında yumuşamalar ve kış aylarında çatlamalar görülür. Bu kablonun çok eski olması ya da kalitesiz olması ile alakalıdır.

Konnektör kontrolü

Çanak ve uydu alıcı girişindeki konnektörleri kontrol edin. Tam oturuyor mu ve bas gibi bir durum var mı bakın.

image 6
Televizyonda bazı kanallar çekmiyor

Çanak kontrolünde bulunma

Çanağı koyulduğu alan çok önemlidir. Sağlam olması ve mümkünse az rüzgar alacak bir alanda bulunması daha sağlıklı bir yayın sunar. Çanakta oynama varsa, bazı kanalların sinyal seviyesinde düşüşler görülür. Sinyal bulucu cihaz yoksa, iki kişi ile elle ayarlamalar yapılır.

Uyduda bazı kanallar çekmiyor LNB ayarı

Çoğu kullanıcının bu ayarla alakalı bir şey bilmediğini düşünüyoruz. LBN yönü, sinyalin yükselmesi veya düşmesine neden olur. Ancak, bu çıkış veya düşüşlerde belli bir oranda etkilenme söz konusudur. LNB’ nin yönü genelde kablo aşağıya bakacak şekilde konumlandırılır. Yani konnektör’ aşağıya bakar.

image 5
Televizyonda bazı kanallar çıkmıyor

Uyduyu sıfırlama

Bazen fabrika ayarına döndürmek en mantıklı olandır. Ayarı kurcalanmış veya yazılım kısmında aksaklık yaşatan ürünlerde tercih edilir.

TKGS özelliğine sahip cihazlarda otomatik kanal kurulumu çok kolay yapılmakta. Anında kanallar hazırlanmış şekilde arama hızlı bir şekilde yapılır.

Servisten yardım isteme

En iyi yardım önce sorunun ne ile alakalı olduğunu anlamanıza yardımcı olacak adımlara yönelmeniz germekte. Komşusundan yardım alamayanların bir uydu servisi veya satıcısının iş yerinde cihazını test etmesi gerekir.

Yazılım veya cihazın ayarlarında yapılacak herhangi bir işlemi ilgili servisten yaptırmanız daha kolay olacak.

Uyduda bazı kanallar çekmiyor çözümde kesinlikle deneyerek bir yol bulacağız. Yeter ki aşırı boş şeylerle uğraşmayın.

Benzeri öneri haberimiz: Televizyonda bazı kanallarda sinyal yok diyor

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
2 İncelemeler
 • Onur says:

  Selamın aleyküm benin lg TV vae bazı kanallar bazen çekmiyor diğer kanallar da sıkıntı yok sebebi nedir örnek TRT 1 bugün çekiyorsa yarın çekmiyor sonraki günlerde çekiyor sebebi nedir

 • Andronova says:

  A.S, öncelikle sorunun analizi için bazı soruların cevabı gerekiyor. Mesela, apartmanda mı oturuyorsunuz ve merkezi sistemi kullanıyorsunuz? Uydu alıcısı harici mi dahili mi? (TV’ nin kendisinde mi var) Test için televizyonunuza harici bir uydu alıcı bağlayarak denemeye çalıştınız mı?

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir