Windows 11 kurtarma ve yeniden kurulum

Windows 11 yeniden kurulum

Windows 11 kurtarma ve yeniden kurulum adımlarını uygulamanız adına gerekli resimli anlatımı aşağıya ekliyoruz. İşlem sırasında yüklenemedi hatası çıkanlar içinde gerekli onarım bilgisini yazının devamında bulacaksınız.

Andronova

Windows 11 format atmadan kurulum yapabilirsiniz. Windows 11 yeniden kurmak için güncelleme yöntemini kullanmanız yararlı olacaktır.

Kullanıcıların bir kısmının sistemlerinde yaşadıkları sorunlardan dolayı içeriğimize eklediğimiz seçeneklerden birini tercih ederler. Çoğunlukla işe yarayan bu adımların nasıl yapıldığını anlatan sıralamayı aşağıda bulacaksınız.

Windows 11 sıfırdan yükleme

Windows 11′ den Windows 10′ a geri dönmek isteyenler bir zaman işlem menüsü sanırız açıktı. Tekrardan eski Windows sürüme dönme sırasında gerekli uyarılar ekrana gelerek onayınız alınızdı. Tabi şimdilerde değişen ne var pek takip etmiyoruz.

Sıfırdan Windows 11 kurmak isteyenlerin flash diskle, CD ile ve sistemde yer alan bir seçenekle bunu gerçekleştirebilir. İşletim sisteminin kendi seçeneğini kullanmak isteyenlere farklı öneriler sunulabiliyor. Verilere zarar vermeden işlem yapılması gibi.

Sıfırla işlemi için adımlarımız şöyle:

En pratik yolu en attaki arama çubuğuna “Sıfırla” yazmaktır. Sonrasında çıkan seçenekten “Bu bilgisayarı sıfırla” yazısına tıklayarak gerekli adımları uygulamanız yeterli olacak. Zaten çıkan önerilere uymanız yeterlidir.

Ayarlardan güncelleştirme güvenlik bölümüne girerek kurtarma seçeneğine tıklayın. Bilgisayarı sıfırla veya Windows 10 geri dönmek için seçeneğe tıklayınız.

Windows 11 yeniden kurulum 2
Windows 11 kurtarma ve yeniden kurulum

İkinci görselde saklama ve her şeyin kaldırılması seçeneği sunuluyor. Buradaki ilk önerinin dosyaların silinmeden bilgisayarı sıfırlar. İkincisinde her şeyin kaldırılarak temiz bir halde kurtarma adımını uygulamasını önerir.

Windows 11 yeniden kurulum 3
Windows 11 yeniden kurulum

Kurulumda gerçekleştirilemiyor sorunu

Kurulum gerçekleşemedi veya yükleme yapılamıyor hatası alanlarında yardımcı araçları kullanmasını öneriyoruz.

Kullandığınız yöntemin doğruluğunu kontrol edin. Sonrasında kullandığınız onarım diskini veya içerisindeki yazılımı değiştiriniz.

İşlemlerde bazen yer alan versiyonla işlem yapmaya çalıştığınız versiyon tutarlı olmayabiliyor. Sürümleri değiştirerek deneyebilirsiniz. Olmazsa tamamen kuruluma yönelebilirsiniz.

Windows 11 yeniden kurulum 1
Windows 11 yeniden yükleme

İlgili bölümlere ulaşmak için diğer bir alanda ayarlardaki güncelleştirme denilen bölümdür. İsterseniz buradakileri deneyin.

Windows 11 yeniden yükleme

Sıfırdan kurulumlar da hard disk’ te bulunanlar silineceğinden yedek almadan işlem yapmayınız. Olası sorunlarda kullanıcı sorumlu olacağı uyarasını yapmak isteriz.

Bilgisayarda açılış sorunu, bilinmeyen bir hata mesajı gibi sorunlar oluyorsa veya internet bağlanmıyor Chrome açılmıyor gibi sorunlarda sistem geri yükleme kesin çözüm olabiliyor. Bazen virüs bulaşan bilgisayarlarda sistem geri yükleme yapılamamakta. Çözüm için başlangıç onarımı veya cd ile onarım gerekebiliyor.

Kullanacağınız yardımcı aracın orjinal olduğundan ve sorunsuz olduğundan emin olunuz.

Kurulum yapmadan onarım işlemi

Sistemdeki ufak tefek aksaklıklarda sistem geri yüklemeyi veya “Windows 11′ un önceki sürümüne geri dönün” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu bölüm yine sıfırlamadaki alanda bulunuyor.

Sistem geri yüklemenin açılması içinde işlem sırlaması şöyle:

  • Başlat / Çalıştır / rstrui.exe yazıp gerekli alana ulaşmanız mümkündür.
  • İsterseniz çalıştır ekranı için klavyede yer alan Windows pencere simgesine basılı tutup R tuşuna basmanız yeterli.
  • Ekrana sistem geri yüklemenin açılması için ekstre arama alanına açmak istediğiniz kelimeyi yazmanızda doğru olacak.

Geri yüklemenin kapalı olduğu zamanlarda ne yapmalıyım diyen çok oluyor. İlgili alanı açtığınızda seçeneğin pasif bir halde olduğu durumlarda bizim aklımıza gelen virüs bulaşma sorunu oluyor. Bu bölümü direk hedef haline alan virüslerin sayısının çok olduğunu söyleyelim.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.