Vivo Xplay 5, Snapdragon 810 Kullanan İlk Telefon Olabilir

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Çinli teknoloji analisti Pan Jiutang’a göre, Qualcomm’un merakla beklenen Snapdragon 810 işlemcisini ilk kullanacak olan telefon Vivo Xplay 5 olacak. Telefonların çıkış döngüsü göz önüne alındığında, işlemciyi kullanması beklenen diğer muhtemel modeller ise; Oppo Find 9 ve Xiaomi Mi5. Ancak Vivonun bu konuda ilk olması bekleniyor.

teknik destek

Vivo; 2014 Aralık ya da 2015 Ocak ayında, Qualcomm’un 64 bit işlemisini kullanan telefonunu tanıtmayı planlıyor. Snapdragon 810, kendinden önceki model Snapdragon 808 gibi, Arm’ın big.LITTLE teknolojisini kullanıyor. Bu mimaride; 4 tane Cortex A-57 çekirdeği ve 4 tane de Cortex A-53 çekirdeği bulunuyor. Yüksek performans gerektiren uygulamalarda Cortex A-57 çekirdeği devreye girerek telefonunun üst düzey performans göstermesini sağlıyor.

Fazla işlemci performansı gerekmeyen  (müzik dinleme, internette gezinme) durumlarda ise, düşük güç tüketen Cortex A-57 çekirdeği çalışıyor. Böylece telefonun batarya ömründen ödün vermeden performanslı olması sağlanıyor. 20 nm üretim teknolojisi ile geliştirilen Snapdragon 810; eski nesil Snapdragon 805’e oranla %55 oranında performans artışı sağlarken, %20 oranında da daha fazla batarya tüketiyor. Ayrıca 4+4 çekirdek gerektiğinde aynı frekansa gelerek beraber çalışabiliyor.

Şu an için Snapdragon 805 kullanan sadece LG G3’ün Cat.6 Kore versiyonu bulunurken, yıl bitmeden Snapdragon 810 kullanacak telefonlar görmemiz, işlemci teknolojisinin ne kadar hızlı geliştiğini gösteriyor. Sizce işlemcilerin bu kadar hızlı gelişmesi, tüketicilere nasıl yansıyor?

snapdragon 810

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın