Wall Street Journal: Google, Android Tabanlı Bir Konsol, Uygun Fiyatlı Bir Telefon ve Android 5.0 Üzerinde Çalışıyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Wall Street Journal, Google’ın önümüzdeki dönem ya da yeni yılda karşımıza çıkaracağı projeler için bazı ipuçları verdi. Android için önümüzdeki ay küçük çaplı bir güncelleme bekleniyor. Radikal yeniliklerin ön görüldüğü asıl güncelleme ise kasım ayında dağıtıma sunulacak. Muhtemelen yeni bir Nexus telefonla tanıtılacak Andorid sürümünün ismi henüz netlik kazanmasa da “Key Lime Pie” neredeyse kesinlik kazandı denilebilir. Yeni sürüm hakkında oluşan bazı iddialar kısa süre önce gündeme taşınırken, Wall Street Journal da söz konusu gelişmeyi hazırladığı raporda teyit etti.

Key Lime Pie için iddia edilen önemli detay düşük donanımlı telefonlarda dahi rahatlıkla çalışabileceği yönünde. Özellikle giriş seviyesi telefonların neredeyse tamamı, orta seviyede konumlandırılan cihazların ise bir bölümü, Android cephesinde sunulan güncellemeden yoksun bırakılırken;  söz konusu gelişme de 2011 yılında tanıtımı gerçekleşen Android 2.3 Gingerbread’i hala en çok kullanılan Android sürümü yapıyor.

Bu noktada kaynak kodlarında sağlanacak optimizasyonlar sayesinde sistemde daha da bir akıcılık sağlanacak ve donanım üzerindeki yükü hafifletilecek. Tabi burada sorgulanması gereken nokta Google’ın nasıl bir güncelleme politikası izleyeceği. Değerlendirme yapmak ne derece doğru olur bilinmez ancak iOS işletim sistemindeki güncelleme stratejisi benimsenebilir. Apple bugün iPhone 3GS modeline de iOS 6 işletim sistemi sunuyor fakat birçok özellikten yoksun bir şekilde güncellemenin dağıtımını gerçekleştiriyor.

Oysa Andorid işletim sisteminde güncelleme politikası bu şekilde yürümüyor. En üst seviye telefonda da giriş seviyesi modelde de bugün Google’ın dijital asistan hizmeti Google Now’ı görebiliyoruz. Tabi bu noktada yapılanlar sadece bir değerlendirme, Google farkını ortaya koyarak ekosistemdeki tüm telefonlara da aynı özellikleri aktarabilir.

Wall Street Journal’ın hazırladığı raporda ilgimizi çeken bir diğer gelişme ise Google’ın ucuz bir Android telefon üretecek olmasıdır. Nexus markalı ürünler bugün Play Store’da bütçe dostu fiyatlardan satışa sunuluyor. Ülkemiz de dahil olmak üzere hala birçok pazarda Play Store’dan satış işlemi sağlanamazken, Google’ın gelişmekte olan pazarları hedef alan ve perakendeciler tarafından satışa sunulacak ucuz bir Android telefon üretmesi oldukça mantıklı görünüyor.

Raporda kaleme alınan diğer yeniliklere kısa değinecek olursak; akıllı saat projesi zaten uzun süredir gündemde olan bir gelişme. Google akıllı gözlükten sonra muhtemelen 2014 yılında akıllı saatini de tüketicilerle buluşturacak. Sosyal akışlı medya oynatıcısı görevi yürüten Nexus Q’nun yılın son bölümünde yenileneceği ve artırılan teknik özelliklerin yanı sıra fiyatın daha makul seviyeye çekileceği de konuşuluyor. Değineceğimiz son detay da ise; Google , OUYA’nın (Android tabanlı oyun konsolu) sağladığı başarı sonrası gözünü konsol cephesine dikti. WSJ’na göre arama motoru devi Android işletim sistemi ile çalışan bir konsolun hazırlıklarını yapıyor.

kaynak: androidbeat

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!