WhatsApp şifreleme ne kadar güvenli

WhatsApp ne kadar güvenli? WhatsApp' ta şifreleme nasıl yapılır? WhatsApp mesajları nasıl şifrelenir? WhatsApp şifreleme ile güvenliği ne kadar sağlıyor?

WhatsApp şifreleme ne kadar güvenli
müşteri hizmetleri

WhatsApp yakın zamanda çıkardığı yenilik ile gelişmiş güvenlik sistemi uçtan uca şifrelemeyi devreye almıştı. Bu yenilik ile sizin ve karşıdaki mesajlaştığınız kişi arasında oluşan güvenlik duvarı. Bu özellikten yararlanabilmeniz için her iki tarafta WhatsApp uygulamasının son sürümünü kullanıyor olması gerekiyor.

Çoğu mesajlaşma uygulaması mesajlaşma güvenliğini sizinle ve kendi sistemleri arasında şifreler. Yani uygulama üreticisi de verilere ulaşabilir. Ama WhatsApp, uçtan uca şifreleme yöntemi ile sizin ve mesajlaştığınız kişi arasında görüntülenebilir. Yani verilere ulaşılsa dahi veriler düzgün şekilde görüntülemez.

WhatsApp çıkardığı bu güvenlik, iki tarafta bulunan özel keyle paylaşımları görüntüler. Örnek her hangi biri sizin WhatsApp yedeğinize ulaşsa dahi, bu yedeği kullanamaz. Tabi WhatsApp %100 güvenilir desede, malum kul yapımı. :) 

Uçtan uca şifreleme ile WhatsApp dahi yazışmalara ulaşamıyor. Önceki şifrelemelerde bazı programlar ile bu yedekler açılabiliyordu. Şifrelenmiş WhatsApp dosyaları bile açılabiliyordu. Ama şauan için mümkün değil diye bir bilgi yer almaktadır.

WhatsApp yedeği okunabilmesi için özel bir key' e ihtiyacı var. Bu key ikili arasında kullanılan cihazda bulunmaktadır. Yani cihazlar ele geçerse kilitli olsa dahibilgilere ulaşılabilir. Detaylara WhatsApp uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır nedir haberimizden ulaşabilirsiniz.


WhatsApp şifreleme ne kadar güvenli !

WhatsApp şifreleme ne kadar güvenli
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 14:06
müşteri hizmetleri
YORUMLAR

Teknoloji haberleri