TWRP Recovery yedekleme ve geri yükleme nasıl yapılır?

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Android işletim sistemindeki Custom Recovery sistemlerinden TWRP Recovery yedekleme ve yedeği geri yükleme işlemi nasıl yapılır? Cevabı bu yazıda.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Android Custom Recovery sistemlerinden biri olan TWRP Recovery ile yedek alma ve geri yükleme işlemi nasıl yapıldığını anlattığımız yazımız bilgi amaçlı hazırlanmıştır.

Android’in en önemli parçalarından olan ve sisteme doğrudan erişim imkanı tanıyan fastboot modu yoluyla yüklenen, Custom Recovery sistemeleri arasında en popüler ve iyilerinden olan TWRP Recovery, ROM atma gibi çok kullanılan işlemlerin haricinde, akıllı telefonların komple sistem yedeğinin alınması ve bu yedekten geri yükleme imkanını da sunmakta. Kullanıcıların en çok düştüğü hatalardan biri olan, yedek almadan ROM yükleme gibi sorunların yanı sıra, işletim sisteminde oluşabilecek hatalara karşı ileriye yönelik alınması gereken yedek ile zamanınızı veya bir başka değişle telefonunuzu kurtarabilirsiniz. Yazımıza başlamadan önce, aşağıdaki bu konuyla bağlantılı bazı yazılarımız da ilginizi çekebilir; 

  • Fastboot nedir ve Android’te fastboot moduna nasıl girilir?
  • CyanogenMod nedir, nasıl kurulur? Tüm detaylar bu yazıda
  • Android için Xposed Framework nedir? Nasıl yüklenir?

TWRP Recovery yükleme

A. kolay yöntem: Oldukça basit olan bu işlemi yaparak TWRP recovery’yi kurmak için, buradan play.google.com/store/apps/details?id=com.jmz.soft.twrpmanager TWRP Manager‘i indirip kurulumu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Veya kurulum için ayrıca bir diğer yöntem olan Rashr uygulamasını da buradan play.google.com/store/apps/details?id=de.mkrtchyan.recoverytools indirerek kullanabilirsiniz.

B. zor yöntem: Bu yöntemle kurulumu gerçekleştirmek için, öncelikle buradan TWRP recovery’ye ait *.img formatındaki dosyayı indirmeli ve ardından ADB komut sistemiyle, telefonunuz fastboot modundayken bilgisayardan gireceğiniz fastboot flash recovery c:recovery.img komutunu çalıştırmalısınız. 

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

TWRP Recovery yedekleme (Backup)

Telefonunuzun ileriye yönelik işletim sistemi bozulmalarına karşı komple yedeğini almak için yapılması gerekenler; 

TWRP Recovery yedekleme ve geri yükleme nasıl yapılır?

1. Recovery’ye geçtikten sonra, gelen menüden Backup butonuna tıklayın. 2. Açılan bölümden tam yedek almak için tüm alanları işaretlerin ve en alttaki Swipe to Back Up kayan buyonunu sağa çekerek yedekleme işlemini başlatın.

TWRP Recovery yedekten geri yükleme (Restore)

Eğer telefonunuzda bir sorun oluştuysa, hiç endişelenmeden daha önce aldığınız yedekten geri yükleme yapmak için; 

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

TWRP Recovery yedekten geri yükleme (Restore)

1. Recovery’ye girin ve ana menüden Restore butonuna tıklayın.

2. Açılan bölümden yine tüm alanları seçince Swipe to Restore kayan butonuna sağa çekerek daha önce aldığınız yedeği geri yükleyin. Çok basit olan bu işlemler, telefonunuzu çoğu durumda kurtaracaktır. Ayrıca bu işlemlerin nasıl yapıldığının anlatıldığı videoları izleyebilirsiniz. 


Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 18:06

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak