TikTok Takip Engeli Kaldırma Nasıl Kaldırılır?

Andronova
Yazar Andronova 9 Minimum Okuma

Takip yapamıyorum ve ceza almış olma olasılıklarının ne olduğunu soranlara TikTok takip engeli kaldırma adımlarını öneriyoruz. TikTok engel nasıl kaldırılır yanıtından önce yaşananın tam ne olduğunun anlaşılması gerekiyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Zaman zaman kullanıcıların ağlardaki bazı özellikleri kullanımları kısıtlanır. İlk akıllara gelen ceza almış olma durumu gelir. Lakin buradaki temel sebep direk bu olmayan çok sayıda destek taleplerini görüyoruz. Örnek takip limitine takılanlardan tutun sürekli peş peşe aşırı istek göndermekten dolayı geçici engellemeler gibi çok fazla sebep var.

İlk incelenecek alanlar:

 • Ağda olası problemlerin araştırılması. Bu alanda Twitter daha baskın oluyor.
 • Oturumun kontrol edilmesi ve çıkı giriş tekrar yapılması.
 • Başka telefon ve varsa başka hesabınızla deneyin.
 • Sürekli deneme yapanların başka internetle de denemesi gerekiyor.

TikTok Neden Takip Edemiyorum?

İçeriğin satır aralarında olası sebeplerden bazılarına değindik. Aşağıya eklediklerimiz bir çok sosyal uygulamalarda görülen sıkıntılardır. Bir çoğu her ağ için geçerlidir.

 1. Çok sık peş peşe yapılan her işleme bir kısıtlama ile cevap verilir. Sistemin güvenlik tarafında ne gibi şeylerde ne yapılacağı belirlenmiş ve buna göre tepki verilir.
 2. Takip sınırının olduğunu belirtelim. Çoğunda görülmeyen bir durumdur. Yani normal birinin bu limiti çok hızlı şekilde tüketeceğini düşünmüyoruz.
 3. Kullanılan telefon, internet ve oturumların engellenme durumları.
 4. Rahatsız edecek şekilde kullanıcıların paylaşımlarına yapılan yorumlar, verilen tepkiler ve ağ kurallarını uyulmama durumlarında uygulanan yaptırımlar.
 5. Sahte hesap olarak algılanma ve hesabın bazı alanlarının doldurulmaması.
 6. Gizli hesap özelliğinden yararlanılması.
TikTok destek hatti 1 1
TikTok takip engeli kaldırma nasıl kaldırılır?

TikTok Gizli Hesapları ve Engelleme Durumlarını Anlama

TikTok’u kullanırken, zaman zaman başkaları tarafından engellenme veya gizli hesaplarla karşılaşabiliyoruz. Böyle durumlarla başa çıkmanın bazı yöntemleri vardır, ancak belirli durumlar için yapabileceklerimiz sınırlıdır. Böyle bir durumu anlamak için bilmeniz gerekenler şöyle:

1. Gizli Hesaplar:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Sosyal medya hesaplarında bir hesap gizli olarak ayarlandığında, o hesabı takip edilmek istendiğinde şöyle bir mesaj alırsınız: “Kullanıcının gizlilik ayarlarından dolayı bu hesabı takip edemiyorsunuz.” Gizli hesapları takip etmek, kişilerin rızası olmadan mümkün değildir. Ancak, yaptığı paylaşımları görmek adına bazı yöntemler vardır.

Gizli hesapların takibi için kişilerin takip isteğini onaylamaları gerekiyor. Eğer onaylamak istemiyorsa daha güvenilir bir profille tekrar deneyebilirsiniz. Ya da yeni bir hesap açıp duruma göre tekrar denersiniz.

2. Engelleme Durumu:

Bir kullanıcı sizi engellediyse, o kişiyi takip edemeyeceğiniz gibi aynı zamanda profilini de görüntüleyemezsiniz. TikTok uygulaması birisi sizi engellediğinde size bildirim göndermez.

Engellediğiniz biri veya engellendiğinizde, TikTok’ ta o kişiyle etkileşimde bulunamazsınız. Bu tür durumlara yönelik 3. parti uygulamaların olduğunu biliyoruz. Ancak ne kadar işe yarıyor net bilgi veremiyoruz. Malum ağların yaptığı güncellemeler zaman zaman bunlara yönelik işlemlerdir.

TikTok Takip Sorunu Ne Kadar Sürer?

Engel süresinin şu kadar süreceğini belirten yazılara pek itibar etmeyin. Bizde daha önce benzeri bir içeriği hazırladık ama şu kadar gün süreceğini belirtmedik. Olası durumlara göre zaman kavramı değişmekte.

En erken şüpheli olarak algılanan durumlarda sonuçlanır. Belli bir dakika içerisinde kendiliğinden düzelir. Aykırı duruma devam edenlerin gün boyu yaşadığı durumlar vardır. Bir günün üstündeki sürelerin ceza boyutuna göre belirlenir. Artı daha uzun sürenlerin ceza uygulandığı anlamı taşır.

Yardım talebinde bulunmak isteyen kullanıcıların ilk talep gönderiminden sonra 3-4 gün kadar beklemelerini öneriyoruz. Sonra ikinci talebi oluştururken benzeri bir başka başlıkla göndermelerini öneririz.

Takip Kısıtlamasının Kaldırılma Adımları

Durumun analizi yapıldı ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, uygulama, hesap, cihaz ve dahası neler yapacağınızı aşağıda sıralayacağız.

Eklediklerimiz tamamen deneme yanılma dediğimiz şeyle oluşturulmuştur. Çoğu konumuzda yer verdiğimizden aşina olduğunuz önerilerdir.

Sıralamayı kendinize göre uyarlar ve hala bir yol bulamadığınızı düşünüyorsanız, o zamanda öneri numarayı kullanmayı düşünürsünüz.

Uygulamanın Test Edilmesi

Buradaki farklı bir telefonda sıkıntı yaşanmadığında uygulanacak adımlardır.

Android kullanıcılarının yapacağı ilk işlem telefonun ayarlarında bulunan uygulamalara girmek, sonra TikTok’ a dokunmak ve içerisindeki butonlara dokunmak olacak. İlk önbelleğin ve sonrasında güncellemelerin kaldırılması gerekir. Bu öneri çözüm getirmediyse o zamanda aşağıdakini uygulayın.

Güncelleme geldiğinde sorunlar yaşandığı zamanlar oluyor. Burada uygulamanın kaldırılıp, yeniden kurulması ve hala sorun çıkıyorsa o zamanda eski sürümlerden birinin yüklenmesi gerekiyor.

Birde pek sık olmaz ama olasılıktan dolayı kontrol edilmesini önerdiğimiz bir alan bulunuyor. Uygulamaların birbirini etkileme durumu. İşlevselliği etkileyen benzeri uygulamalardan birinin kaldırılması sorunun çözdüğü zamanlarla karşılaşmıştık. Denemek isteyenlerin sonradan kurmuş olduğu uygulamalara bakmaları gerekiyor. Önce devre dışı bırakılır ve sonra duruma göre kaldırırsınız.

TikTok Hesabınızı Bot Olarak Algılamış Olabilir

Çoğu kullanıcı için TikTok hesapları, gerçek kişiler tarafından kullanıp kullanılmadığını doğrulamanın bazen zor olduğu birçok etkileşim türü ile doludur. Uygulamanın algoritmasının bazen hesapları bir insanın mı yoksa bir botun mu kullandığını ayırt etmekte zorlanabildiği zamanlar vardır. Bu durumu tercih eden hesapların takip etme veya etkileşimde bulunma yetenekleri bir süre veya kalıcı sınırlanabilir.

Neden Bot Olarak Algılanabilirsiniz?

TikTok hesaplarının bazen bot olarak algılanmasının temel nedenlerinden bir kaçı, aynı IP adresini kullanan çoklu kullanıcıların bulunmasıdır. Özellikle halka açık kablosuz ağlarına bağlanıldığında veya bir VPN kullanıyorsanız, uygulamanın algoritması bu durumu algılayabilir ve duruma göre hesabınızı spamlayabilir.

Sorununuzu Nasıl Çözebilirsiniz?

Eğer TikTok, hesabınızı yanlışlıkla spam olarak algılamışsa, sorunu çözmek için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

 1. Şifrenizi Değiştirin: Hesap şifrenizi değiştirmek, hesabınızın güvenliğini konusunda bir ihtimal algoritmanın sizi bot algılamasını engelleyebilir.
 2. Özel Bağlantıları Kullanın: Halka açık veya VPN yerine kişisel veya güvenli bir bağlantı tipini kullanarak deneyin. VPN hizmetini biz genelde bir engelleme veya erişim sorunlarında deneriz. Ama kullanmadığımız halde böyle bir şey olmuşsa kullanırız. O da denemek adına.
 3. Hesap Aktivitenizi Kontrol Edin: Hesabınızın normal bir kullanıcı gibi davranmasına özen gösterin. Spam benzeri etkinliklerden kaçının ve içeriklerinizi özgün ve ilgi çekici tutun.
 4. TikTok’ a Bildir: Sor bir süredir devam ediyorsa, uygulamanın destek kısmını kullanın ve sorununuzu iletin.

Politika İhlali Sorunları ve Gölge Yasağı

Gölge yasağına neden olabilecek bazı politika ihlali örnekleri şunlardır:

 1. Nefret Söylemi: Sosyal medya platformları, nefret söylemini ciddi bir şekilde ele almakta. Sürekli olarak nefret söylemlerinde bulunan veya destekleyen hesaplara geçici veya kalıcı engeller uygulanır.
 2. Yasa Dışı Ürünlerin Tanıtımı: Tüm ağlarda yasa dışı ürünlerin tanıtımlarının yapılması veya satışa teşvik etmek gibi faaliyetler izin verilmez. Bu tür durumların gün içerisinde yaptırımla sonuçlandığını görürüz.
 3. Şiddet İçerikleri: Hesaplarda şiddete teşvik edilen veya içeren içerikleri yüklemek, topluluk kurallarının ihlali anlamına gelir. Bu da aynı şekilde geçici ya da kalıcı kapatmalarla sonuçlanır.

Bu durumlarda en hafif tepki, hesabı topluluk kurallarına uymayan bir hesap olarak tanıyabilir ve bu hesabın içeriklerinde sınırlama uygulanır.

Sorununuzu Nasıl Çözebilirsiniz?

 1. Topluluk Kurallarını Gözden Geçirin: TikTok’un topluluk kurallarının incelenmesi önerilir. Ancak bu kuralların kapsamlı olması nedeniyle çoğu kullanıcı pek incelemez. Hangi kuralların ihlal edildiğini anlamaya çalışır.
 2. Düzeltmeler Yapın: Politika ihlali nedeniyle bir yaptırım uygulandıysa, içeriklerinizi güncelleyebiliyorsanız bunları düzenleyip beklemeniz gerekiyor.

Hesabınızı Kontrol Edin

Ceza uygulanma veya geçici durumların araştırılması adına önereceğimiz en iyi yöntemlerden birini bu başlıkta söz ediyoruz.

Profilde herhangi bir şeyi değiştirdiğinizde eğer hesabınızda bir problem varsa buna izin verilmez. Örnek hakkınızdaki bir alandaki metine bir kelime ekleyip kaydetmeyi deneyin. Varsa sıkıntı kaydetmeyecek.

Birde şifrenizi değiştirmeye çalışın. Eğer mail ile bu adımı uygulayacaksanız o zaman tarayıcınızın bir sekmesinde mail hesabınızı oturumunu açık tutun. Sonra yan sekmeden şifre sıfırlamasını başlatın.

TikTok sifremi unuttum 2
TikTok takip engeli nasıl kaldırılır?

TikTok Takip Engelini Kaldırmak için Talep Gönderimi

Kendinden emin olanlar ve ceza almışsa ama ne kadar zaman olduğunu merak edenler için talep gönderimi şu şekilde uygulanmalıdır;

 • 3 Nokta kullanılır. Gizlilik ve ayarlarla devam edilir,
 • ‘Sorun bildir’ ve sonrasında ‘Yorum ve yardım’ yazan bölüme geçilir,
 • Eğer oturumunuzu da açamıyorsanız o zamanda ? simgesine uygulamanın ana ekranından ulaşılır,
 • Doğru başlıklarla net bölüme ulaşılır ve gerekli açıklama alanı doldurulur.

TikTok takip engeli kaldırma için kullanılacak bir çok yöntemi aşağıdaki sayfadan ulaşacaksınız.

Sıradaki: TikTok müşteri hizmetleri

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir