WhatsApp görüntülü arama ses gitmiyor

Andronova
6 Minimum Okuma

WhatsApp görüntülü arama ses gitmiyor sorunu bir dönem kullanıcılarının canını çok sıktı. Görüntülü görüşme yapmak için kulaklık kullanmak zorunda kaldılar.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

WhatsApp görüntülü arama yaparken ses karşı tarafa gitmiyor veya görüntü gidiyor ama ses gitmiyor şeklinde sorun çıkanlarda genelde yazılım tarafında sorun yaşandığını düşünüyoruz. Tabi donanımda değişime gidildiği de oluyor.

WhatsApp görüntülü aramada ses gitmiyor sorunuyla şahsen 3 cihazda karşılaştım. Çoğunlukla iPhone 5, iPhone 5s ve yanlış hatırlamıyorsam iPhone 6′ da görülen ses sorunu hala devam etmekte. Yazımızda, önce uygulamayla alakalı kısa bir açıklama yapacağız ve sonrasında bu hatayla alakalı yapılabilecek işlemleri sıralayacağız.

WhatsApp ses sorunu

WhatsApp, dünya genelinde milyarlarca insan tarafından kullanılan en popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından biridir. Ancak, bazen kullanıcılar WhatsApp üzerinden sesli arama yaparken sorunlarla karşılaşabilirler. Bu sorunların en yaygın nedenleri arasında kötü internet bağlantısı, cihaz sorunları veya uygulama ayarları yer almaktadır. Bu makalede, WhatsApp ses sorunları neden oluşur ve bu sorunların nasıl çözülebileceği hakkında bilgi verilecektir.

Başlıktan da anlaşılacağı gibi, WhatsApp kullanıcıları arasında yaygın olarak yaşanan bir sorun, WhatsApp ses sorunu. Birçok kullanıcı, WhatsApp aramaları ve sesli mesajlarında sorunlar yaşadıklarını bildiriyorlar. Bu sorunlar, sesli mesajların kesintili olması, aramaların donması veya bozuk seslerle karşılaşılması gibi farklı şekillerde ortaya çıkabiliyor.

Bu sorunun birden fazla nedeni olabilir. Bunlardan bazıları şunlar olabilir:

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
 1. İnternet bağlantısı sorunları: WhatsApp aramaları ve sesli mesajlar için yüksek hızlı bir internet bağlantısı gereklidir. İnternet bağlantısındaki bir kesinti veya yavaşlama, ses kalitesinin düşmesine veya kesilmesine neden olabilir.
 2. Cihaz sorunları: WhatsApp ses sorunları, kullanılan cihazla da ilgili olabilir. Örneğin, hoparlörlerin bozulmuş olması veya mikrofonun çalışmaması, WhatsApp aramaları ve sesli mesajların doğru şekilde
 3. Uygulamaya gelen güncelleme: Çıkan yeni sürümlerden sonra bazen bazı cihazlarda uyum sorunu yaşanır. Bunun anlaşılması adına, farklı sürümlerle uygulamayı test etmek gerekiyor.
 4. Telefona gelen güncelleme: Burada da yine yukarıdaki durum oluşuyor. Sürüm yükseltmelerinden sonra uygulamaların çakışmaları veya uyumlu çalışmama durumları yaşanır.

WhatsApp ses gitmiyor sorunu çıkma sebepleri

 1. Uygulamada güncellemeden sonra çıkabilir.
 2. Telefon yazılımının yetersizliği veya uyumsuz bir durumunda görülebilmekte.
 3. Mikrofonun değiştirilmesi çözüm getirebiliyor.
 4. Cihazın formatlanması.
 5. Sıfırdan yazılım atma.
 6. Hiç bir işlem yapmadan kulaklık kullanmak yeterli gelebilir.
WhatsApp görüntülü arama ses gitmiyor
WhatsApp görüntülü arama ses gitmiyor

WhatsApp görüntülü arama ses neden gitmiyor

WhatsApp’ ta görüntülü arama yaparken karşı tarafın görüntüsü ve sesi size sorunsuz geliyor ama sizin sesiniz gitmiyorsa, tahmini telefonla WhatsApp arasında yazılım uyumsuzluğu bulunmakta. Bu sorun, çoğunlukla bazı iPhone modellerde görülmekte.

Peki iPhone 7′ de ve iPhone 8′ de görüntülü aramada sorun çıkmıyor mu diye merak edenlerden veya başınıza geldiğini söylüyorsanız o zaman belki bu durum bir ilk olabilir. Pek bu şekilde bir durumla karşılaşmadık ama testlerde soruna geçici bir çözüm bulduk.

Sorun çoğunlukla, iOS telefonlarda çıktığını gördük ve hem uygulama geliştiricisiyle hem de Apple ile iletişime geçip de sorununa bir yanıt vereni görmedik.

WhatsApp görüntülü aramada ses gitmiyor çözümü

WhatsApp’ ta görüntülü konuşmada sesiniz karşı tarafa gitmiyorsa ya da karşı tarafın sesi gelmiyorsa aşağıdaki adımları deneyiniz. Bu adımlar çözüm sağlamazsa büyük ihtimal sıfırdan yazılım yüklenmesi gerekiyor. Ama hiç uğraşmayın kendinize iyi bir kulaklık alıp devam edin. Evet yanlış duymadınız kulaklıkla görüntülü aramada ses karşı tarafa gidiyor.

Şunları kontrol edelim:

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
 • Whatsapp uygulamasını kaldırıp cihazın ön belleğini temizleyiniz. Temizleme uygulaması kullanabilirsiniz.
 • Tekrar uygulamayı yüklediniz ve sorun varsa cihazda farklı bir hattı takıp deneyiniz.
 • Whatsapp’ tan çıkış yapıp tekrar giriş yapıp deneyiniz.
 • Whatsapp izinlerini kontrol ediniz.
 • Üçüncü parti uygulamalarını deneyiniz. Bazı uygulamalarda tüm sosyal ağları ve Whatsapp’ ı bir uygulama üzerinden çalıştırma bulunmakta.
 • Sıfırdan işletim sistemini yükleyiniz. Yani güncelleme değil sıfırdan.
 • Whatsapp ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Son öneri kulaklık ile kullanınız.
 • Boşuna servislerin kapısını çalmayınız. Bu sorun servislik bir durum değil. Ama mikrofonu değiştirip çözüldü diyenle de karşılaştık.
sesim neden gitmiyor
WhatsApp ses gitmiyor
iphone sesim gitmiyor
WhatsApp görüntülü görüşmede ses gitmiyor

Ses gitmeme sorunu tüm telefonlarda çıkabilir

WhatsApp görüntülü arama ses gitmiyor ise önerdiğimiz adımları deneyerek iletişim için yorum bırakabilirsiniz.

Uygulama, Türkiye dahil dünya genelinde çoğu ülkede en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olma özelliğini sürdürüyor. Hatta git gide büyüyor ve internet olan tüm telefonlarda yüklü dahili bir uygulama gibi olmayı başardı. Cep telefonu ve interneti olan çoğu kullanıcının telefonunda bu uygulamabulunmakta. Aktif olarak her yaştan kullanıcısı olan WhatsApp, Facebook tarafından satın alındıktan sonra çok sayıda yeniliğe ulaştı. 

WhatsApp’ ın en büyük yeniliği tabi ki görüntülü arama oldu. Yıllarca sitemizde bu yeniliğin çoktan gelmesi gerektiğini bahseden çok sayıda haber yayınladık. Facebook, kendi uygulamasında çoktan bu hizmeti verirken neden WhatsApp’ ta vermediğine yer vermiştik. Sözün kısası bu uygulamada görüntülü arama kullanıcılar için büyük önem arz etmekte.

WhatsApp görüntülü arama ses gitmiyor adlı konumuzun kısa özeti: Güncelleme yapıldıysa ve sorun ondan sonra yaşanmışsa, iTunes kullanılarak yeniden yazılımı yükleyin. Sonradan kurduğunuz uygulamaları da teker teker kaldırarak deneyin.

Sonraki öneri konumuz: WhatsApp çevrimiçi iken çevrimdışı görünmek

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir