YouTube videolar yavaş yükleniyor hızlı video yükleme

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Günden güne artmaya devam eden Youtube kanalları ile birlikte birçoğunuzun da merak ettiğini düşündüğümüz bir konuda, Youtube videolar yavaş yükleniyor hızlı video yükleme konusunda neler yapabileceğinizi anlatmak istedik.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Sizlerin de deneyimlemiş olduğu gibi Youtube hızlı video yükleme özellikle 300 MB ve üzeri yüklemeler yapan kullanıcılar için oldukça önemli bir faktör. Türkiye’deki internet sağlayıcılarının upload hızları da düşünüldüğünde Youtube’a video yüklemek ölüm haline gelebiliyor. Youtube’a son dönemde yüklenen videoların birçoğunun oyun videoları olduğunu ve yüksek çözünürlüklere sahip olduğunu da düşünürsek saatlerce bir videonun yüklenmesini beklediğiniz, bazen gece yatarken yüklemeye bıraktığınız günler yerine aşağıdaki adımlardan birini veya birkaçını deneyerek videolarınız boyutlarını küçültür ve daha hızlı yükleme yapmanızı sağlarsınız.

YouTube hızlı video yükleme için neler yapılabilir?

Youtube videolar yavaş yükleniyor için yapabileceğiniz birkaç seçenek var. Bunlara aşağıda tek tek değinmeden önce liste halinde de sizlere sunalım:

  • Çözünürlük düşürme
  • Boyut düşürme
  • Farklı formatlara çevirme
  • DNS ayarlarını değiştirme
  • Farklı tarayıcı kullanma

Yukarıda belirttiğimiz işlemlerin her biri için ayrı ayrı bakalım:

Çözünürlük ve boyut düşürme

Youtube hızlı video yükleme işleminin altın kuralının boyut ile alakalı olduğunu söylememize gerek yok sanırım. Boyutu ne kadar düşürebilirsek o kadar kar bizim için. Bu noktada çektiğimiz videodan ne kadar fedakarlık yapabileceğimiz de önemli. Yüksek kalitede sunmanızın zorunlu olmadığı durumlar için videolarını Mp4 benzeri daha az yer kaplayan formatlara çevirmek, hatta bazı programların sunduğu imkanlar ile Youtube video çerçeve boyutuna indirgemek videolarınızı daha hızlı yüklemeniz için çok büyük yardımı dokunacak işlemler.

Çözünürlük, boyut düşürme ve Youtube çerçeve boyutlarına getirmek için kullanabileceğiniz birkaç program:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
  • Moo0 Video Minimizer
  • DVDVideoSoft Free Studio
  • Movie Maker

Videonuzun kalitesinden ödün vermek istemiyor yüksek kalite ile sunmak istiyorsanız format değişikliği bu adımda yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

DNS ayarlarını değiştirme

Başlangıçta da değindiğimiz gibi Türkiye’de bulunan internet sağlayıcılarının birçoğunun upload hızları oldukça düşük. Bu yüzden de güvenilir ve hızlı bulduğunuz farklı DNS ‘leri denemek Youtube videoları hızlı yükleme için oldukça faydalı olabilir.

Farklı ülkelerden bağlanıp upload hızlarınızı karşılaştırın. Daha hızlı ve arada gözle görülür bir fark olduğuna inandığınız farklı DNS’ ler ile bir nebze de olsa videolarınızı hızlandırabilirsiniz.

Uyarı olarak kullandığınız herhangi bir adresin farklı sorunlara yol açacağını belirtelim. Popüler adreslerin dışına çıkmamanızı öneririz.

Farklı tarayıcı kullanma

Bunun gerçekliğine her ne kadar inanmıyor olsam da birçok sitede bu konular ile ilgili oldukça ilginç yorumlar gördüğümden paylaşıyorum. Söylenene göre farklı tarayıcılar ile Youtube için farklı upload hızları elde etmek mümkünmüş. Bunu bir öneri olarak değil de aklınızda bulunması için koyuyorum. Belki uslu bir uploader olursanız, Microsoft Edge ‘ın hızlandığını görebilirsiniz.

İşlemler sırasında video yüklenemedi hatası çıktığında ise birde Chrome gizli sekmeden işlem yapınız. Duruma göre tarayıcının geçmişinin temizlenmesi ve sıfırlanması sağlanır.

Farklı formatlara çevirme

Birçok Youtube izleyicisinin videoları HD kalite yerine otomatikte izlediğini ve çok nadiren bu çözünürlüğün HD’ye yükseldiğini bu noktada hatırlatmak isterim. Movie Maker benzeri birkaç programda bulunan Youtube için kaydet seçeneği ile formatınızı değiştirerek küçültebilir, dilerseniz tam ekran izlenmesi gerekmeyen videolarınız için çerçeve boyutunu da bu programlar yardımıyla küçülterek Youtube hızlı video yükleme işlemini kolaylaştırabilirsiniz.

YouTube video yavas
YouTube videolar yavaş yükleniyor hızlı video yükleme

Kullanılan bilgisayarın ve internetin önemi

Youtube videolar yavaş yükleniyor hızlı video yüklemek için bu iki faktör çok önemlidir. İnternetinizin yükleme hızı ne kadar yüksek olursa o kadar kısa sürede video yükleme işlemi gerçekleşir. Bir çok internet kullanıcının yükleme hızını bilmez ya da aklına gelmez. Genelde indirme hızını bilirler. Lakin bu ikisi çok ayrı şeylerdir.

İnternet yükleme hızının paketinize göre olduğunu belirtelim. Tabi şu an çoğunun standart olduğu da bir gerçek. VDSL kullanıcılarının bir fiber bağlantı gibi performanslı yükleme yapmaları beklenmez. Lakin dediğimiz gibi paket faktörüne dikkat edin. Genelde bir çok standart internet kullanıcıların upload hızı 3 mbps olarak biliniyor. Bu değer genelde 8 mbps kadar görülmekte. Tabi 4.5G telefonunuzun internetini kullanarak işlem yaparsanız bu hız 16′ ya kadar çıkar veya daha fazla.

Birde önemli bir not aktarmak istiyoruz. Bulunduğunuz bölgede ne kadar çok internet kullanıcısı varsa ona göre hızınızda farklılıklar olacaktır. Örnek akşam saatlerinde internet hızında düşüşler görülür. Sebebi yoğun kullanım saatlerine denk geldiğinizdendir. Bundan dolayı daha sakin saatlerde işlemleri yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Örnek sabahın erken saatleri, gece saatleri veya yaşadığınız yerdeki kullanımlara göre belli saatlerde kullanımlar daha iyi olacak. Örnek mahallelerde genellikle okul saatlerinde pek düşüş yaşanmaz. Bir çoğu işte ve okulda olduğunda kullanımların çoğunu ev hanımları yapar. Onlarda genellikle Youtube’ a vakit geçirir.

Biz bazen önemli yüklemeleri telefonun internetini kullanarak yapıyoruz. Bilgisayarımızı telefonun internetine bağlayarak çok daha hızlı yükleme gerçekleştiriyoruz.

Gelelim bilgisayarın donanım özelliklerine. Bu genelde video düzenlemelerinde kullanılmıyorsa RAM ve işlemcinin yüksek olması önemlidir. Tabi hard diskin SSD olması kesinlikle de gerekiyor. Bu çok çok önemli bir etkendir. Kullanıma göre belki hızınızı 2 kat arttırır.

Yeni bir sistem alacak kullanıcıların parasal bir sıkıntısı yoksa RAM olarak ddr4 kullanmalarını öneriyoruz. SSD olarak yazma ve okuma hızlarına dikkat edin. Genelde bir çoğu SSD mi tamam der. Lakin bu hızların önemli olduğunu belirtelim.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir