Windows 11 etkinleştirme programı

Andronova

Microsoft baya bir zamandır yeni bir sistem çıkarmadı ve neredeyse şirketin adını unuttuk. Bu yazıda Windows 11 etkinleştirme programı hakkında bilgi verdik.

Kullanılan işletim sistemi ile alakalı olarak lisanslı olup olmadığını bilenlerin sayısı oldukça azdır. Windows 11 kullanıcılarının lisanslı şekilde işletim sistemi kullanmaları için lisans anahtarlarını etkinleştirmesi gerekir. Lisans anahtarlarını etkinleştirmeden kullanmak işletim sisteminin kısmi şekilde çalışması anlamına gelir.

Aynı zamanda cihazınızda sürekli bir uyarı olması, kullanmak istediğiniz özelliklerin çalıştırılması sırasında sıkıntı ile karşılaşılması da sıklıkla yaşanır. Bundan dolayı yapılması gereken orijinal olarak alınan ve kullanılmaya başlanan işletim sisteminizi lisans anahtarı etkin hale getirmektir.

Windows 11 lisans etkinleştirme programı

Lisans anahtarını etkin duruma getirmek için lisans kodunu bilmek gerekir. Lisans kodunu satın aldığınız sırada verilenler arasında bulma imkanınız vardır. Etkinleştirmek için ise:

 • Bilgisayar ayarlarına ulaşmalısınız,
 • Cihazın lisans kısmına gelmelisiniz,
 • Etkinleştirme alanına kodu yazmalısınız,
 • Kodu aktif hale getirmelisiniz.

Bu sayede aktifleşme işlemi başarılı bir şekilde yapılmış olur. Yapılan etkinleştirme sonucunda uyarılar ortadan kalkar ve en iyi performansı elde etmenize olanak tanıyacak sürümü kullanmanıza izin verilir.

Kısayoldan işlem yapmak isteyenler arama alanına “Sistem” yazarak açılacak bölümden ürün anahtarı değiştirme veya yükseltme yazısına tıklayarak yeni lisans key’ i girebilirler.

Etkinleştirememe sorunu

Çeşitli nedenlerden dolayı etkinleştirme işlemlerinin yapılmaması halinde ise işletim sisteminin kısmi ve deneme sürümünde olan özelliklerinin kullanılması sağlanır. Bu nedenle temel özellik ve fonksiyonları kullanmak istemeyenlerin lisans anahtarını etkin hale getirmeleri önemlidir. Kullanıcıların Windows 11 ile alakalı sorun zannettikleri durumun aslında lisansı aktif hale getirmemesinden kaynaklandığı seçeneği üzerinde durulması gerekir.

Herhangi bir uyarı alıyorsanız öncelikle başkalarında çıkıyor mu diye Google’ dan ve sosyal ağlardan araştırınız. Microsoft’ un veya kullandığınız sistemle alakalı problemler olma olasılığına karşın incelenmesi gereken alanlar olacak.

Windows 11 etkinleştirme programı

Windows 11 etkin olmuyor için çözüm

Windows 11 etkinleşmiyor aktif olmuyor gibi şikayette bulunanların bakmaları gereken alanların olduğundan söz etmiştik. Bazı zamanlarda aşırıya kaçınılan şeylerden dolayı bir engel oluşabiliyor.

 • Sistemin kapatılmasından sonra tekrar açarak bir daha deneyelim.
 • Eğer çok sık peş peşe yapmışsanız o zaman belli bir süre geçmesi gerekebilir. İlerleyen bir saatte tekrar deneyiniz.
 • İnternet bağlantısında erişim sorunları veya farklı sebeplerden dolayı engel olma sorunlarına karşın başka bir internetle işlem yapalım. Telefonun bağlantısından da yararlanılabilir
 • Modemin kapatılması gerekebilir. Ban oluşması veya erişim arızalarında denenmesi gerekiyor.
 • DNS problemiyle karşılaşılma durumlarında modem kapatmadan sonra duruma göre birde elle DNS adreslerini deneyelim.
 • Sistem tarafında aksaklık varsa sistem geri yüklemeyi çalıştırınız ve şu an yaptığınız şeyleri yapmadığınız bir zamana dönünüz.
 • Lisans anahtarı giriyorsanız anahtarın doğruluğundan emin olalım.
 • Arka planda bulunan sistem ve programların önemsiz olanlarını durdurup tekrarlayalım.

Araç çubuğuna geçip arama alanına “Sistem” yazarak çıkan ilk seçenekle devam ediniz. Sonra “Hakkında” alanından ürün anahtarı değiştirme veya sürüm yükseltme seçeneğini kullanarak tekrardan aktif etmeye çalışabilirsiniz.

Windows 11 lisans anahtarı etkinleştirme

Aklımıza gelenler bunlar ama belki ilerleyen zamanlarda yeni sistemin son kullanıcıya ulaşmasıyla farklı önerilerde getirebiliriz. Sistemin üzerinden bazı denenecek şeylerde aktif olan sistem dosyaların engeli sonucunda güvenli mod üzerinden yapılamayanların bir daha denenmesi gerekebilir.

Sonrasında Microsoft’ a destek bildiriminde bulunmaya kalıyor.

İnternetten lisans anahtarı satın alanlara crack denilen yöntemle üretilen keyler satılabiliyor. Bunların çoğu zaten Google üzerinden aratarak bulabilirsiniz. Diğer türden satışlarda ise test sürümü denilen lisansların servis edildiği görülüyor.


Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2021, 01:33

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir