Windows 10' dan Chromium nasıl kaldırılır

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Bilgisayarın tarayıcısına virüs bulaştığında çok sayıda sorunla karşılaşılabiliyor. Reklam açılması, veri çalınması ve dahası. İşte Windows 10 Chromium nasıl kaldırılır?

Ad imageAd image

Chromium web tarayıcısı, açık kaynaklı bir tarayıcı olmakla birlikte Google tarafından sunulmaktadır. Ancak burada Chromium ile Chrome ile karıştırılmamalıdır. Çünkü oldukça farklılar. En büyük farkından biri de açık kaynak kodlu olmasıdır. Ancak bu durum, kötü amaçlı yazılım yazarlarının ellerine düşerek, benzer tarayıcılar oluşturulmaya çalışıldı.

Durum böyle olunca insanlar Chromium kaldırılma yöntemlerini araştırdı. Çünkü hem yasal sürüm hem de olası karşılaşabileceğimiz virüsleri kopyalar.

Google’ un açık kaynağa sahip tarayıcı projesi olarak karşımıza çıkıyor. Uzman düzeyde bir bilginiz varsa sizde bu kaynaktan yararlanmak için gerekli talimatları resmi sitesinde bulabilirsiniz. 
 

Chromium virüs mü nedir?

Chromium, Google’ ın açık kod yapısına sahip bir projedir. Kod bilgisi olan herkes bu kaynağı alıp ve kendi tarayıcısını geliştirebilir. İşte sorun burada ortaya çıkıyor. Kötü niyetli kişilerin bu tarz projelerde kendilerine virüslü tarayıcılar oluşturarak bilgi hırsızlığı veya reklam virüsü yerleştirebiliyor.

Ad imageAd image

Hazırlanan kötü kodlu tarayıcı internette bazı sitelere yerleştirilerek yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Bunu indiren ve bilgisayar güvenliği yetersiz olan kişilerin kendi elleriyle virüsü yüklemiş oluyor.

 • Çoğunlukla açmadığını reklamların açılması
 • İstemediğiniz veya girmediğiniz sayfaların kendiliğinden açılması
 • Her girdiğiniz web sayfasında ön planda reklamların çıkması. Bu girilen sitenin kendi reklamlarından oluşmuyor.
 • Girilen bilgilerin karşı tarafa ulaşması

Gibi çok sayıda tehlike bulunuyor.

Chromium nasıl kaldırılır?

 • Denetim masasına giriyoruz
 • Program ve özellikleri seçeneğini bulup açınız. Göremediyseniz yukarıda görüntüleme ölçütünden …simgeleri seçiniz.
 • Yüklü olan programlar karşınıza çıkacak ve burada Chromium kaldırma işlemini yapınız.
 • Sonra C’ den Program Files (x86) açın
 • Burada varsa silin
 • Google klasörü içerisinde varsa silin

Sistemden kaldırmak için, Dosya Gezgin’ine tıklayarak klasör C’ye giriş yapıyoruz. Ardından kullanıcılar kısmından adımızı seçerek AppData klasörünü açıyoruz. Chromium klasörünü seçenek klavyeden DLT tuşuna tıklıyoruz. Eğer bu tarayıcının yasal bir kopyasıysa, uygulama ile ilişkili tüm dosyalar tamamen silinir. Böylece cihazdan da kaldırılmış olunur.

 • Chromium kaldırma programı olarak Malwarebytes ve Reimage tarzı yardımı yazılımlar kullanılabilir.

Birde bunun dışında hala sorun yaşayanlar “Sistem geri yüklemeyi” çalıştırabilirler. Bu tarayıcının yüklü olmadığı bir tarih seçilerek geri yüklemeyi başlatın. Unutmadan bu işlemi yaptığınızda biraz önce yüklediğiniz virüs temizlemede kullanılan yazılımda silinir. Yani sorunsuz tarihe dönüldü ise yükleyip tekrar tarayınız. Nasıl yapacağınızı Windows 10 sistem geri yükleme yazısında bulacaksınız.

Windows 10' dan Chromium nasıl kaldırılırChromium nasıl kaldırılır

Asında bunun yöntemi oldukça basittir. Eğer Chromium’un resmi sürümüne sahip değilsiniz ve kaldırmak istiyorsanız, uygulamayı uygulamalar bölümünden veya programları kaldır bölümünden kaldırabilirsiniz. Ancak öncelikle bu bölümlerden uygulamanın olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü Chromium normal programlar gibi olmamaktadır.

Programı kaldırmak için, Windows 10’da dosya gezgini açarak görünüm sekmesini seçiyoruz. Ardından seçenekleri tıklayarak, karşımıza çıkan dosyadan iletişim kutusu bölümünde görünüm sekmesine tıklıyoruz.

Bir sonraki kısımda karşımıza gelişmiş ayarlar listesi çıkacaktır. Bu listede gizli, dosyaları, klasör ve sürücüleri göster yanında bulunan radyo düğmesine tıklıyoruz. Ardından uygula diyerek dosya gezgini seçenekleri iletişim kutusunu tamamen kapatıyoruz.


Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 11:51

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe