WhatsApp Mesajların Okunmasını Engelleme

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

WhatsApp uygulamasında sohbet mesajlarının okunmasını engellemek için ne yapmalıyım? Haberimizde önerdiğimiz adımlarla az da olsa bir güvenlik oluşturabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Eski Yahoo çalışanları Biran Acton ve Jan Koum tarafından Ocak 2010’da piyasaya sürülen whatsapp, dünyanın birçok ülkesinde en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olmuştur. Türkiye’de de epey kullanıcısı olan WhatsApp kullananların en çok merak ettiği konulardan biri mesajların başkaları tarafından okunup okunmadığıdır.

WhatApp’a ilk üyellik forumunda e posta ve telefon numarası istediği için mesajlaşmaların başkaları tarafından okunabilmesi güçlü bir ihtimaldir. Peki, uygulama mesajlarının üçüncü kişiler tarafından okunmasına karşı nasıl önlem alınabilir?

Başkalarından gelen paylaşımların virüs bulaştırma olasılığı için kesinlikle bir koruma kullanılmasını öneriyoruz. Uzun bir zamandır hesaba girenlerin tespit etmek mümkün olabiliyor.

WhatsApp Mesajlarınızı Okunmaktan Engelleme: Gizlilik ve Kontrol

WhatsApp, popüler bir mesajlaşma uygulaması olmakla birlikte, bazen kullanıcılar mesajlarını okunmaktan korumak veya belirli kişilerin okumasını engellemek isteyebilirler. Bu yazıda, WhatsApp üzerinde mesaj okunmasını engelleme konusunda kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını ve gizlilik önlemlerini ele alacağız.

**1. Son Görülme Zamanını Gizleme:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 • WhatsApp, genellikle kullanıcıların son görülme zamanını gösterir. Bu durumu gizlemek için Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Son Görülme bölümünden ayarları değiştirebilirsiniz.

**2. Okundu Bilgisini Kapatma:

 • Okundu bilgisini kapatmak, karşı tarafın mesajınızı okuyup okumadığını bilmesini engeller. Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Okundu Bilgisi bölümünden bu özelliği kapatabilirsiniz.

**3. Grup Sohbeti Hesapları:

 • Grup sohbetlerinde, herkesin birbirinin mesajlarını görebileceği bir ortam vardır. Özel konuşmalardan daha dikkatli olunmalıdır.

**4. Kişiye Özel Paylaşım Kontrolü:

 • Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Durum bölümünden, belirli kişilere durum, profil fotoğrafı ve hikaye paylaşımınızı sınırlayabilirsiniz.

**5. Sohbet Şifreleme:

 • WhatsApp, sohbet şifreleme özelliği sunar. Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Şifreleme bölümünden şifreleme ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

**6. Belirli Kişilerin Mesajlarını Engelleme:

 • Belirli kişilerin size mesaj göndermesini engellemek için, sohbet penceresine gidin, üç noktalı menüden Ayarlar > Engelle seçeneğini kullanabilirsiniz.

**7. Gizli Sohbet Modu:

 • Gizli sohbet modu, belirli bir sohbetin şifrelendiği ve telefonunuzdan kaybolduğu bir modudur. Bu modu etkinleştirmek için sohbet penceresine gidin, üç noktalı menüden “Gizli Sohbet” seçeneğini kullanabilirsiniz.

**8. Bilinçli Mesaj Paylaşımı:

 • Hassas bilgiler içeren mesajları dikkatli bir şekilde paylaşmalısınız. Gereksiz veya kişisel bilgileri içeren mesajları paylaşmaktan kaçının.

**9. Güvenli İletişim:

 • Kimiyle iletişim kurduğunuz konusunda dikkatli olun. Güvenmediğiniz kişilere kişisel bilgilerinizi paylaşmaktan kaçının.

**10. Güncel Yazılım Kullanımı:

 • Uygulamanızı güncel tutmak, güvenlik ve gizlilik açısından önemlidir. WhatsApp’ın güncel sürümünü kullanarak güvenlik güncellemelerinden faydalanabilirsiniz.

WhatsApp Şifreleme Güvenlik Önlemi

WhatsApp mesajlarının başkaları tarafından okunmasını istemeyen kullanıcıların yapması gerekenler şunlardır:

 • WhatsApp yedeklemesi kaldırılmalı, mevcut yedekler silinmelidir.
 • Telefonun ayarlar kısmından WhatsApp bildirimlerinin kilit ekranında görünmesini engelleyecek ayarlar yapılmalıdır.
 • Whatsapp’ın web sürümünde açılan bütün oturumlarından çıkış yapılmalıdır.
 • İki adımlı doğrulamayı açınız.
 • WhatsApp şifreleme uygulaması kullanabilirsiniz.

Whatsapp iki adımlı doğrulamayı açma: Whatsapp uygulamasından Ayarlar / Hesap / İki adımlı doğrulama. Bu güvenliği açıp 6 haneli şifreyi belirleyiniz. Buradaki e-posta adresine de güncel eriştiğiniz bir mail adresini yazınız.

WhatsApp mesajların okunmasını engelleme
WhatsApp mesajların okunmasını engelleme
WhatsApp Web nasıl kapatılır?
WhatsApp mesajların görünmesini engelleme

Eğer iki adımlı doğrulama şifresini unuttursanız, bir şey yapmadan 1 hafta sonra otomatik açılacaktır. 

WhatsApp WEB’e Dikkat!

Telefonda şifre olması durumunda mesajların üçüncü kişiler tarafından okunabilmesi için değişik yöntemlere başvurulmaktadır. Whatapp web de mesajların başkası tarafından okunabilmesi için kullanılan yöntemlerden biridir. Yaklaşık 2 yıl önce çıkan WhatApp’ın web sürümü telefon girişi olmaksızın WhatsApp’a girebilme imkanı sunmakta. Hal böyle olunca telefon sahiplerinden habersiz WhatsApp web sürümünde açılan oturumlar sayesinde mesajlar başkaları tarafından okunabilmektedir.

Mesajlaşmalarının WhatsApp Web aracılığı ile başkaları tarafından okunmasını istemeyen kullanıcıların öncelikle WhatApp ayarlarına girmesi gerekmektedir. Akabinde WhatsApp web seçeneğine tıklayıp “tüm bilgisayarlardan çıkış yap”a tıklanmalıdır. Bu sayede önceden açılmış olan bütün web oturumları kapatılmış olur.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir