WhatsApp Kullanım Engeli İçin Ne Yapılmalı?

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

WhatsApp kullanım engeli: Bir dönem WhatsApp’ ı kullanması yasaklandı sorunu için ne yapmalıyım diyenlerin sayısı baya vardı. İçeriğinde destek için iletişime geçilmesi öneriliyordu. Lakin pek olumlu dönüşler yapılmıyordu.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Bu sorunu yaşayanların ne yapacaklarını bilmediklerini görüyoruz. Esasında burada pek yapacağınız bir şey kalmıyor. Önemli olan hesabın yasaklanmasına neden olan şeyin ne olduğunun bilinmesi.

Başlıkta yazılan sorunu çok daha önce farklı bir başlık ile yayına almıştık. Lakin bu başlık şimdilerde değişmiş gibi duruyor. Tabi telefon modellerine göre uyarı metni değişmiyor ise başlık değişti.

WhatsApp kullanım engeli, topluluk kuralları denilen katı kurallardan birinin ihlalle uğraması sebebi ile telefon numarasının geçici veya kalıcı olarak yasaklanmasına verilen ad. İtiraz için herhangi bir başvuru seçeneği verilmediği takdirde büyük sorun yaşandığı anlamını taşır. Mail olarak talep gönderimlerinde büyük ihtimal yanıtsız kalacağını düşünüyoruz.

WhatsApp Kullanım Engeli Sorunu

Kullanım sorunlarından biri olan medya indirme hatası ve hesap kullanıma yasaklama sorunu için ayrı ayrı sebeplerden oluşan bir paylaşımı yazı devamında bulacaksınız.

Önce WhatsApp kullanması neden yasaklandı sorusuna yanıt vereceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

WhatsApp yasaklamalarına yönelik uygulanan yaptırımlardan bazılarını geçmişte okumuştuk. Diğer kullanıcıların rahatsız edilmesinin dışında topluluk kurallarına uymayan gruplara katılımlarda hoş görülmüyordu. Bu dahi kapatılma sebepleri arasında yer alıyordu.

Hesabın yasaklanmasına yönelik şimdilik aklımıza gelenleri aşağıya ekliyoruz.

 • Virüslü dosya paylaşımı veya dolandırıcılık içeren içeriklerin paylaşılması.
 • Birden çok kullanıcının haklı yere şikayet etmesi.
 • Aşırı şekilde toplu paylaşımların yapılması. Kişiler şikayet etmese dahi yoğun kullanımlarda bir süre kısıtlama uygulanma olasılığı var.
 • Sıkıntılı gruplara üye olma ve grup yaptırıma uğradığında katılımcılarında etkilendiği zamanlar vardır.
 • Şüpheli davranışlarda bulunan hesaplar.
WhatsApp kullanmasi yasaklandi 2
WhatsApp’ ı kullanması yasaklandı ne yapılmalı?

WhatsApp Yasaklandı Ne Yapmalıyım?

Yasaklanan WhatsApp için yapılacak pek bir şey bulunmuyor. Tabi itham edilen hesabın söz konusu şeyi yapmamış olması durumunda itiraz sürecine göre beklemek gerekiyor. Mesela bir gruba yeni katıldınız ama grubun sıkıntılı olduğunu bilmiyordunuz ve bu grupta herhangi bir yanlış paylaşımda bulunmadığınız durumlarda yardım talebinde bulunmanız mümkündür.

Uygulanan yaptırımlara yönelik size itiraz seçeneği sunulmuyor ise, WhatsApp destek maili üzerinden bağlantıya geçin. İlk hafta dönüş olmadığı takdirde bu talebi tekrarlayın.

Bazen yasaklamalar gün içerisinde oluşan bir aksaklıkla da ortaya çıkıyor. Herhangi bir şey yapmadan beklendiğinde kendi kendine düzeldiği de oluyor. Belki test adına başka bir telefonda WhatsApp hesabınızı açmaya çalışmanız yararlı olacak.

Yaptırımların bir kısmı internetle de alakalı oluyor. Gün içerisinde kullandığınız bağlantılar dışında bir bağlantı ile hesabınıza ulaşmaya çalışın. Yine test adına aşağıdaki adımlar denenmesi gerekiyor.

Destek butonuna basıp talep gönderme alanı açılmayanlar için telefonlarını yeniden başlatmalarını öneriyoruz. Duruma göre başka bir telefonda oturum açmaya çalışın.

Android Telefon Kullanıcıların Deneyeceği Adımlar

Farklı bir telefonla veya iPhone ile denenmesi önerilir. Ondan sonra aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Uygulamalar alanına cihaz ayarlarından ulaşın,
 • WhatsApp yazanı bulun ve içeriğine girin,
 • Güncelleme kaldırmayı ve önbellek temizlemeyi çalıştırın,
 • WhatsApp’ ı açın ve kontrol ettikten sonra hala aynı şekilde ise bu seferde yukarıdaki bölümde bulunan diğer seçenekleri çalıştırın.

iOS Kullanıcılarının Uygulayacakları

Yine bu sistemde de farklı işletim sistemine sahip telefonlarda hesabınızı test etmeniz gerekiyor. Sonrasında ise yine aşağıdaki sıralamayı uygulayacağız.

 • Telefonun ayarlarında genel kısmına girin,
 • Sıfırla ve aktar alanını açın,
 • Tekrar sıfırla yapın,
 • Karşınıza çıkanlardan ağ olanı sıfırlayın,
 • Deneyin ve sonrasında tüm ayarlar sıfırlanması gerekecek.

Başka telefonlarda telefon numarasını deneyen kullanıcılar eğer sorun yaşamadığını görüyor ise, yukarıdakiler denendikten sonra duruma göre fabrika yarına cihazlarını döndürmeleri gerekecek.

WhatsApp kullanmasi yasaklandi 1
WhatsApp kullanım engeli

WhatsApp İndirme Sorunu

İndirilemedi uyarısı bir belge veya görsel indirmede karşımıza çıkıyor. Bunun dışında video indirilemedi şeklinde de çıkmakta. Yani ne gönderiyorsanız alınan mesaj farklı olmakta.

Geçen yıllarda geceye doğru 1 saat kadar süren indirilemedi sorunu Türkiye kullanıcılarının çoğunu etkilemişti. Biz bununla geçmiş yıllarda yine karşılaşmıştık ve gerekli bilgilendirme yazısını yayınlamıştık.

Bu sıkıntıyla alakalı mıdır bilemiyoruz ama geliştirici tarafında kısa süre önce Corona nedeniyle oluşan yoğunluktan dolayı veri merkezinde gerekli çalışmaların yapıldığını ve kimse sıkıntı yaşamayacağı söylenmişti.

WhatsApp İndirilemedi İçin Öneriler

Uygulama kullanımında bir sıkıntı gibi durmuyor. Olsaydı mesajlarda gitmezdi. Tahmini sunucu yoğunluğu ya da bir çalışma yapıldı. Lakin iletişimde kesilme görülmedi. Gönderiler ön izleme şeklinde karşımıza çıkıyor. Üstüne dokunduğunuzda indirme hatası alıyorsunuz.

Burada sanki kişiden çıkıyor ama askıda kalıyor gibi bir durum var. İşlem yarıda kalıyor ve görsel indirilirken bağlantı yapılamıyor gibi görülme durumu mevcut.

Kesin değil ama kişide çıkan sorunlarda yapılacakları sıraladık.

 • İnternet sıkıntısı için farklı bağlantılarla denemenizi öneririz.
 • Cihazın kapatılması ve başkalarında da var mı bakılması.
 • Dosya boyutu daha küçük olan bir şeyi gönderin.
 • Birden fazla kişiyle test edin ve VPN üzerinden bağlanarak kontrol edin.
 • Web WhatsApp veya bilgisayar uygulaması ile deneyelim.
 • Cihazın tarihi doğru mu ve boş alan yeterli mi gerekli kontrolleri uygulayın.

Çok sık yapacağınız denemelerde hesabınıza yönelik kısıtlamalar uygulanır. Bundan dolayı anlamadan her işlemi yapmayınız. Unutmadan çok sık mesaj ve paylaşım yapan kişiler bazen şikayetler sebebiyle kısıtlama aldığı oluyor.

Çıkan sıkıntı ülke genelinde, dünya genelinde ve kişi bazlı görülebiliyor. Bundan dolayı sorunun boyutuna göre hareket ediniz.

Unutmadan 5-6 kez üst üste indirme butonuna bastığınızda indirilemedi uyarısı kalkabiliyor.

WhatsApp kullanım engeli için bildiklerimizi sizlerle paylaştık. İndirme hatası içinde hemen hemen uygulayacağınız tüm adımları bu içeriğimizde paylaştık.

WhatsApp son görülme açık ama görünmüyor yazısına da bir göz atmanızı öneriyoruz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir