Twitter Hesap Engeli Kalkmıyor Sorunu

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Sosyal medyaya yönelik ara ara gelen sorulardan biri hesap engelidir. Bu içeriğimizde, Twitter hesap engeli kalkmıyor sorununa yönelik uygulanması gereken işlemlerden bahsedeceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Twitter, çeşitli nedenlerle kullanıcıların hesaplarına engel koyabilmektedir. Bu engeller, Twitter’ın hizmet şartlarını ihlal etme, istenmeyen davranışlar sergileme, spam içerik paylaşma, yanıltıcı bilgiler yayma veya şiddet içeren içerikler paylaşma gibi durumlardan kaynaklanabilir. Twitter, kullanıcıların güvenli bir ortamda etkileşime girmesini sağlamak ve platformda olumsuz etkileri en aza indirmek amacıyla bu tür politikaları uygulamaktadır.

Twitter Hesap Engeli Kalkmıyor Olası Sebepleri

Net olmayan ama bir çok sosyal medya tarafında yaşanan olumsuzlukların bir kısmını başlık üzerinde toplayacağız. Bunları inceledikten sonra yazı devamındakileri uygulamanızı öneriyoruz.

Twitter hesap engeli kalkmıyor sorununa neden olan etkenlerden bazıları şöyle:

 • Hesabın ceza almasından dolayı ilgili cezanın süresinin dolmamış olması.
 • Kişi aşırı bir şeyi yapmış olduğundan dolayı bir süre işlem kısıtlamasına maruz kalkması.
 • Hesabın askıda kalması veya sistem aksaklıklarının oluşması.
 • Kullanıcının hesabının doğrulamaya ihtiyacı olması. (Güven sorunlarında gereklidir. Kimlik bilgisi istenebilir veya kişisel bilgileri doğru şekilde doldurulup ek doğrulama adımlarının kullanılması)

Twitter Hesap Engeli Kaldırmaya Yönelik Dikkat Edilecekler

Bir hesap engellendiğinde, engeli kaldırmak için kullanıcılar birtakım adımları izlemelidirler:

 1. Engelin Nedenini Anlama: Twitter, kullanıcıların hesaplarına engel koymadan önce genellikle bir uyarı veya açıklama mesajı gönderir. Kullanıcılar, hesaplarının neden ve ne süreyle engellendiğini anlamak için bu mesajları kontrol etmelidirler.
 2. Uygun Düzeltmeleri Yapma: Engelin nedeni belirli bir politika ihlali ise, kullanıcıların bu ihlali düzeltmeleri gerekebilir. Örneğin, şiddet içeren bir tweet atılmışsa, benzer içeriklerden kaçınılmalı ve paylaşılan içeriğin Twitter’ın politikalarına uygun olduğundan emin olunmalıdır.
 3. İtiraz Etme: Bazı durumlarda kullanıcılar, engeli haksız veya yanlış olduğunu düşünüyorsa, Twitter’a itiraz edebilirler. Bu durumda kullanıcılar, Twitter’ın resmi destek kanallarını kullanarak itirazlarını iletebilirler.
 4. Süre Bekleme: Engelin belirli bir süre ile sınırlıysa, kullanıcılar bu sürenin sonunda engelin otomatik olarak kalkmasını beklemelidirler.
 5. Twitter Politikalarını İnceleme: Kullanıcıların hesaplarını daha iyi yönetmeleri için Twitter’ın hizmet şartlarını ve politikalarını gözden geçirmeleri ve bu politikalara uymaya özen göstermeleri önemlidir.

Kullanıcıların engelden sonra aynı hatayı tekrarlamamak ve Twitter politikalarına uymak suretiyle hesaplarına erişimlerini tekrar kazanmaları olasıdır. Ancak, kullanıcılar Twitter politikalarını ihlal etmeye devam ederlerse, hesaplarına yönelik sürekli veya kalıcı bir engelleme söz konusu olabilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
Twitter hesap engeli kalkmiyor 3
Twitter hesap engeli kalkmıyor sorunu

Twitter Hesap Engeli Kaldırma Yönelik Geçmiş Bilgiler

Twitter’ da engellenen birisinin engelini kaldırma ya da bir kişiyi engelleme işleminin nasıl yapılacağı konusunda size bu yazımızda görsel anlatımla yardımcı olacağız. Twitter tüm sosyal medya araçlarında olduğu gibi kullanıcılarını rahatsız eden ya da kullanıcılarının rahatsızlık duydukları paylaşımların önüne geçmek için bazı politikalar uygulamaktadır.

Twitter ortamında sevmediğiniz ya da mesaj almak istemediğiniz bir kişiyi engelleyerek o kişiden kurtulabilirsiniz. Ancak twitter ortamında sizin adınıza sahte bir hesap açılmış ise ya da bir hesabı sadece siz değil hiç bir twitter kullanıcısının görmesini istemiyorsanız bu hesabı twitter’ a şikayet ederek incelenmesini ve tamamen hesabın kapatılmasını da sağlayabilirsiniz.

Twitter yetkililerinin bu konuda çok katı kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar o kadar katıdır ki bir ülke aleyhinde propaganda yapan kişilerin hesaplarını bile bazen devletlere vermezler. Twitter ortamında engelleme yapmak ya da engeli kaldırmak için aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekiyor.

Öncelikle Twitter hesabımızın içerisine giriş yapalım. Bu sayfadaki sağ üst kısımda yer alan profil resmimizin üzerine tıklayalım. Açılan semede yer alan “ayarlar” yazan kısma tıklayalım

Daha sonra açılan sayfada ise sol kısımda yer alan menüdeki “engellenmiş hesaplar” yazan kısma tıklayalım

Daha sonra açılan sayfada ise daha önceden engellediğiniz hesapları göreceksiniz. Bu sayfadaki “engellendi” yazan kısmın hemen solunda yer alan simgeye tıklayalım.

Açılan küçük pencerede ise “engeli kaldır” yada “kullanıcıyı bildir” yazan kısımlar var. Engeli kaldır yazan kısımdan bu kişinin engelini kaldırabilir yada hesabın kapatılmasını talep etmek için Twitter yetkililerine bildirebilirsiniz.

Not: Hesap engelinde profile girip üste köşedeki yan yana 3 noktaya dokunun ve engelleme seçeneğini kullanın. Twitter hesap engeli kaldırmak için yine profil üzerinden kaldır seçeneğini kullanın.

Twitter hesap engeli kalkmiyor 2
Twitter hesap engeli kalkmıyor ne yapılmalı

Twitter Hesap Engeli Kalkmıyorsa

Öncelikle farklı internet ve cihazla deneyin. Duruma göre bilgisayar veya mobil tarayıcıdan da oturum açmaya çalışın. Bu denenecek cihaz ve internet yakın zamanda kullanmadığınız bir yer ve bağlantıdan gerçekleşsin. Duruma göre şifreyi unutmuşsunuz gibi sıfırlamayı başlatın. Son olarak aşağıya eklediğimiz öneriye kulak verin.

Hesabınızı bir süre kullanmadan bekleyin. Örnek iki üç saat veya bir iki gün kadar bekleyin. Bu süre içerisinde hesaba giriş yapmaya çalışmayın. En son denemenizden sonra minimum bir gün bekleyin.

Twitter hesap engeli kalkmıyor şikayetine yönelik destek için sponsorlu numaraya göz atabilirsiniz. Özel bir hizmet ve ücretlidir.

Twitter Hesap Sorununu Bildirme

Twitter hesap engeli veya diğer sorunlarla karşılaştığınızda, Twitter’ın resmi destek kanallarını kullanarak yardım alabilirsiniz. Twitter yardım seçeneğini kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Twitter’a Giriş Yapın: Twitter hesabınıza giriş yapın. Eğer engelli bir hesaba giriş yapamıyorsanız, başka bir cihazdan veya tarayıcıdan giriş deneyebilirsiniz.
 2. “twitter.com/support” Adresini Ziyaret Edin: Twitter destek sayfası, yardım almak için gidebileceğiniz resmi bir adres olan “twitter.com/support” sayfasına gidin. Bu sayfa, hesap engelleri, hesap güvenliği, hesap kurtarma gibi konularda yardım alabileceğiniz geniş bir destek içeriğine sahiptir.
 3. Yardım Merkezini Kullanın: Twitter destek sayfasında, yardım alabileceğiniz konuları ve sorunları içeren bir yardım merkezi bulunur. Sorununuzu veya konunuzu belirleyin ve ilgili bölüme tıklayın.
 4. “Tweet Atın” veya “İletişim Formu” Kullanın: Yardım merkezinde, Twitter destek ekibi ile iletişim kurmak için iki yaygın seçenek bulunur. Birincisi, “Tweet Atın” seçeneğidir, bu seçenekle Twitter destek ekibine doğrudan tweet atarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. İkincisi ise, “İletişim Formu” seçeneğidir, bu formu doldurarak Twitter destek ekibine sorununuzu yazılı olarak iletirsiniz. Bilgi için Twitter iletişim konumuza bakın.
 5. Sorunuzu Açıklayın: Yardım talebinde bulunurken, sorununuzu mümkün olduğunca net ve açık bir şekilde ifade etmeye özen gösterin. Engelin nedenini veya diğer sorununuzu anlatarak, destek ekibinin size daha hızlı ve etkili bir şekilde yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.
 6. Sabırlı Olun: Twitter destek ekibi, yoğunluk nedeniyle geri dönüş sürelerinde gecikmeler yaşayabilir. Yardım talebinize geri dönüş almak için bir süre sabırlı olmanız önemlidir. Ancak, süreçle ilgili herhangi bir ilerleme kaydedilmediğini düşünüyorsanız, tekrar iletişim kurabilir veya farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Ama genelde maksimum 10-15 gün içerisinde dönüş yapılmakta. Eğer yapılmıyorsa, ya hesabınızda bir sorun var, ya da başvurunuz sırasında yolunda gitmeyen bir şeyler oluştu. Bundan dolayı ikinci başvurunuzu fazla uzatmadan yapmanız daha sağlıklı olacak. En azından boş yere bir beklenti oluşmamış olacak.

Twitter hesap engeli kalkmıyor için neler yapılacağını geniş bir makale halinde anlattık. Unutmadan, belki yaşadığınız geçici bir bölge veya sunucu sorunudur. Kısaca, internetten araştırın ve arkadaşlarınızla görüşün.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir