5G Hız Testinde Muhteşem Seviyede Hıza Erişildi!

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Ülkemizde yıllardır kullandığımız 3G internetin ardından, nihayet geçtiğimiz haftalarda 4.5G ihalesi sonuçlanmıştı. Bu konudaki ihale detaylarının da yer aldığı “4.5G İnternet İhalesi Sonuçlandı! Detaylar Yazıda” başlıklı haberimiz ilginizi çekebilir.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Ayrıca, “5G Nedir? 5G İnternet Bize Lazım Mı? 5G Teknolojisi Hakkında Her Şey Bu Yazıda” başlıklı yazımız da oldukça faydalı bilgiler içeriyor.

Malumunuz, 4.5G‘den önce 4G planlanmış, ancak gerek yatırım, gerek ise zaman kaybı olmaması ve 5G‘nin henüz hazır olmadığı için 4.5G‘ye geçiş kararı alınmıştı.

Şimdi, bazı devler 5G teknolojisini test etmeye başladılar ve son olarak Huawei ve NTT DOCOMO yaptıkları 5G hız testinde muhteşem sonuçlar yakaladılar.

Huawei ve NTT DOCOMO’nun 6GHz frekansında gerçekleştirdiği 5G hız testinde 3.6 Gbps hıza ulaşıldı. Bu, mevcut kullanılan internet kapasitesinin 5G ile 200 kat daha hızlı hale geleceği anlamına geliyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

3g-4g-5g

Daha önce Nokia‘nın 73 GHz frekansında 10 Gbps hıza, Samsung‘un yaptığı 5G internet hız testinde 28 GHz frekansında 7.5 Gbps hıza erişmişti. Tabi bu testler seviyeleri günlük hayatta kullanım için pek olası değil.

Ancak Huawei’in yaptığı 6GHz frekansında gerçekleştirilen test, günlük hayatta kullanım şartlarına oldukça uygun olması ve buna rağmen çok yüksek sonuç vermesi sebebiyle önemli. Google Fiber internet hızının bile 1 Gbps olduğunu düşündüğümüzde, gelecekte 5G ile nasıl bir internet erişimine sahip olacağımı hayal edebiliyorsunuzdur.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
ETİKET:
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir