Xiaomi SMS gitmiyor mesaj ayarları doğru mu?

media 2799

Xiaomi mesaj gitmiyor gönderilemedi sorunu çoğunlukla mesaj merkez numarasının mesaj ayarlarına girilmemesinden kaynaklı. Xiaomi SMS gitmiyor hatası bazen de telefondan alakalı olabiliyor. Çoğu telefon ayarlarının menüde nerede olduğunu bilmemekte.

Andronova

Bazılarında bu ayarın nerede olduğu bilinmediğinden bu modelde genel sorun var diyerek yazabiliyor. Örnek Redmi Note 8 Pro ve Note 6 Pro gibi modelleri kullananlarda. Bu yazımızdaki işlemler, kullanılan Android sürümlerine göre değişim gösterebiliyor.

Ekran görüntüleri Redmi modelinden alınmıştır. Modellerin menüleri arasında işlem mantığı genelinde aynı şekilde olmakta. Aşağıya eklediğimiz resimli anlatıma bakarak gerekli ayarları yapılandırabilirsiniz.

Turkcell yapılandırma ayarı, Türk Telekom kullanıcılarında farklılık gösterebilir. Tabi Vodafone içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. Ama çoğu modelde genelde tek fark girilen numaranın farklı olması. Lakin eski modellerde iş değişebiliyor, bir çok bilgiyi elle girmeniz gerekebiliyor.

Eskiden cihaz kilidinden dolayı kullanımlarda operatörle iletişime geçilmesi gerekirdi. Yurtdışından getirilen cihazlarda daha sık yaşanırdı.

SMS neden gitmez?

Aşağıya eklediğimiz sıralamayı kontrol edelim. Bazen bu aksaklığa neden olan etkenlerden bir kaçı ödenmeyen fatura, güncellemeler ve kullanıcı tarafında yapılan yanlışlıklar olabiliyor. Mesela faturanın çok geç yatırılmasında iki taraflı kesinti yapılıyor. Yatırdığınızda ise açılma sırasında askıda kalabiliyor.

 • Telefon mesaj merkezinin yanlış yazılması veya yazılmaması.
 • Gönderme veya gelen mesajları engellenmiş olma ihtimali.
 • Mesaj engelleme uygulamasının kullanılması.
 • Operatör tarafında sorun çıkması veya kullanıcı tarafından işlem yaptırılması.
 • Fatura ödenmediğinde belli bir süre sonra kısıtlama olur. Bu kontörlü hatlarda da aynı şekildedir.
 • Telefonda olası birden fazla nedene bağlı sorunlar.

Bunların kontrol edilmesinden sonra duruma göre sim kartın başka bir telefonda test edilmesini önerebiliriz. Bazen sim kartın değişmesi bir çok problemi ortadan kaldırdığı oluyor.

Gelelim diğer bir meseleye;

Operatör taşımalarından sonra çok sık yaşanmayan ama bizim bizzat karşılaştığımız iki arada bir derede kalma olayı. Geçmiş gibi görülen ama hizmet almaya çalıştığınızda yaşanan olumsuzluklar. Yapılandırma ayarlarının kayıt edilmesi sırasında hala sanki diğer operatörde gibi anlamsız hataların karşınıza çıkması.

Xiaomi mesaj gitmiyor ayarları

Öncelikle mesaj ayarlarında sorun var mı incelemek gerekiyor. Ayrıyeten mesaj önbellek temizliği yapılarak deneyebiliriz. Tabi aşağıdakiler denendikten sonra yapılırsa daha iyi olur. Malum SMS’ ler silinebilir.

 1. Ayarlar,
 2. Sistem uygulamaları,
 3. Mesajlar dokun,
 4. Ek ayarları açın,
 5. Kısa mesaj servis merkezi,
 6. İlgili operatörün mesaj merkez numarasını yazın.

Operatör numaraları için farklı bir sistem için hazırladığım mesaj merkez numarası haberine göz atabilirsiniz.

Son olarak belki Xiaomi’ nin yeniden başlatılması gerekebilir. Belki de bu önerimizi ilk başta uygulamanız sorununuzu çözüme kavuşturacaktır. Yani sistemde oluşan bir aksaklığın buna neden olma olayı her dönem karşımıza çıkmıştır. Çoğunun aklına gelen bazılarının aklına gelmeyebiliyor. Ya da tam tersi bir durumda olabilir.

Xiaomi SMS gitmiyor mesaj ayarları doğru mu?

Xiaomi mesaj gitmiyor

Son görseldeki seçeneğin farklı olma olasılığı var. Şu an kullanılan sistem arayüzünün daha sonra değişme durumunu göz önüne alınız. Menüler arasında açılmayan bölümleri üç nokta şeklinde bir alandan ulaşma olasılığınız var. Bir çoğumuz buna dikkat edemiyoruz ve çoğu menüler arasında dolaşıp duruyoruz.

Diğer taraftan sistemin çakışmalarla ortaya çıkan engel durumu. Bunun içinde bazı markalarda ayarların sıfırlanması sorunun halledilmesini sağlayabiliyor.

xiaomi sms neden gönderilmiyor

Yukarıdaki bölümler açılmıyorsa veya açılıyor ama seçenekler pasif haldeyse, hatla ilgili bir sıkıntı oluşmuş olabilir. Çıkarıp takmakla çözümlenen durumlarla daha önce sık karşılaştık. Normalde sistem açıkken yapılmaz ama bazılarının açıkken yapmaları öneriliyor. Normalde zarar verme olasılığı var.

Yapılan ayarların kontrol edilmesi adına varsa benzeri bir modelle kıyaslayınız.

Xiaomi SMS gitmiyor bazı modellerde kontrol

Eski modellerde mesaj gitmiyorsa şunları yapalım:

 1. Ayarlar,
 2. Uygulamalar,
 3. Mesajlar,
 4. İzinler, (Kontrol edin)
 5. Ek ayarlara geçin,
 6. Mesaj servisi merkezine girip girilen numara doğru mu kontrol ediniz.

Sonuç hala aynı diyenlerin yapacağı bir kaç işlem daha olacaktır. Cihaz tarafında yaşanan olumsuzlukların sonucunda fabrika ayarına dönülmesi ilk önerimiz olacak. Sonrasında yazılım yüklemeye kadar giden süreç var.

Donanım kısmında bir olumsuzluk yaşanmıyorsa, doğru ROM ile sorunun halledileceğini düşünüyoruz. Tabi yurtdışı olan cihazlara dikkat edilmesi gerekiyor.

Yüklenecek versiyonun doğru olduğundan emin olmanız gerekiyor. Artı imei atılmış cihazlarda bu yöntemle atılan seri numaranın silineceğini belirtmek isteriz. Tabi verilerin silineceği gerçeğini de hatırlatmak isteriz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın