Türkiye, yerli arama motorunu geliştiriyor!

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Türk arama motoru! Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılan açıklama, Türkiye'nin kendi yerli arama motoru için çalışmaları başlattığını söyledi.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Geçmişte 1960’larda araştırmalarına başlansa da, bir kullanıcılar için kısa mazisinin 1980’li yıllarda başladığı internet, o kadar hızlı büyüdü ki, insanların bilgi bulmak için arama ihtiyacı oluştu. Bunu farkeden (biz basit kullanıcılar tarafından bilinen) ilk arama motorlarından AltaVista ve Yahoo’dan sonra Google ile başlayan devrim, günümüzde arama motoru kavramını yapay zeka teknolojisiyle hayatı kolaylaştıran bir araç haline getirdi. Tabi işin araçsal kısmının yanı sıra, kullanıcılardan alınan devasa veriler “big data” ile birer süper güç haline gelen bu şirketler, şuanda adeta Dünya’yı yönetir hale geldiler.

Yerli arama motoru

Türkiye, yerli arama motorunu geliştiriyor!

Kendimize ait milli bir arama motorumuzun olmayışının eksikliğini yaşadığımız internet çağında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı açıklamada, Türkiye‘nin yerli arama motoru geliştirmek için çalışmalara başladığını söyledi. Bunun ne kadar önemli bir adım olduğunu muhtemelen hepimiz anlıyoruzdur.

Veriler, veriler. Tüm savaş bunun için. Eğer milli arama motoru yaparsak, kendi bilgilerimize başka ülkelere yönlendirmeden doğrudan ulaşabileceğiz ve bu veri trafiğindeki kullnıcı verileri de bizde kalmış olacak. Küçük harflerle yazılan “kullanıcı verileri”, Google gibi şirketleri yüz milyarlarca dolarlık “büyük devler” haline getirdiğini unutmayın.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Türk arama motoru çalışmaları! Şimdi bir çok kişi, bu saatten sonra bu yapılmaz, artık geç oldu da diyebilir. Zaten bir kesim için Türkiye’nin kendi imkanlarıyla milli, yerli olarak geliştirdiği herşey geç ve lüzumsuz olmuştur. Ancak şunu unutmayın. Rusya’nın yerli arama motoru Yandex‘in uluslararası versiyonunun sadece 2010 yılında aktif hale geldiğini göz önünde bulundurursak, hiçbir şey için geç olduğu söylenemez. Eğer devletimiz tarafından gerçekleştirilen bu çalışmaya hak ettiği önem verilirse, kısa vadede oldukça faydalı ve başarılı bir iş ortaya çıkarılmış olacaktır. Bize de bunu desteklemek ve takdir etmek düşüyor.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak