Yan sanayi şarj aleti telefonu bozar mı?

Andronova
By Andronova
3 Minimum Okuma

Yan sanayi şarj cihazı cep telefona ne gibi zararlar verir? Haberimizde genel olarak olası sorunlara yer vermeye çalıştık. Genelde orjinal olmayan şarj cihazları telefona ve bataryaya zarar verir.

Sponsorlu reklam

Telefonları şarj etmek için kullanılan adaptörlerin telefon için büyük bir önemi vardır. Kullanılan şarj cihazı cihazın ömrünü veya hızını direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle merdiven altı olarak tabir edilen yan sanayi den alınan şarj cihazlarının kullanılmaması gerekir. Telefonu alırken kutudan çıkan adaptörün kullanılması gerekmekte veya orijinal bir şarj cihazı alınmalıdır.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kullandığınız telefon pahallı bir modelse, kesinlikle orjinal şarj cihazının dışında bir cihaz kullanmayınız. Zaten replika dediğimiz şarj aletleri kısa sürede arıza yapmakta. Bazıları yan sanayi şarj cihazlarına verdikleri parayla sıfır orjinal bir şarj aleti alabilirdi. 

Sponsorlu reklam

Çakma adaptör telefona ne yapar? Çakma şarj cihazları, cihazda kısa devreye neden olur ve kasma donma gibi sorunlar ortaya çıkartır. Telefonun şarj giriş yuvasını bozar bunun sonucunda orijinal adaptörü takmanız halinde de işe yaramaz. Cihazın içindeki işletim işlemcisinin devrelerin yanması ve bunun sonucunda bataryanın hızla şişip genleşmesi ve devamında da cihazın patlaması gibi büyük sorunlar ortaya çıkabilir, insanlarda ciltte derin ve kalıcı yaralar oluşabilir. Eğer yan sanayi şarj cihazı ile ilgili telefonda bir problem olursa ve servis yollanırsa servis bu durumu anlar ise servis sözleşmesini fesheder ve bir daha servisten faydalanamazsınız ve cihaz servis dışı kalır.

Orijinal adaptör ile taklit adaptör arasındaki farklar: Çakma şarj cihazı ile orijinal şarj cihazı arasındaki farkı ilk bakışta anlamak mümkün değildir. Ancak adaptörlerin içini açıp anlamak mümkündür. Satın alırken böyle bir şeyde mümkün olmadığı için size düşen ucuza kaçmak için yan sanayiden değil de tanınmış marka ve mağazalardan alış veriş yapmanız gerekmekte hem kendi sağlığınız hem de telefonunuzun sağlığı için bu gerekli. Öneri olarak telefon marka üreticisinin işaret ettiği şarj aletşeri tercih edilebilir. Örnek Apple, iPhone telefonlar için ürün satış sayfasında bu modelleri belirtebiliyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Yan sanayi şarj aleti telefonu bozar mı?

Yan sanayi şarj cihazı telefona ne gibi zararlar verir?

Orjinal olmayan şarj cihazıAndroid yan sanayı şarj cihazı iPhone telefonlarda bu durum belli olmayabiliyor. Bazı replika cihazlarda aşırı yüklenmeden dolayı telefona zarar verebilirken, bazıları da yıllarca kullanılabiliyor. Tabi bunların arasında da kalite farklı var. Eğer illada kullanacaksanız en kalitesini tercih ediniz. Yan sanayi şarj aleti ve yan sanayi şarj kablosu telefonun bataryasının şişmesine neden olabiliyor. Telefonun şarj entegresine veya işlemciye zarar verebiliyor. Telefonun her hangi bir donanımına zarar vermesi nedeniyle de kendi kendine reset atma gibi sorunlarda çıkmakta. Ama şu nu anladım ki kalitesi düşük şarj cihazı ve kablo kesinlikle kısa sürede bataryaya zarar veriyor. Bazı şarj cihazları bataryanın ömrünü 2-3 ayda bitiriyor. 

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir