TP-Link TD W9970 port açma nasıl yapılır

media 7710

TP-Link TD-W9970 300Mbps Wireless N Gigabit VDSL2 Router modemde DVR güvenlik kamerası ve oyunlar için port açma adımları nereden yapılır? Masaüstü uzak bağlantı içinde kullanılabilir.

Andronova

Son çıkan yani yeni TP-Link modemlerde port açma adımları hemen hemen aynıdır. Port ayarları aynı ama işlem bölümü başlığı farklı olabiliyor. Eskiden port açma yeri NAT olarak yer alırdı. Şimdilerde sanal sunucu yada port yönlendirme gibi başlıklarla oluşuyor.

Port nedir? Bilgisayardan ağ / internet üzerinde bir protokolle ya da yazılımla bilgilerin yönlendirildiği alana port denir. Portlar bir bilgiyi alarak istenilen yere götürür. Örnek güvenlik kamerası bağladığınız iş yerinin görüntülerine canlı internet üzerinden ulaşmak için bir yol açarsınız. Açılan kanal üzerinden veri aktarımı yapılır.

Güvenlik kamerları için port açma, oyunlar için port açma, sanal sunucu ve uzak masaüstü bağlantısı için port açmak gerekir. Aşağıda örnek verdiğimiz modem TP-Link TD-W9970. TP-Link modem port açmak için verilen adımlarda eksiksiz işlem yapılması gerekiyor. 

Port açmadan önce IP sabitleme

Port açmadan önce sabit bir IP adresine sahip olmanız gerekiyor. Yani statik IP ile uzak bağlantı yapılacak. Eğer dinamik bir IP adresi kullanırsanız bu IP değiştiğinden bağlantınız yapılamayacaktır. 

IP sabitleme nasıl yapılır? IP sabitleme için bazı programlar bulunuyor. Ama sağlıklı değil. Sorunsuz olan sabit IP satın alma. Yani statik IP satın alma. Bunun için internet hizmetini aldığını firmanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. Türk Telekom – TTnet, Turkcell / Superonline, Vodafone, Turknet, Doping ve diğerleri…

TP-Link modem port açma nasıl yapılır?

İnternet Explorer, Molzilla veya Google Chrome tarayıcısını açınız. Araç çubuğuna 192.168.1.1 yazarak modem arayüzüne bağlanınız. Kullanıcı yani insan simgesine admin şifreye yani anahtar simgesine admin, ttnet, ttgalaksi, turktelekom veya superonline yazın oturum açınız.

Şifre neye göre yazılıyor? Modemi Türk Telekom yani TTnet’ ten aldıysanız şifre turktelekom ve Süperonline’ den aldıysanız superonline. Detaylar ve şifre modem kitapçığında yazar!

TP-Link modem port açma nasıl yapılır?

Sol tarafta İletişim başlığına tıklayınız. Sanal sunucu yazan seçeneğe tıklayınız. Sol taraftaki “Yeni ekle” butonuna tıklayınız.

TP-Link TD W9970 port açma nasıl yapılır

Servis portuna açılması gereken port numarasını yazınız. Buradaki port adresi cihazın istediği port numarasıdır. Yani 80, 8080, 21, 22, 23, 25, 53, 110, 115, 143, 443, 1433, 3306, 3389, 5900 ve diğerleri.

IP adresine cihazın yani DVR güvenlik kamerası, IP kamera veya oyun cihazında yazan yerel IP adresi.

Dahili port adresine de yine aynı port numarasını yazacaksınız. www.andronova.net

güvenlik kamerası port açma

“Yaygın servis portları” yazan seçenek ise hangi amaçla port açıyorsanız onu seçmeniz gerekiyor. 

telefondan güvenlik kamerasını izlememodem port açma

DMZ, DMZ etkin edip ve bu bölümde port açtığımız cihazın IP adresini yazmamız gerekiyor. Aksi takdirde uzak bağlantı yapılamayabiliyor. 

kamera port açmauzaktan izleme için port açmak

Tüm adımları doğru yaptınız ama hala bağlantı yapamıyorsanız, modem güvenlik duvarını kapatınız.

modem ayarları

Telefondan güvenlik kamerasını izleme: Cep telefondan kameraları izlemek istiyorsanız yani Android telefondan güvenlik kamerasını izleme veya iPhone güvenlik kamerasını izlemek için telefona uygulama yüklemeniz gerekiyor. Android için Google Play Store ve iOS iPhone için App Store mağazadan indirebilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz programlar bulunmakta. 


Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2018, 01:15

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın