Whatsapp iki adımlı doğrulama nedir nasıl açılır?

Andronova
3 Minimum Okuma

Dünya'nın en büyük mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, kullanıcılar için güvenliği bir üst seviyeye çıkaran yeni şifreleme yöntemi olan iki adımlı doğrulama nedir inceleyelim.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Whatsapp, güvenlik ve gizliliği için üst düzey yeni bir şifreleme yöntemi iki adımlı doğrulama özelliği yayınladı. Şifre koymak adına bir çok uygulamanın eskiden beri kullanıldığını biliyoruz. Eskiden de gündeme getirilen neden kendi içerisinde böyle özellikler olmuyor eleştirisi zamanla yerini buna dönük çalışmaların ortaya çıkmasına vesile oldu. Yazımızda iki adımlı doğrulama nedir nasıl kullanılır kısa kısa açıklamalarımız olacak.

Bundan sadece 10-15 yıl önce hayatımızın en önemli iletişim aracı olan SMS (kısa mesaj servisi), akıllı telefon devrimiyle birlikte yerini internet üzerinden mesaj göndermeye yarayan uygulamalara bıraktı. Bu mesajlaşma uygulamalarından olan Whatsapp, gerek neredeyse tüm akıllı telefon işletim sistemlerine olan desteği ve tüm platformlarda kullanılabilme imkanı, gerek sunduğu özellikler ve kullanışlılığıyla kullanıcıların gönlünde bir taht edinimş durumda ve üstelik ücretsiz olarak indirilebiliyor. Tüm bunlar bir araya gelince şuanda Dünya genelindeki kullanıcı sayısı 1.2 milyara ulaşmış olan Whatsapp, kullanıcılarının güvenliği ve gizliliği için de önemli adımlar atmaya devam diyor.

İlk olarak şifreli mesajlaşma imkanıyla gelen ve giden tüm mesajların şifrelenmiş olarak veri tabanında saklanmasını sağlamıştı. Şimdi ise yayınlanan yeni güncelleme ile iki adımlı doğrulama diğer adıyla Two-step verification yöntemiyle çalınan veya başka sebeplerden ötürü hattınıza yeniden kullanma ihtiyacı duyduğunuz durumlarda tüm bilgileriniz güvenlik altına alınmış oldu.

Whatsapp iki adımlı doğrulama nedir nasıl açılır?

Malum Whatsapp kullanıcılarının çoğu verilerini otomatik olarak yedekliyor ve sim kartınızla aktivasyon yapılacak bir telefonda tüm mesajlarınız tekrar geri yüklenebiliyor. Bu aşamada iki adımlı doğrulama şifresinini girilmesi mecburiyeti de oldukça önemli. Hatta bu şifreyi sadece ilk kurulum sırasında değil, telefonu uzun süre kullanmadığınız ve whatsapp aracılığıyla size mesaj yazıldığında ekran kilidini açtığınızda da sorabiliyor ki bu da gayet güzel bir durum. 

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Whatsapp iki adımlı doğrulamayı açmak için yapmanız gereken şeyler şöyle;

whatsapp iki adımlı doğrulama

  1. Whatsapp uygulamasından sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayarak Ayarlar menüsüne girin ve oradanda Hesap bölümüne girin.
  2. Hesap bölümünde İki adımlı doğrulama bölümüne girerek etkinleştirme işlemini yapabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken şey, şifrenizi unutmanız halinde size gelecek olan doğrulama kodu için gireceğiniz email adresinin doğru olması. Aksi takdirde Whatsapp uygulamasına erişiminiz olmayacaktır.

Ve eğer iki adımlı doğrulama özelliğini aktif ettiyseniz ve daha sonradan tekrar devre dışı bırakmak isterseniz, iki adımlı doğrulamayı 1 hafta süreyle tekrar etkinleştiremeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Eğer güvenliğe önem veriyorsanız bu özelliği kullanmanızı tavsiye ederiz.


Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 23:19

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir