Twitch hesabım çalındı geri alma önerisi

Andronova
Andronova
4 Minimum Okuma

Twitch hesabım çalındı kurtarmak için ne yapmalıyım sorularına yönelik yöntemlerin genelini sizlere anlatacağız. Yazının detaylarında yapılabilecek adımlarından en önemlisini sizlerle paylaştık ve şikayet talebinize dönüş yapılmadığında bir daha başvurmanız gerektiğini anlatan bir açıklamamızı da aşağıda bulacaksınız.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Twitch dendiğinde ülkemizde çoğu internet kullanıcının ne işe yaradığını bilmediğini söyleyebiliriz. Çoğunlukla oyun tutkunlarının takip ettiği paylaşımları ve canlı yayınların yer aldığı bu platform ile ağırlıklı oyunlarla alakalı video içerikleri yayınlanmakta. Bize diğer ağlar gibi popüler olmadığından çok sık şikayetlerle karşılaşmıyoruz. Yine de bu yazımızla çalınan hesap nasıl geri alınır bunun hakkında bir kaç şey paylaşmak istedik.

Twitch hesap güvenliğini sağlama

Öncelikle hesabın güvenliğini sağlamanız için yapmanız gerekenleri dikkate alınız. 

 1. Güvenliğinden emin olmadığınız yerlerden internete girmeyiniz.
 2. Başkalarının bilgisayarıyla veya telefonuyla şifre gereken yerlere girmeyiniz.
 3. Güvenli tarayıcı veya uzantılı koruma uygulamalarını kullanınız. 
 4. Güncel olan lisanslı antivirüs yazılımlarını tercih ediniz.
 5. Kullanılan sistemin güncellemelerini yapınız.
 6. Her yerde kullandığınız şifreleri önemli hesaplarda kullanmayınız.
 7. Parola uzunluğunda karakter uzunluğuna ve karışık olmasına dikkat ediniz.
 8. İki faktörlü (İki kademeli) denilen ek güvenliğin yer aldığı seçenekleri açınız.
 9. Gelen mesaj ve bağlantılara dikkat ediniz.

Parola sıfırlamadan erişebildiğiniz şeyleri kontrol ediniz. Mail adresinize ulaşamıyorsanız onun içinde ilgili sağlayıcıya talap gönderiniz ve duruma göre aşağıdakileri uygulayınız.

Twitch hesap geri alma sorunu

Bazı hesaplardaki ek güvenlikle sayesinde, hesabı çalan kişi o hesabı kullanamıyor. Bu durum bazen iki tarafı da bu duruma sokuyor. Tabi ek güvenliği kullanıp kendisine ek giriş kapısı oluşturan kullanıcılarda oluyor.

Hesabınızı geri alırken kullanacağınız en iyi seçenek şifre sıfırlama seçeneği oluyor. Burada, daha önce koyduğunuz ek bir güvenlik seçeneği varsa o karşınıza çıkacaktır. Bu sebeple ki, her zaman çoklu güvenlik önlemleri, kullanıcılara ek giriş kapısı açar.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Sürekli yapılan denemelerdeki süre engeli

Bu genellikle belli bir dakika ile başlar ve sonra saat ve gün olarak karşınıza çıkar. Ne kadar fazla deneme yaparsanız o kadar süre uzar. Ancak, ilk denemelerde uygulanacak engeller cihaz ve ip engeli olacaktır. Sonralardan, ağın hesaba yönelik gördüğü tehdide karşılı daha büyük engeller karşınıza çıkaracak.

Çalan kişinin yaptığı değişikler

Tam erişim yapan kişilerin bir çoğu ek doğrulama seçeneklerini kullanır. Böylelikle, hesabım gerçek sahibi bir yol bularak şifreyle giriş yapmaya çalışsa dahi hesabının oturumunu açamaz. Bu genelde iki kademeli güvenlik doğrulama seçeneği olur.

image 2
Twitch çalınan hesaba yönelik iki kademeli koruma

Çalınan Twitch hesabını geri alma seçenekleri

İlk işleminiz şifrenizi yenileme olsun. Bunu hem bilgisayardan hem mobil cihazdan deneyin. Ayrı ayrı seçenekler sunulma olasılığı var. Sonrasındaki olası yöntemleri deneyelim.

 1. Daha önce beni hatırla diyerek kullandığınız cihazlarla veya bilgisayarlarla deneyin. Belki direk oturumunuz açılacak.
 2. Twitch ekli olan mailin oturumunu açın, yan sekmeden de Twitch sitesine girin ve şifrenizi unutmuş gibi işlem yapın. Bir ihtimal hala mail duruyorsa, yan sekmeden bağlantı yapılarak işlem yapılacak. Bu yöntem genellikle maile gelmeyen sıfırlamalar için kullanılır.
 3. Diğer bir yöntem ise, hesabıma giremiyorum şeklinde kullanılan bağlantıların kullanılması. Bazen bu kanallardan farklı seçenekler sunulduğu oluyor.
 4. Şifre yenilerken çıkan seçeneklerden bir kaçını farklı cihazlarla deneyin.
 5. Arkadaşlarınızın hesaplarını kullanarak çoklu şikayette bulunun.

Denemelerde bir engel alırsanız, modem kullananlar modemlerini kapatsın açsın, duruma göre farklı cihaz ve internet bağlantısı ile denenir.

Kısmi giriş izinleri

Aşağıdakine benzer belli alanlar veya bir alana giriş izni verildiği zamanlar oluyor. Bu alan açılıyorsa, telefon numaranız daha önce ekli ise kontrol edin. Değilse, o zaman kesinlikle ekleyip doğrulayın.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
image 3
Hesaba kısmi erişim yapma

Çalınan Twitch hesabın geri alınmasına yönelik başvuru işlemleri

Twitch hesabım çalındı başvurularının bir çoğunda dönüşler ya ilk gün ya da ilk hafta içerisinde yapılmakta. Daha uzun sürenlerde ise bir sorun olduğu anlamı taşır. İçeriğimizin genelinde ne gibi adımlar atılması gerekir bunlardan söz ediyoruz.

 • Bu help.twitch.tv/s/contactsupport?language=tr bağlantıyı açınız.
 • Adınız ve kullanıcı adınızı yazıyorsunuz.
 • Probleme yakın bir kategoriyi seçiniz.
 • Açıklamanızı yazın ve ek kısmına sorunun görüntüsünü ekleyebilirsiniz.
Twitch hesabım çalındı geri alma önerisi
Twitch hesabım çalındı geri alma

Twitch hesabım çalındı başvurusuna dönüşler

Yukarıdaki başvuruyu yaptınız ve dönüş yapılmadı ise, başvurudan sonra bir kaç gün geçmesini bekleyin ve sonrasında tekrardan başvurun. Duruma göre farklı başvuru bağlantılarını kullanırsınız.

Bir kaç hafta içerisinde net bir dönüş yapılmadığında ise, çoklu başvuruları kullanın. Duruma göre, arkadaşlarınızın hesapları üzerinden başvuru bildirimi gönderirsiniz. Ya da şikayet seçeneğini denersiniz.

Twitch hesabım çalındı konumuz buraya kadar.

Benzer sınıftaki başka konumuz: Twitch hesap engeli kaldırma

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak