VPN Güvenli mi Kullanılmalı mı?

VPN Güvenli mi Kullanılmalı mı?
müşteri hizmetleri
VPN Nedir Ne Kadar Güvenli VPN Programı Uygulaması Kullanılmalı Mı? VPN İnternet Erişimi Yasaklarında Etkili Mi? Son yıllarda yasaklarla sık sık gündeme gelen VPN, gerçekten güvenli mi? Artık ücretli / ücretsiz Android, iOS iPhone cep telefonlarda ve tabletlerde de kullanılmaktadır. VPN: Erişim engellemeleri ve sansürün aşılmasında en çok tercih edilen yöntemlerden biri erişimin VPN (Virtual Private Networks) üzerinden sağlanması. Örnek olarak Avrupa'da Netflix servisine ulaşmak için İnternet kullanıcılarının %20'si VPN tercih ediyor. Türkiye'de de erişim engellemeleri neticesinde uygulama marketlerinde en çok indirilen uygulamalar arasına pek çok farklı VPN girmişti... Queen Mary Üniversitesinde yapılan araştırmada Avrupa'da en yaygın kullanılan 14 VPN uygulamasının kullanıcılarının kişisel verilerini hangi düzeyde koruduğunu incelendi. Sonuçlara göre neredeyse tüm VPN sağlayıcılar kullanıcılarının kişisel verilerini sızdırıyor. Sızdırmalar kullanıcıların hangi siteleri ziyaret ettiği gibi basit düzeyden hangi içeriğe ulaştığı gibi çok detaylı veri düzeyine kadar değişiyor. Araştırmacı grubun raporuna göre sızıntılar ağ operatörlerinin IPV6 protokolüne geçiş yapmaları ancak pek çok VPN sağlayıcının halen IPV4 kullanmasından kaynaklanıyor. Tabi HTTPS İnternet sitelerinin bu sızıntılardan etkilenmediğini belirtmeliyiz. Ayrıca araştırmacıların raporuna göre iOS cihazlarda kullanılan VPN'ler Android'de kullanılan VPN'lere göre daha az sızıntı yapıyor. main-qimg-2239c9b4c058d040dad9d74bb86d32f9 "Kullanıcıların anonim olmayı tercih etmeleri ve kişisel verilerinin güvenliklerine önem vermeleri için pek çok haklı nedenleri var" diyen Dr. Gareth Tyson(araştırmanın eşbaşkanı)  Özellikle baskıcı rejimlerden kendilerini korumak isteyen kullanıcılarla ilgili olduklarını ve bu kullanıcılar anonim olduklarını düşünürken aslında tüm erişimiçi aktivitelerini ve kimliklerini açık ediyor olabileceklerini belirtti.
müşteri hizmetleri
YORUMLAR
ali eren
ali eren - 4 yıl Önce

lasrik top isimli kardesim senle ozelden yazissak olur mu bisey soracam

Bir de
Bir de - 4 yıl Önce

Avrupa’da yaşayan internet kullanıcılarının %20’si, aktif olarak VPN kullanıyor. Avrupa da baskıcı rejimin daniskası var, hepsi it gibi devletten korkuyor burdaki gibi laylaylom değil. Kimse zaten ağzını açamadığı için, sorun yok gibi gözüküyor.

sakaryavardar
sakaryavardar - 6 yıl Önce

Lastik Top sana kesinlikle katılıyorum. Bu makale bana göre çöp.
Ayrıca IOS taki vpn'lerin android'ten daha güvenli olması da yanlış bir bilgi. her iki platform için hizmet veren VPN firmaları neredeyse aynı, ios'un daha güvenli olması için bir sebep yok. Sonuçta vpn firmasına cihazdan giden tüm networkünüzü veriyorsunuz. Vpn firması "aaaa bu iphone bunları saklamayalım" demez :)

Lastik Top
Lastik Top - 6 yıl Önce

Bilgide teknik hatalar var.

1. VPN hizmeti sağlayan firmalar, kullanıcıların Internet üzerindeki her hareketinin kaydını tutabilir. Girdiği websitesi, oynadığı online oyun, e-mail hesabı, vb.
2. IPv6 ile IPv4 ün VPN üzerinde güvenlik namına hiçbir etkisi yoktur. Teknik detayı fazla teknik kalır.
3. HTTPS, kullanıcı ile sayfayı sunan firmanın arasındaki veri alışverişini şifreler. VPN firması adres çubuğunda yazan her adresi görebilir, kaydedebilir, HTTPS olsa bile. HTTPS sadece websayfasına gönderilen yazı, şifre, foto vb. bilgileri şifreler. VPN sağlayıcı aradaki transferi kaydetse de içeriğini göremez. Dolayısıyla siz Youtube'a HTTPS olarak da girseniz HTTP olarak da girseniz VPN sağlayıcı tam olarak hangi videoyu ne zaman izlediğinizi sayfa adresi videosuna göre değiştiği için bilir. Ancak HTTPS bağlıyken, aynı sayfada kalmak suretiyle sayfa içerisinde yaptığınız aktiviteleri göremez.

VPN Hizmeti satın alırken mutlaka L2TP veya SSTP(tercih) desteği veren bir firma tercih edin ve en az Windows 7 SP1 kullandığınızdan emin olun.

Çok yüzeysel anlattım isterseniz detaya inebilirim. Öte yandan Türkiye'deki Internet Sağlayıcılar(örn. TTNet) hangi VPN'e ne zaman bağlandığınızı da bilir ama bağlandıktan sonra hayalet olursunuz. AMA eğer VPN bağlantınız L2TP veya SSTP desteklemiyorsa Internet sağlayıcınız çok rahat kullanıcı adı ve şifrenizi kaydedebilir zira bu 2 protokolden biri kullanılmıyorsa bu bilgiler düz metin olarak VPN sağlayıcıya iletilir, VPN'de oturum açıldıktan sonra herşey şifrelenmeye başlar(hayalet).