Xiaomi yüklediğim müzikler kendiliğinden siliniyor

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Xiaomi Redmi Note 8 ve Note 7' de telefona yüklediğim müziklerim bir iki gün sonra kendi kendine siliniyor ve sürekli bu şekilde şikayeti ile karşılaştınız mı?

Ad imageAd image

Xiaomi, şu an için en ve popüler cihazlar listesinde yer sağlamlaştırdı ve alttan gelenler için rekabet edecek modellere yer vermeye devam ediyor. Daha düne kadar ülkemizde telefon markası olarak pek bilinmeyen  Xiaomi, şimdilerde hangi telefonu alsak listesinde yer almakta ve iyi donanımdaki cihazları uygun fiyatta satmaya devam ediyor. He ne kadar 2 yıl öncesine kadar daha uygun olsa da şirket yanlış hatırlamıyorsam iki kez önemli bir fiyat artışı yapmıştı. 

Yakın bir günde gelen bir yardım talebinde şöyle bir sorunla karşılaşılmış;

Telefonumu aldığıma pişman oldum. İki gün içerisinde ‘Xiaomi yüklenen müzikler siliniyor’ ve bu durum kendi kendine oluyor. Aynı şarkıları sürekli yüklemekten sıkındığını söyleyen kullanıcının bir çözüm aradığını belirtmiş. İlk defa bu markada böyle bir şeyle karşılaştığımızı vurgulayalım. Belki farklı sitelerde yer almıştır ama biz yeni karşılaştık. Başka markalarda görmüştük ve buna neden olan şeylerde belliydi. Bunda ise diğerlerinden yola çıkarak bir çözüm üretmeye çalışacağız.

Xiaomi müzikler kendiliğinden neden silinir?

Bu hem telefonla hem kullanıcısıyla alakalı olduğunu düşünüyoruz. Normalde nedeni inen müzikler geçici bir bölümde yer alıyor. Yani indirilen müzikleri taşımanız gerekiyor. Biz yinede bunun dışındaki nedenlerden bahsedeceğiz.

Ad imageAd image
 1. Bazen cihazda olan veya sonradan yüklenen bir uygulama otomatik önbelleği ve geçici dosyaları silebiliyor. Bunun dışında yer azaldığında da olabilir.
 2. Yanlış bir işlem yaptığınızdan dolayı olabilir.
 3. Geçici bir alanda yer aldığından.
 4. Virüs gibi dış faktörler.
 5. Yüklü bir uygulamadan kaynaklı uyumsuzluklar.
 6. Telefona gelen bir güncelleme sürümünden.
 7. Herhangi birinin silmesinden kaynaklı olabiliyor.

Xiaomi kendi kendine silinen müziklerin çözümü

İlk önerimiz ve kesin bundan diyebileceğim durum ‘indirilen şarkıları normal alana taşımanız gerektiği‘ konusu. Telefonu yeni alanların çoğunda bu sıkıntı görülebiliyor. Şu an için gördüğümüz kadarıyla Xiaomi Redmi Note 7 ve Note 8’ den şikayet geldiği görülüyor. Tabi Mi 10 ve Note 9 Pro gibi diğer modellerde de oluyor mu henüz bilmemekteyiz.

Dikkat edeceğiniz diğer hususlar:

İşletim sisteminin cihazda rahat çalışması için belli bir boş alana ihtiyaç duyar ve olmadığında ya cihaz anormal çalışır ya yazılımda dahili özellik varsa geçici olanları siler. Bu genelde telefonun kendiliğinden yeniden başlattığını veya uygulamalar kendiliğinden kapandığını gördük.

 • Yer sorunu var mı kontrol ediniz.
 • Telefonda son zamanlarda kapat aç yapılmadıysa yapın.
 • Yazılım ve uygulama güncellemelerine dikkat edin.
 • Cihaz koruma uygulamasından yararlanın.
 • Şarkıların doğru yerde olduğundan emin olun.

Cihazla alakalı kesinleşmiş durumlar için yukarıdakiler iş görmediyse ya hard resetin yapılması ya da fabri ayarına getirilmesi işinizi görebilir. Birde yazılım tarafında çıkan sıkıntılar için yeniden yükleme veya ROM atılmasını öneriyoruz.

Bilgisayara indirilen müzikleri aktarmada yardımcı uygulama kullanabilirsiniz:

Ad imageAd image

Aşağıdaki örnek görseldeki gibi veri aktarım programları rahat şekilde bir yer oluşturmanıza yardımcı olacak. Diğer görseldeki mevcut dahili player uygulamasının dışında alternatifler üzerinde de test edilebilir. Bazen aktarımda veya indirmede oluşan dosya uzantısı sorunlarında iş görebiliyor. 

Xiaomi yüklediğim müzikler kendiliğinden siliniyor

Xiaomi müzikler kendiliğinden siliniyor


Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 16:01

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir