WhatsApp son görülme görünmüyor gizleme sorunu

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Kullanıcıların aktif olup olmadığını anlamak adına kullanılan özelliklerden biri son görülme. Lakin WhatsApp son görülme görünmüyor şeklinde yardım isteyenlere oluyor. Çok sık yazan olmasa da hesap sorunlarından biri gibi duruyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

İçerikte son görülmeyi kapatma ve görünmeme sorununa yanıt arayacağız.

WhatsApp son görülme gözükmüyor şikayetlerinde öncelikle şunlara bir göz atalım:

 • Gün içerisinde yaşanan olumsuzluklara bakmanız gerekiyor. Bulunduğunuz şehirde ve başka şehirlerdeki kullanıcıların aynı durumla karşılaşıp karşılaşmadığının araştırılması gerekiyor.
 • Telefonun uzun bir süre açık kalması veya sistemde yaşanan bir problemden kaynaklı olması mümkün. Aç kapa yapın.
 • İnternet bağlantınızı değiştirerek deneyin.
 • Son görülmeyi kapatın testten sonra tekrar açın. Çoklu kullanıcılarla deneyin.

WhatsApp son görülme özelliği

Son görülmeyi daha çok rahatsız edilmek istemeyenlerin tercih ettiği bir özelliktir. Acil olmadığı sürece uygulamayı kullanmak istemeyenlerin arka planda önemli olanlara dönüş yapıldığı bir kullanım şeklidir.

Gizlilik ayarları üzerinden yapılan bu ayarları sizler için resimli bir anlatım şeklinde sunuyoruz. Hata alanlara yazı devamında yapmaları gerekenlerden bahsedeceğiz.

WhatsApp üzerinden kullanıcılar, kimin en son ne zaman uygulamaya giriş yaptığını veya göndermiş olduğunuz bir mesajı karşı tarafın ne zaman okuduğunu görebiliyoruz. Bazı kullanıcılar okundu bilgisini ve uygulamaya ne zaman kullandığını gizlemek isterler. WhatsApp bu şekilde ayarlar üzerinden kullanıcıların isteğine bırakmıştır. Uygulama kullanıcıları eğer son görülmeyi ve okundu bilgisini kapatmak isterlerse ayarlar menüsü üzerinden bu işlemi gerçekleştirmeleri mümkün.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Aşağıda resimli anlatım şeklide sizler için hazırladığımız görsellere bakarak bu adımları uygulayın.

Whatsapp son görülmeyi kapatma adımları

Şu an için geçerli başlıklar aşağıdaki gibidir. iPhone kullanılarak alınan görseller son sürümden alınmıştır.

Son görülme kapatma işlemi şu şeklide yapılmakta:

 • Uygulamanın ayarlar kısmında hesap adlı başlığa girin,
 • Sonra gizlilik ve son görülmeye geçin,
 • Herkesin görmesini isterseniz ilk seçenek,
 • Kişileriniz, şunlar haricindeki kişiler veya hiç kimsenin görmemesini seçerek gerekli adımları tamamlayacaksınız.

Herkese kısıtlama uyguladığınızda kimse sizin en son ne zaman uygulamaya giriş yaptığınızı göremez.

WhatsApp son gorulme gozukmuyor 1
WhatsApp son görülme gözükmüyor gizleme sorunu
WhatsApp son gorulme gozukmuyor 2
WhatsApp son görülme görünmüyor

Son görülme gözükmüyor sorunu

Son görülme görünmüyor meselesinde öncelikle en üsteki maddelerin incelenmesi gerekmekte. Oluşan geçici problemlerin kendiliğinden düzelmesi mümkün olduğundan dolayı önerilerimizin dışına çıkılmaması önemlidir. Çok fazla denemelerden sonra kendi kendinize bir kısıtlama getirmeniz mümkün.

Yukarıdaki sıralamanın uygulanmasından sonra kesinlikle farklı bölgelerdeki arkadaşlarınızla deneme yapınız. Örnek belli kullanıcıların görmesi sağlanarak test edilmeli. Özellikle bir kaç kişide yaşanıyor ise, sizi engellemiş olmaları veya kendileri son görülmelerini kapattıklarından sıkıntı yaşanması mümkündür. Arkadaşımın son görülmesini göremiyorum diyenlerin bu iki olasılığı düşünmeleri gerekir.

WhatsApp son görülme görünmüyor için yapacaklarınız

Telefonun yeniden başlatılmasından sonra tarihin kontrol edilmesi gerekiyor. Yanlışlık olduğunda bir çok işlevin çalışmadığını görürsünüz. Yine de aşağıya eklediklerimizin kontrol edilmesi de gerekiyor.

Şunları bir deneyelim:

 • Tarihte yanlışlık yoksa boş alanınız yeterli mi diye kontrol edin. Hem uygulamaların hem sistemin rahat şekilde çalışması adına belli bir boş alana ihtiyaç duyulmakta.
 • Belli kişileri seçerek karşılıklı deneme yapın.
 • Sonradan kurduklarınızı kaldırarak deneyin.
 • Uzun zaman açık olan telefonların sistemlerinde sorun yaşandığı oluyor. Haftada bir iki kez de olsa kapat aç yapmanızı öneriyoruz.
 • Uygulamaya veya telefona gelen bir güncelleme olmuşsa belki bu sebeptir.
 • Telefondan uygulayacağınız bir kaç seçenek olacak.
 • Hesabınızın kontrol edilmesi ve herhangi bir kısıtlamaya maruz kalıp kalmadığınıza bakmanız gerekiyor.

iPhone’ da son görülme gözükmüyor için atacağınız adımlar

İçeriğin geneli bir çözüm sunmakta. Buradakiler ise iOS için özel bir adımdır.

Telefonun ayarlarındaki genel bölümünde yer alan sıfırla ve aktarmaya girip sıfırlaya dokunun, açılacak alandan önce ağ ayarlarının sıfırlanması ve sonrasında denedikten sonra tüm ayarları sıfırlayın.

Bundan sonra yeniden başlatıp gerekli internet bağlantınızı yapın.

Son görülme Android’ de görülmüyorsa yapacağınız adım

Telefonunun Samsung ise, uygulamalar bölümünden WhatsApp seçeneğini bulmanız gerekiyor. İçeriğinde ise önbellek seçeneğine dokunun ve son görülmeyi test edin. Eğer işe yaramazsa o zaman diğer seçeneklere yönelin. Örnek güncellemenin kaldırılması.

Yukarıdakiler biz bir çok problemde kullandığımız adımlardan bazılarıdır. Yazı devamında ise olası bir yaptırıma maruz kalıp kalmadığınızı kontrol edeceğiz.

WhatsApp hesabının yaptırıma uğraması

Herhangi bir şeyin aşırı yapılmasından sonra sistem tarafından uygulanan yaptırımlar vardır. Bunlar arasında insanları rahatsız edecek şekilde kullanımlarda yer alır. Ya da uygulamada peş peşe yaptığınız bir şey sizi şüpheli duruma sokması.

Ceza ve şüpheli durumların testi için şu adımları deneyin:

Uygulamanın ayarlarında herhangi bir değişime izin verilmez. En azından önemli özelliklerin değiştirilmesine izin verilmeme olasılığı bulunuyor. Bunun için WhatsApp hesabınızdaki açıklama alanına bir kaç kelime yazın veya değiştirmeye müsait seçenekleri değiştirerek deneyin.

WhatsApp son görülme gizleme sorunu yaşayanlarında aynı adımlardan yararlanmaları gerekiyor.

WhatsApp reklam mesajları adlı haberimizi okumak ister misiniz?

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir