Xperia Z2 ve Xperia Z’nin Ekranları Karşılaştırıldı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Xperia Z2 ve Xperia Z’nin Ekranları Karşılaştırıldı

Andronova

Geçtiğimiz yıl ocak ayında düzenlenen CES 2013’te tanıtılan ve etkinliğin en iyi cihazı seçilen Xperia Z tasarım, su geçirmez özelliği ve Full HD ekranıyla dikkat çeken bir telefon olmuştu. Dünyada yaygın şekilde satışa sunulan Full HD çözünürlüklü ilk telefon olma özelliğini gösteren Xperia Z, yüksek çözünürlüklü ekranda yer verdiği TFT teknolojisiyle bir hayli eleştirildi. Diğer rakip telefonlarla yapılan ekran karşılaştırılmalarında da bu eleştirilerin haklı olduğu ortaya çıktı.

Japon üretici Xperia Z1 modelinde ise Full HD çözünürlüklü TFT paneli Triluminos ekran teknolojisiyle beraber sundu. Sony tarafından geliştirilen Triluminos teknolojisi daha parlak, görüntüye derinlik katan ve gerçeğe yakın görüntüleme sonucu veren özelikleriyle Xperia Z1’in ekranı Xperia Z ile kıyaslandığında bir hayli ileri seviyeye taşıdı.

Bu gelişmeye rağmen Xperia Z1’in de özellikle farklı açılardan bakıldığında yine rakiplerinin gerisinde kaldığı görüldü. Bundaki temel etkenin ise Xperia Z1’de kullanılan ekranda IPS özelliğinin olmaması idi. Neyse ki Sony, IPS panel kullanımını Xperia Z1 Copmact ile başlattı ve söz konusu panele yeni nesil amiral gemisi Xperia Z2’de de yer verdi.

Xperia Z2’de 5.2-inç büyüklüğünde Full HD çözünürlüklü Live Colour LED ve Triluminos teknolojilerini bünyesinde barındıran IPS LCD ekran kullanan Sony, uzman olduğu panel üretiminde kimi hünerlerini mobil dünyasına taşıyarak, nihayet rakipleriyle yarışacak hatta kimilerine göre daha ileride ekran kullanımını başlattı.

Xperia Z1 ile karşılaştırıldığında oldukça başarılı sonuçlar veren Xperia Z2nin ekranı bu defa Xperia Z ile karşılaştırıldı. Xperia Z2’nin ekranı haliyle daha üstün bir görüntüleme sunacak ancak, bu karşılaştırma Sony’nin bir yıl içerisinde mobil cihazlarda yer verdiği ekranlarda ne denli bir gelişim gösterdiğini gözler önüne seriyor.

Xperia Z2 ve Xperia Z’nin Ekranları Karşılaştırıldı

Xperia-Z2-display-versus-Z_1Xperia-Z2-display-versus-Z_2Xperia-Z2-display-versus-Z_3Xperia-Z2-display-versus-Z_4Xperia-Z2-display-versus-Z_5Xperia-Z2-display-versus-Z_6Xperia-Z2-display-versus-Z_7

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.